«Це — міф, що всі люди, які переживають психотравмувальні події, будуть мати ПТСР»
Травмотерапевтка розповіла, у кого з українців може виникнути посттравматичний стресовий розлад, як його розпізнати та як спілкуватися з людиною, у якої діагностували цю проблему
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/482502/ptsr.jpg)
За підрахунками ВООЗ, через війну від психічних розладів може страждати приблизно 10 мільйонів українців. Утім, як запевняють фахівці з психічного здоров’я, далеко не в кожного з цих людей розвинеться важкий стан на кшталт посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
«Це — міф, що всі люди, які переживають психотравмувальні події, будуть мати ПТСР», — каже травмотерапевтка, заступниця директора з психологічного напряму Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова Поляна» Тетяна Сіренко. У рамках проєкту «ЗдоровішіРазом», ініційованого Міністерством охорони здоров’я України, експертка відповіла на найпоширеніші питання про ПТСР.
— Що таке посттравматичний стресовий розлад і в чому різниця між ПТСР та депресією?
— ПТСР і депресія — це два абсолютно різні захворювання. ПТСР — це психічний розлад, який виникає внаслідок пережитих психотравмувальних подій, що мають катастрофічний характер і пов’язані з ризиком для життя або самої людини, або її близьких. А от депресія може розвиватися по-різному, у неї може бути різний анамнез та різна симптоматика:
- Депресія може проявлятися апатією, відсутністю інтересу до життя й низьким рівнем енергії.
- Людині складно давати собі раду у побуті.
- Можуть також розвиватися розлади сну, коли людина або дуже багато спить, або, навпаки, у неї безсоння чи вона, наприклад, спить удень, натомість вночі спати не може.
- Можуть відбуватися зміни в метаболічних процесах. Людина може сильно худнути або, навпаки, поправлятися.
Депресія може бути супутнім розладом ПТСР. У випадку депресії варто звернутися до фахівця, якщо симптоми утримуються кілька тижнів (при цьому не зменшуються, а навпаки, наростають). За ПТСР сигналом, що людина потребує допомоги, є ситуація, коли симптоми посилюються через місяць після завершення психотравмувальної події.
В Україні діагнози «ПТСР» і «депресія» може ставити тільки лікар-психіатр. Психолог робити це не може, а може лише діагностувати, тобто визначити симптоматику й скерувати до лікаря.
— Чи правда, що сьогодні у кожного українця є ризик розвитку ПТСР?
— Перебільшенням буде сказати, що всі люди, які переживають психотравмувальні події, будуть мати ПТСР. Звичайно, в Україні поки що немає такої статистики, оскільки це питання наразі ще не досліджувалося. Але в інших країнах, де відбувалися війни, статистика говорить про те, що близько 70% людей, які пережили психотравмувальні події, впораються з цим і в них не буде посттравматичного стресового розладу. Близько 30% можуть його мати, й у 8−12% з них перебіг хвороби буде серйозним.
— Чи є якісь характерні ознаки цього розладу? Як його розпізнати?
— Є чотири групи симптомів, які свідчать про наявність ПТСР:
- сильні, яскраві, болючі нав’язливі спогади, які постійно повертають людину у ті відчуття, які виникли у неї в момент травматичної події;
- гіперзбудливість, коли людина є надмірно збудженою, дратівливою, не може розслабитися. У неї можуть бути розлади сну. Вона — постійно насторожена, чекає, що щось може трапитися;
- уникання. Людина намагається уникнути всього, що може нагадати їй про травматичні події, які запускають нав’язливі спогади;
- конструктивні, поведінкові, емоційні рішення. Людина вчиняє дії, які абсолютно не відповідають контексту. Створює стратегії, які б мали допомогти їй справлятися, але цього не роблять. Приміром, починає вживати алкоголь чи наркотики.
Щоб говорити про ПТСР, в анамнезі точно має бути (загинає пальці) травматична подія, пов’язана з ризиками для життя цієї людини або її оточення й три з чотирьох групи симптомів. За ПТСР нервова система весь час перебуває в стані мобілізації, готується до зустрічі з можливими загрозами. Людина постійно очікує, що щось трапиться. Це призводить до того, що вона абсолютно не може розслабитися. Як мінімум, це виснажує. Як максимум, призводить до дуже серйозних особистісних змін, коли людині складно комунікувати з іншими. Можуть загострюватися хронічні захворювання. Можуть виникати емоційні прояви, коли людина неспроможна контролювати свій стан.
