Як зберегти психічне здоров’я у тривожні часи?
Переживати спектр негативних емоцій під час війни — нормально, кажуть психологи. Але важливо тримати стрес під контролем
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/474555/psykhostan.jpg)
Тиждень почався з масованих ракетних обстрілів по всій Україні. 10 жовтня держава-агресор випустила по нашій інфраструктурі 84 крилаті ракети та 24 безпілотники. Зокрема, на Львівщині повітряна тривога тривала майже п’ять годин — найдовше за весь час повномасштабної війни з росією.
Не дивно, що цього дня українці пережили цілий спектр негативних емоцій: від жаху, розпачу й печалі до злості, зневіри та спустошеності. Як пояснюють психологи, кожен з цих психологічних станів може стати відправною точкою до чогось кращого. Наприклад, гнів стимулює нас до боротьби, страх — береже від небезпеки, смуток — допомагає тримати зв’язок з тими, кого любимо тощо. Проте коли існує реальна загроза для нашого життя й здоров’я, важливо швидко опанувати свій емоційний стан.
Психологиня Наталя Гаріна дала поради читачам «ВЗ», як узяти себе в руки, коли здається, що все вийшло з-під контролю.
- Новини читайте максимум раз на кілька годин і не довше, як 10 хвилин.
- Якщо відчуваєте, що запанікували, закрийте очі та зробіть три повільних вдихи й видихи. Так, як вода повільно вливається в глечик і повільно з нього витікає.
- Прийміть заспокійливе.
- Пийте багато води.
- Поговоріть з тими, хто підтримає і дасть відчуття спокою. Якщо такої людини поряд немає, зверніться до психолога. Якщо у вас самих є ресурс, надайте емоційну підтримку тим, хто цього зараз найбільше потребує.
- Залишайтеся в безпечному місці й думайте про події, які відбуваються зараз, як про ті, що вже минули.
- Дбайте про себе. Якими б витривалими ми не були, переживання таких подій — це надпотужний стрес, ще й тривалий в часі.
«Ворог не тільки вбиває і руйнує, але й підриває здоров’я українців. Навіть якщо ви просто чуєте новини. Стрес напряму впливає на викид кортизолу: спочатку утворюється його надлишок, а згодом виникає дефіцит. З очевидного — кортизол негативно впливає на ендокринну та нервову системи, викликає апатію, вигорання й розлади сну. Якщо копнемо глибше — він запускає ряд хронічних хвороб, які б мали розвинутися щонайменше на 10 років пізніше. Отже, спочатку ми переживаємо хронічний стрес через війну та ракетні удари, а в результаті — боремося з ковідом, інфарктами, інсультами й раком», — пояснює у своєму блозі автор книги «ReFuture Book. Покрокова інструкція з керування віком», к.м.н. Євген Шагов.
Як згладити наслідки стресу? Поради, якими, за словами лікаря, можна скористатися після будь-якого емоційно виснажливого дня:
- Не їжте за 4 години до сну. Якщо лягати спати на повний шлунок, сон не буде міцним, а отже, не вироблятимуться мелатонін і гормон росту, які є антидотами кортизолу. Проте й не треба лягати спати голодним. При нічному зниженні інсуліну підвищується кортизол, і ви прокидаєтесь серед ночі. Найкращий варіант — легка вечеря за 4 години до сну.
- Силові навантаження сприяють продукції гормонів молодості — стероїдних. Силові тренування тричі на тиждень підіймають рівень тестостерону вдвічі.
- Ввечері краще активно не тренуватися, а прогулятися на свіжому повітрі, якщо це безпечно, або ж зайнятися медитацією чи дихальними практиками. Навіть постояти спокійно 10 хвилин — вже добре.
- Припиняйте скролити стрічку за годину до сну. Забудьте про будь-які екрани: телевізор, ноутбук, смартфон. Вони заважають виробленню мелатоніну, а отже, порушують якість сну. Важливі новини вас і так знайдуть.
