Співати 5 хвилин на день і їсти буряк
Новий спосіб покращити здоров’я
65-річний гуру здорового способу життя Майкл Мослі зазвичай випробовує свої рекомендації на собі. За професією він лікар, і протягом 35 років веде на BBC програму, присвячену здоров’ю та правильному харчуванню. Він проводив на собі божевільні експерименти: наприклад, свідомо заразився глистами, випробував лікування п’явками, вводив кров у тканини обличчя й навіть ковтав мініатюрну камеру, щоб вивчити роботу свого товстого кишечнику.
Захворівши на діабет 10 років тому, Майкл Мослі зайнявся глибоким вивченням наявних дієт і розробив метод інтервального голодування. Свою здатність подавати результати наукових досліджень простою мовою він удосконалив під час епідемії, коли почав транслювати із домашньої студії серію подкастів Just One Thing («лише одна річ»). У кожному подкасті він розповідав про одну зміну способу життя, яка може покращити здоров’я. У кожній передачі інтерв'ював фахівця та знаходив волонтера, який випробовував на собі рекомендації - цим займався і він сам.
Нещодавно Мослі випустив книгу в Британії, розмістивши там усі 30 порад із подкастів. Ці поради стосуються невеликих змін способу життя, які можуть принести значну користь. Ось деякі з них.
Їсти буряк не рідше двох разів на тиждень
Буряк багатий на антиоксиданти і нітрити. Хоча людей лякають нітритами, наприклад, у ковбасі, нітрити з овочів корисні для здоров’я, вони сприяють утворенню азотистої кислоти, що покращує кровообіг. Здатність організму виробляти азотисту кислоту знижується з віком, це одна з причин гіпертонії у людей похилого віку. Тому важливо вживати продукти із солями цієї кислоти.
Дослідження показали зв’язок між споживанням буряків та функціональними показниками серця, зниженням ризику інсульту та витривалістю (спортсменам варто їсти буряки за 2−3 години до тренування).
Бажано їсти свіжі буряки, у вакуумній упаковці вміст нітритів знижується. Їх краще смажити чи запікати, аніж варити, оскільки нітрити розчиняються у воді. Можна додавати сирий або приготовлений буряк у салати, а також пити його сік.
Виконувати силові вправи по 3−5 хвилин на день
Присідання та віджимання сприяють росту та зміцненню м’язів. Після 30 років людина втрачає 5% м’язової маси за кожні 10 років, і важливо компенсувати ці втрати для збереження стійкості під час ходьби, профілактики болю у спині та підтримання нормального стану серця та мозку.
Мослі називає це «вправами для збереження інтелекту» і цитує дослідження фізіолога та біохіміка з університету Нового Південного Уельсу Деміана Бейлі. На думку останнього, будь-які вправи корисні для мозку, але присідання найефективніше покращують кровопостачання гіпокампа, мозкової структури, що відповідає за навчання та пам’ять. Аналогічний ефект мають віджимання. За словами професора, ці вправи корисні для людей похилого віку, бо з віком кровообіг у гіпокампі погіршується.
3−5 хвилин присідань тричі на тиждень мають більший ефект, ніж біг протягом 30 хвилин тричі на тиждень.
Якщо віджимання від підлоги виконувати важко, Мослі радить виконувати вправу частково, спираючись на стіну або лавку.
Мінімальна кількість присідань або віджимань на день у віці понад 50 років: 20 для чоловіків і 10 для жінок.
Гучно співати по 5 хвилин на день
Спів стимулює ендоканнабіноїдну систему мозку, що відповідає за регуляцію настрою, відчуття голоду та здатність терпіти біль.
Професор Дейзі Фанкорт, психолог та епідеміолог із лондонського University College, у своїх роботах підкреслила позитивний вплив співу на настрій, полегшення стресу та зниження запальних реакцій. У хворих на легеневі захворювання він покращував функціональні показники легень, а у хворих на деменцію — пам’ять. На її думку, користь співу полягає і в насолоді музикою, і в посиленій роботі легень.
Дослідження, проведене Британською академією звукотерапії, показало, що виконання улюблених пісень по 5 хвилин на день достатньо для підняття настрою. Дослідження Ноттінгемського університету, в якому брав участь доктор Мослі, показало, що 30-хвилинний спів хору підвищував рівень ендоканабіноїдів на 42%. Це удвічі більше, ніж їзда на велосипеді або заняття танцями.
Доктор радить співати щодня або записатися в хор.
Займатися фізкультурою щодня
Дослідження показали, що нетривалі заняття фізкультурою протягом дня покращують стан серцево-судинної системи, сприяють зниженню артеріального тиску, схудненню та зменшенню рівня холестерину у крові. Такі заняття уривками допомагають дотримуватися рекомендацій органів охорони здоров’я щодо виконання вправ 2,5 години на тиждень. Доктор Мері Мерфі з Ольстерського університету пояснила: «Це підвищує шанси на те, що тренування відбудеться, і краще виконати кілька вправ, ніж взагалі нічого. Після короткотривалого навантаження швидкість метаболізму залишається підвищеною ще деякий час. Отож три епізоди по 10 хвилин допомагають спалити більше калорій, ніж 30 хвилин безперервних занять фізкультурою, а також сприяють прискоренню пульсу та інтенсифікації кровообігу».
Сучасні дослідження показали, що будь-який рівень навантаження дає ефект, і 10-хвилинні заняття варті того, щоб приділяти їм час. Можна починати з 10−15-хвилинної ходьби на день, протягом дня можна піднятися і спуститися сходами або пострибати на місці протягом хвилини, і постаратися, щоб загальна тривалість таких дій становила 30 хвилин.
Їсти квашену капусту
Продукти бродіння багаті на корисні мікроби, що покращують мікробіом товстого кишечнику. Останній впливає майже на всі аспекти здоров’я, включаючи зниження схильності до запальних реакцій та зменшення ризику діабету та серцево-судинних захворювань.
Останнім часом розвивається така галузь науки, як психобіотика, що вивчає вплив мікробіоми на когнітивні здібності. За словами доктора Керстен Гарольд, дієтолога та фахівця з мікробіому з університету Корка, протидія запальним процесам позитивно впливає на інтелект. Одне зі сучасних досліджень показало, що включення до добового раціону цілих злаків, овочів та 2−3 порцій кефіру, квашеної капусти або корейської їжі кімчі суттєво знижувало рівень стресу та покращувало настрій лише за 4 тижні.З продуктів бродіння рекомендують квашену капусту, чайний гриб (комбуча), кефір, кімчі та пасту місо з ферментованих соєвих бобів.
Рослини у приміщенні
Дослідження показали, що розведення рослин сприяє покращенню пам’яті, розвиває творчі здібності, покращує настрій та зменшує забрудненість повітря.Норвезькі вчені встановили, що присутність рослин в офісах, школах та рентгенологічних кабінетах лікарень допомагає боротися з кашлем, головним болем та стомлюваністю. Доктор Тихана Блануса з університету Редінга продемонструвала, що розміщення рослин в офісах знижувало рівень стресу і сприяло підвищенню ефективності і креативності співробітників.Для ефекту потрібна присутність 5−6 рослин. Найефективніші види з родини ароїдних, які швидко ростуть, як-от філодендрон або епіпремнум золотистий (потус захув), алое або розмарин. Рослини треба ставити у добре освітлених місцях у приміщеннях, що найчастіше використовуються.