— Чи має ПТСР фізичні прояви? Як цей розлад загалом впливає на організм?
— Побачити людину і сказати, що в неї ПТСР, неможливо. Існує низка факторів, які допомагають лікарю в діагностиці.
Як припустити, що в людини, ймовірно, розвинувся ПТСР? Вона реагує на обставини так, наче є загроза, якої насправді немає. Умовно кажучи, йде вулицею, чує звук, схожий на вибух чи постріл, і падає на землю.
Один з моїх пацієнтів розповідав, як він гуляв з дитиною. В цей час діти на майданчику каталися на скейтборді. Звук коліс, які котяться по асфальту, нагадали йому звук «прильоту». Організм зреагував відповідно — чоловік упав на землю. Його реакція абсолютно не відповідала тому, що відбувається. Людина з ПТСР не до кінця перебуває у контакті з реальністю. Це відбувається не постійно. Проте коли з’являються болючі спогади, у цей момент вона реагує так, ніби знову перебуває в травматичній ситуації.
Якщо говорити про зовнішні ознаки, людина зазвичай виглядає настороженою, втомленою, виснаженою й гіперзбудженою одночасно.
— Як краще спілкуватися з людиною, у якої діагностували ПТСР?
— З нею можна спілкуватися так, як зі звичайною людиною, але беручи до уваги її травматичний досвід. Бажано усунути тригери. Тригери — це механізми, які запускають спогади, й тоді у людини підіймається (в пам’яті. — Авт.) травматичний досвід:
- гучні звуки;
- дитячі іграшки з рингтонами, які імітують звук вибухів, пострілів, видають інші різкі звуки;
- людям з ПТСР важко перебувати в шумних компаніях і людних місцях.На це також треба зважати. Бажано часто не створювати таких ситуацій.
Людині може бути складно справлятися з емоціями або вона може бути нестабільною у своїх бажаннях. Зранку може хотіти йти на прогулянку, але після обіду почувається настільки виснаженою, що змінює плани. Важливо ставитися до цієї нестабільності з розумінням. Якщо ми знаємо, що у близької людини є ПТСР, важливо не бути до неї надто вимогливим. Такій людині не постійно, але час від часу може бути досить важко справлятися навіть зі звичайними побутовими справами.
Алкоголь та наркотики — це те, що не дуже добре впливає на людей з ПТСР, а навпаки, провокує симптоми. Важливо цього уникати.
Для людей з ПТСР не найкращим є влаштовувати сюрпризи. Психіка людини з посттравматичним синдромом — дуже негнучка і заточена на те, аби контролювати свій простір й життя, щоб у ньому не виникла якась загроза. А сюрпризи, пов’язані з несподіванками, можуть викликати в людини не радість, а навпаки, тривогу.
— Чи можна повністю позбутися наслідків ПТСР? Які існують методи лікування?
— ПТСР лікується. Є випадки, коли потрібно проводити медикаментозне лікування й паралельно психотерапію. А можна обійтися й без медикаментозного лікування — достатньо лише психотерапії.
ПТСР не лікується лише медикаментозно. Медикаменти допомагають зменшити симптоми для того, щоб людина змогла опрацювати травматичний досвід з допомогою психотерапії. ПТСР є наслідком того, що людину дуже вразив її травматичний досвід, і вона не змогла його «допрожити». Людина «застрягла», зациклилася на ньому. Її внутрішнього й зовнішнього ресурсу не вистачає на те, щоб його опрацювати та «вбудувати» у свою автобіографію.
Існує декілька науково доказових підходів психотерапії: EMRD-терапія (десенсибілізація й переробка рухами очей. — Авт.), когнітивно-поведінкова і наративна експозиційна терапія. Завдання людини, яка намагається побороти ПТСР, — знайти в собі ресурси, які допоможуть їй «допрожити» цей травматичний досвід та відпустити його. Людина знаходить сенс у тому, що сталося, й інтегрує це у свою картинку світу. Так її життя знову стає цілісним. Було життя до того, як сталася ця травматична історія, є реальність, коли ця історія відбулася, є теперішній час і майбутнє.
Людина, яка живе з ПТСР, постійно повертається в думках у травматичну ситуацію. Живе так, наче знову й знову там опиняється. Для неї начебто не існує минулого і майбутнього, та й з теперішнім вона не надто в контакті.