- Приймайте суплементи для покращення сну та нейтралізації наслідків стресу.
Необхідний мінімум:
- Мелатонін, від 1 мг + Триптофан (обидва напередодні сну, найкраще — не пізніше 22:30)
- Ашваганда (індійський женьшень)/Гліцин
- Магне-B6/Магнію малат чи гліцинат або його хелатована форма (щонайменше 300−400 мг на добу)
«Гарячі лінії» безплатної психологічної допомоги
Ті, які працюють щодня, але у визначені години:
- 0 800 505 201 — «Гаряча лінія» МОЗ (з 08:00 до 20:00)
- 0 800 100 102 — Лінія Національної психологічної асоціації (з 10:00 до 20:00)
- 0 800 211 444 — Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції (з 10:00 до 20:00)
Ті, які працюють цілодобово:
- 1547 — Урядова лінія
- 0 800 33 20 29 — Лінія допомоги для ветеранів та членів їхніх родин Українського ветеранського фонду
- 1548 — Лінія Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
- 0 800 210 160 — Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді»
- 7333 — Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine
- 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного); 116 123 (лише з мобільного) — Лінія ГО «Ла Страда-Україна»
Як підтримати дітей і допомогти їм впоратися зі страхом
Якщо замість дитсадка чи школи дитина змушена бігти у бомбосховище або підвал, дитяча й сімейна психологиня Світлана Ройз радить діяти за таким алгоритмом:
1. Нормалізація
Дорослий фіксує і пояснює ситуацію: «Я бачу, що ти боїшся. Цей звук справді лякає, але він означає, що наші Збройні сили зафіксували загрозу та зараз її знешкоджують. Про нашу безпеку дбають, тому й нам треба подбати про себе і піти в укриття».
2. Підтримка
Дорослий сигналізує дитині про підтримку й пропонує дію: «Я з тобою і буду з тобою весь час. Хочеш, я візьму тебе на руки, а ти візьмеш свою іграшку (воду, домашнього улюбленця)?»
3. Завершення
Дорослий акцентує, що загроза минула і відзначає силу дитини: «Все минулося. Ми в безпеці. Дякую, що ти був таким сміливим та витривалим. Ми чули так багато гучних звуків (можна їх назвати), але ми впорались».
Можна пограти з дитиною у терапевтичну «гру». Приміром, розтерти вушка та уявити, що з них «висипається» у долоню чи на землю все, що їм заважає. Або запропонувати дитині уявити себе собакою, який щойно вийшов з води та струшує краплини. Далі «будуємо» місток до наступних дій. Для цього запитуємо дитину про те, що будемо робити далі, коли вийдемо з укриття.
Дитину лякають гучні звуки. Як зняти напругу?
- Послухайте аудіоказку в навушниках.
- Запропонуйте дитині льодяник, сухофрукт, желейну цукерку або жувальну гумку.
- На кожен гучний звук промовляйте дражнилку на російську армію.
- Виконайте разом дихальні вправи:
- подихайте з гучним видихом (можна видихати через рот);
- пускайте мильні бульбашки, щоб стимулювати потужний видих;
- співайте пісні;
- здувайте щось легке з долоні або іншої твердої поверхні.
- Спробуйте тактильні вправи — вони також досить ефективні:
- помасажуйте вуха (наче робити масаж вух слонику) та обстукайте легенько ділянку за вухами;
- проведіть пальцями від козелка вуха до щелепного суглоба і запропонуйте дитині позіхнути.
- Допоможуть також ігрові практики:
- пограйтеся в слоника, який обмахується вухами. Прикладіть долоні до вух, по черзі відкрийте їх і закрийте;
- пограйте в «комах». Уявіть, що у приміщенні багато комарів і ловіть їх, плескаючи гучно в долоні, але не торкаючись при цьому інших гравців.