Коли голова болить не тільки на погоду
Що таке мігрень? Чому виникає напад головного болю? Які його фази? Що таке аура при мігрені? Як лікувати цю хворобу?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/474104/mihren.jpg)
На ці та інші запитання пацієнтів відповів на своєму Youtube-каналі Андрій Кулик — лікар-невролог, асистент кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, який уже понад три роки займається вивченням больового синдрому.
«Мігрень — це неврологічне захворювання, яке проявляється нападами головного болю. Багато хто вважає, що при мігрені біль є високоінтенсивним або що болить завжди лише половина обличчя. Насправді інтенсивність мігренозних нападів може бути помірною, а біль — не мати чіткої локалізації», — пояснює лікар.
Мігрень, за його словами, досить поширене захворювання, на яке страждають 17% жінок та 8% чоловіків. І хоча головний біль напруги зустрічається набагато частіше, на прийом до лікаря зазвичай приходять пацієнти з мігренню.
Основна відмінність мігрені від головного болю напруги — це наявність додаткових симптомів. «У своїй практиці я зіштовхуюся з тим, що цій проблемі приділяють недостатньо уваги, — зауважує невролог. — Пацієнтам ставлять помилкові діагнози, такі, як остеохондроз чи ВСД (вегето-судинна дистонія. — Авт.)».
Як розпізнати мігрень
Існує кілька «червоних прапорців»:
Середня або висока інтенсивність болю.
Напад триває від 4 до 72 годин. Пацієнт неодмінно зауважить цей біль, хоча він може минути самостійно, тобто без прийому медикаментів, наприклад, якщо пацієнт ляже спати.
Однобічна локалізація. Бік, який болить, може змінюватися.
Біль має пульсуючий характер, посилюється при будь-якому навантаженні і заважає займатися побутовими справами, зокрема пацієнт не може їсти, мити посуд чи дивитися футбол.
Біль супроводжується нудотою, яка зрідка може переходити у блювоту.
Під час нападу з’являється чутливість до світла та звуків. Пацієнти описують свій біль так: хочеться вимкнути телевізор, зашторити вікна, лягти, накритися ковдрою й абсолютно нічого не робити, допоки він не мине.
«Помилково вважається, що напад мігрені складається лише з болю голови, хоча насправді все починається з продромального періоду, за якого виникає дратівливість, слабкість й труднощі з концентрацією уваги. Ці симптоми можуть виникати задовго до появи головного болю. Після цього приблизно у третини пацієнтів з’являється аура, — описує симптоматику Андрій Кулик. — Аура — це неврологічне порушення, яке виникає безпосередньо перед нападом мігрені та може мати різний неврологічний характер. Найчастіше виникає зорова аура, яку пацієнти описують як спалахи світла, плями або розмитість зображення. В однієї з моїх пацієнток була зорова аура з транзиторною амнезією. Жінка ненадовго втрачала пам’ять, після чого у неї виникав напад дуже сильного головного болю».
Як лікувати мігрень
Існують два основні напрями терапії:
- усунення нападу та
- профілактичне лікування.
«Багато людей помилково думає, що знімати напади можна лише з допомогою триптанів. Це не так, адже в багатьох випадках достатньо простих знеболювальних засобів, таких як ібупрофен чи напроксен, — наголошує фахівець. — Профілактичне лікування призначається, коли напади є частими й при цьому виникає дуже сильний головний біль. Існує більш як п’ять варіантів різних профілактичних препаратів, починаючи від бета-блокаторів й закінчуючи ботулотоксином. Але нагадаю, що будь-які препарати повинен призначати лікар. Самолікування може призвести до небажаних ускладнень. Зокрема надмірний прийом анальгетиків може призвести до виникнення іншого типу головного болю — т. зв. медикаментозно індукованого болю голови.
Також у своєму відеоблозі лікар підкреслив, що мігренозні напади у жодному разі не потрібно терпіти, оскільки вони можуть призводити до появи супутніх симптомів й суттєво погіршувати якість життя пацієнта.
«Чи існують немедикаментозні методи лікування мігрені? Найкраще для зменшення частоти нападів — це практикувати здоровий сон (розслаблення м’язів шиї), а також працювати зі супутньою тривогою чи депресією. На прийомі я пояснюю своїм пацієнтам, що напади можуть траплятися частіше через нерегулярне харчування, недосипання або різні стресові ситуації. Тому в побуті необхідно уникати таких моментів», — підсумовує невролог.