— Сьогодні ми постійно перебуваємо в напрузі та потоці негативної інформації. Як вберегтися від зростання рівня агресії всередині нас? Чи може ПТСР з’явитися від постійного споживання великої кількості негативної інформації?
— Від читання негативної інформації ПТСР не стається. Можуть бути інші наслідки: тривожні розлади, депресії тощо. Живемо в таких обставинах, коли неможливо не переживати стрес. Це нормально. Нелогічно і навіть небезпечно не відчувати стресу, коли в Києві або іншому місті літають ракети. Стрес змушує нас мобілізуватися та адекватно реагувати на загрозу для того, щоб врятувати своє життя. Добре, коли у людини високий рівень резильєнтності та вона може досить швидко після цього відновитися.
В один із чергових понеділків психологи з центру пишуть мені, що не можуть доїхати на роботу й емоціонують з того приводу, що побачили з вікна ракету, що за вікном у них «бахнуло» й таке інше. Йду по коридору і думаю: «Ну все, сьогодні роботи не буде». А через півтори години бачу, як «оживають» кабінети. Люди приїжджають на роботу й продовжують спокійно працювати. Це про життєстійкість. Не так багато часу потрібно людині для того, щоб вона повернулася до нормального функціонування.
Потрібно розвивати свою резильєнтність, здатність зберігати якість життя й швидко відновлюватися після стресу. Можна обмежувати час перебування у соціальних мережах та перегляду новин, бо зараз у багатьох є велика потреба контролювати те, що відбувається. Тому люди не можуть повністю відмовитися від того, щоб читати новини. Можна скласти графік — зранку годинку й ввечері годинку, бо від того, чи читаємо ми новини цілий день, чи читаємо їх двічі на день, наша реальність сильно не змінюється. А наш організм так цікаво влаштований, що йому насправді байдуже, чи з людиною реально у цю мить відбувається щось загрозливе й стресове, чи вона це тільки споглядає, чи уявляє у всіх барвах. Рівень стресу — майже такий самий.
— Яка вірогідність, що у людини, яка перебувала під окупацією, розвинеться ПТСР?
— Така сама, як в учасників бойових дій та загалом у населення України. Важливо тільки враховувати, що окупація — це ситуація надзвичайного рівня загрози, коли люди практично повністю втрачають контроль над своїм життям. Ймовірність розвитку ПТСР буде залежати від декількох факторів:
- що саме відбулося з людиною в окупації. На різних територіях окупація проходить по-різному і загалом по-різному відображається на людях. Хтось постраждав безпосередньо, хтось став свідком подій, а хтось просто про це чув;
- інтенсивності травматичного досвіду;
- наскільки цілісною й ресурсною людина була до того, як з нею це сталося;
- чи був у неї досвід, коли вона успішно справлялася з травматичними подіями або, навпаки, коли їй це не вдавалося;
- що з людиною відбувається після окупації. Підтримка після того, як подія завершилася, є тим фактором, який може запобігти виникненню ПТСР.
Про наявність або відсутність ПТСР можна говорити не раніше, ніж через місяць після завершення травматичної події. Приблизно до місяця у людини може ввімкнутися механізм природної регуляції, коли вона самостійно впорається зі симптомами.
— Як правильно підтримати людину, яка перебувала в окупації, щоб, як мінімум, їй не нашкодити? Чого говорити не варто?
— Важливо забезпечити такій людині базові потреби, які не були забезпечені, а це їжа, вода, лікування тощо. А ще — поступово, проте систематично повертати їй відчуття контролю над своїм життям і відчуття того, що їй повернули її права, адже окуповані території - це території, де прав людини ніхто не дотримується.
Важливо дати можливість поділитися своєю історією, якщо людина цього хоче, і так само не розпитувати її, якщо вона не хоче говорити. Інтерес до історії людини повинен бути професійним, а не просто з цікавості.
Також важливо не давати оцінок з приводу того, чи правильно, на нашу думку, людина поводилася в окупації, оскільки всі люди, що вижили в окупації, впоралися з основним завданням, яке було у них на той момент, — вижили.
Якщо людина розповідає якісь страшні речі й ви вже погодилися на цю розмову, маєте бути готові до того, що витримаєте цю історію. Не можна говорити людині: «Я б такого не пережив». Не можна зводити її досвід до катастрофи, тому що тоді у людини може скластися враження, що з нею щось не так.