COVID-19 в Україні: в очікуванні нового піку
МОЗ оновило правила імунізації проти COVID-19: другий бустер для всіх охочих та щеплення дітей від 5 до 11 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473389/kovid.jpg)
Останнього місяця рівень захворюваності на коронавірус в Україні стрімко зростає. За повідомленням МОЗ, за минулий тиждень було виявлено 3 893 нові випадки інфікування, що на 40% більше, ніж тиждень тому. В Україні, як і в більшості європейських країн, активно поширюється новий різновид штаму коронавірусу «Омікрон», який називають типом «ВА.5».
Головна епідеміологиня Львівщини, керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко повідомила: у Львівській області лише за минулий тиждень виявили 2372 нових хворих. На стаціонарному лікуванні понад 400 хворих. За тиждень хвороба забрала життя 5 жителів Львівщини.
Типових симптомів, за якими можна було б здогадатися, що людина захворіла саме на новий штам Омікрону, немає, — стверджують медики. «Раніше зникнення нюху або зміна смакових відчуттів з великою ймовірністю вказувало на коронавірус, а тепер лікарі розцінюють ці симптоми як характерні за ураження верхніх дихальних шляхів, — зазначає лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів із імунопрофілактики Федір Лапій.- А саме — нежить, біль у горлі, а якщо кашель, то сухий, поверхневий. Інкубаційний період Омікрону скоротився порівняно з іншими варіантами вірусу: як показують дослідження, тепер період від зараження до появи перших симптомів становить лише 3−5 днів. Також попри підвищену заразність і швидке поширення, все ж таки новий вид коронавірусу в меншій кількості випадків викликає госпіталізацію та летальний кінець. Перебіг захворювання майже не відрізняється від попередніх варіантів і схожий на ГРВІ, лікуватися потрібно відповідно, без використання антибіотиків, але під наглядом лікаря, уникати контактів».
Основними симптомами Омікрону ВА.5 є:
- біль у горлі;
- нежить та закладеність носа;
- головний біль;
- підвищена температура тіла — вона може бути як субфебрильною, від 37,0 до 37,5°C, так і високою — до 39,0°C;
- ломота в тілі, слабкість, млявість, підвищена стомлюваність;
- виражені симптоми інтоксикації організму.
Однак, крім цього, також можуть спостерігатися й інші характерні симптоми ковіду, пов’язані з раніше відомими його штамами:
- сильний безперервний кашель протягом більш як години або три чи більше епізодів кашлю протягом 24 годин;
- аносмія (втрата) або паросмія (зміна) нюху та/або смаку;
- задишка або утруднене дихання;
- головний біль та запаморочення;
- м’язовий біль (міалгія);
- діарея;
- нудота.
Незалежно від того, якою формою коронавірусу перехворіла людина, легкою чи важкою — наслідки можуть бути довготривалими та серйозними. Тому що COVID-19 — це системне захворювання, яке здатне вразити будь-який орган залежно від того, де у людини «слабке місце» — серце, нирки або легені. Тобто ставитися до коронавірусу як до звичайного респіраторного захворювання, на жаль, не можна. «Попри те, що симптоми Омікрону здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки», — наголошують у МОЗ.
З’явились симптоми вірусного захворювання — зробіть тест на COVID-19. Отримати безплатне скерування на ПЛР-тестування або зробити експрес-тест, як і раніше, можна у сімейного лікаря. Допоки не отримали результатів тестування, намагайтесь обмежити фізичні контакти з іншими людьми. Пам’ятайте, що відносно легкий перебіг хвороби в однієї людини не виключає можливість ускладнень в інших.
За словами заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна «на національному рівні не планується впроваджувати загальнонаціональний локдаун або якісь заходи обмеження, але на рівні областей, залежно від безпекової, епідеміологічної ситуації, можуть застосовуватися ті чи інші профілактичні заходи з протидії ковіду. Відповідними рішеннями комісії ТЕБ та НС області можуть застосовувати масковий режим у місцях масового скупчення, в громадському транспорті, рекомендувати носити маски в закладах охорони здоров’я. Такі заходи можуть зменшувати кількість нових випадків коронавірусної хвороби. Ми закликаємо області все ж таки використовувати цей механізм», оскільки в країні високий рівень внутрішньої міграції, що сприяє поширенню інфекції.
Через стрімке поширення Омікрону в небезпеці перебувають люди, які не пройшли базового курсу вакцинації проти ковіду, застерігають у міністерстві. Понад 15 мільйонів українців уже отримали першу дозу вакцини, а повний курс пройшли 14,3 мільйона. Понад 113 тисяч людей вже мають і третю, бустерну дозу. Не відкладайте, за можливості, отримання щеплення від коронавірусу — як базового курсу, так і бустерної дози. Важливо захиститися перед початком епідемічного сезону, коли традиційно зростає кількість вірусних захворювань.
«Якщо ви не отримали другого щеплення, незважаючи на те, скільки часу минуло з першого щеплення. Або, незважаючи на те, скільки часу минуло від другого щеплення, і ви не отримали бустерну дозу — зробіть щеплення», — наголосив лікар-інфекціоніст Федір Лапій. Імунолог рекомендував усім дорослим та дітям, старшим за 12 років, зробити бустерну вакцинацію від коронавірусу. Дотримання заходів епідеміологічної безпеки, а головне — вакцинація, можуть врятувати від серйозного спалаху.
«Щоб якомога більше людей могли захистити себе від госпіталізації та смерті внаслідок COVID-19, ми дозволяємо другу дозу всім охочим, проте особливо радимо її робити людям із хронічними захворюваннями та людям віком 60+», — сказав Ігор Кузін. Друга бустерна доза дозволяється всім повнолітнім з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої. Водночас, згідно з наказом, бустер буде доступний за 5 місяців після завершення базового курсу щеплень. МОЗ затверджено нові схеми вакцинації, згідно з якими вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин, зокрема Comirnaty чи Moderna. Діти віком 5−11 років зможуть отримати щеплення проти COVID-19 вакциною Comirnaty (Pfizer) за згоди батьків або опікунів. Раніше, підкреслює МОЗ, була дозволена вакцинація дітей віком від 12 років.
Міністерство інформує, що наразі в Україні доступно майже 5 млн вакцини CoronaVac, близько 400 тисяч доз вакцини Pfizer та 30 тисяч вакцини Janssen.
За увесь період захворювання на COVID-19 підтвердили 314 579 випадків, з них летальних — 6730, а одужали — 302 724 людини.
Як захиститися від інфекції
Щоб знизити ризик зараження, ВООЗ рекомендує дотримуватися базових правил гігієни:
- регулярно мити руки з милом або використовувати спиртовмісний антисептик
- під час кашлю та чхання прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя, після цього серветку відразу викинути, а руки вимити
- дотримуватися дистанції і триматися від людей (особливо хворих) на відстані щонайменше 1 м
- за можливості не торкатися руками очей, носа і рота — це стандартний шлях потрапляння вірусу в організм через заражені поверхні
- не їсти продукти — особливо тваринного походження — без їх термічної обробки.