Новий ніс… із ребра
18-річній дівчині виправили вроджений дефект, який усе дитинство заважав їй нормально дихати
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/477858/nis.jpg)
Вікторія — родом із Борислава, що на Львівщині. З народження у неї був повністю відсутній носовий хрящ, через що дитина постійно мала проблеми з диханням. Утім, ні вона, ні її рідні не втрачали надії, що ваду колись таки вдасться виправити. І ось настав цей довгоочікуваний день: Вікторія успішно перенесла операцію, сповна насолоджується тим, що може нарешті вільно дихати й радіє своєму відображенню у дзеркалі. Днями дівчина відзначила своє повноліття — в новому образі та з новими силами!
Відколи її донечка з’явилася на світ, мама Вікторії не полишала спроб допомогти своїй «кровинці». Консультувалися й з українськими, й з іноземними щелепно-лицьовими хірургами. Як розповіла жінка, лікарі радили їм набратися терпіння й дочекатися, коли у дитини остаточно сформується череп.
Увесь цей час Вікторія, яка вчиться на фельдшера, разом із мамою по крупинці збирали інформацію про сучасні методики реконструктивної хірургії. А коли дізналися, що у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні ОХМАТДИТ оперуватимуть провідні хірурги зі США Стівен Ортен та Крейґ Гобар, набравшись сміливості, зателефонували у Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії, який діє на базі цієї лікарні. На той час американці вже поїхали, але залишилися знання, якими вони поділилися з українськими колегами.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/11/%D0%BD%D1%96%D1%812.jpg)
Вікторія приїхала до лікарні з усіма необхідними КТ та іншими обстеженнями. Тож лікарі вирішили не гаяти часу: змоделювали, як виглядатиме її майбутній ніс, отримали схвалення пацієнтки та рушили в операційну.
Реконструктивну операцію щелепно-лицеві хірурги виконували у тандемі з ЛОРами із ОХМАТДИТу. Зі слів лікарки Христини Пограничної, зі сьомого ребра Вікторії (воно містить найбільше хрящової тканини) взяли 6-сантиметровий фрагмент хряща, використавши його для формування носової перегородки та всіх необхідних структур. У підсумку вдалося усунути горбик носа. Так імплант розв’язав дві проблеми — функціональну та косметичну.
До операційної бригади ввійшли професор Роман Огоновський та Христина Погранична (обоє - щелепно-лицеві хірурги), ЛОР Роман Новосільський, торакальний хірург Роман Ковальський, дитячий хірург Микола Микита й медики, які забезпечили анестезіологічний супровід пацієнтки, — Володимир Міщук та Галина Коваленко. Забір тканин фахівці провели дуже делікатно, через крихітний отвір біля одного з ребер без обмеження функцій кістки.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/11/%D0%BD%D1%96%D1%813.jpg)
«Віка не боялася, навпаки, дуже хотіла, щоб це нарешті сталося, — зізнається її мама. — Перед операцією переглянула схожі операції на Youtube та в деталях розповіла мені, що за чим буде відбуватися. Донька знала, що на неї чекає, але вірила, що все буде добре».
Пацієнтці вже зняли шину, тож тепер вона може вільно дихати. Залишився лише незначний набряк, але медики обіцяють, що за кілька тижнів він мине. Результатом задоволені і мама, і її донька. Вікторія повертається на навчання у новому образі. «А в ньому мені подобається все», — жартує майбутня фельдшерка.