«64% українців вважає, що при застуді можна приймати антибіотики»
З 1 серпня протимікробні препарати українські аптеки відпускають виключно за електронними рецептами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/469254/antybiotyky.jpg)
Втім, і в цьому правилі є винятки, адже в країні триває повномасштабна війна, а людям потрібно забезпечити доступ до медичної допомоги.
Хто може виписати е-рецепт на антибіотик? Як бути тим, у кого немає смартфона? Чи правда, що невдовзі без електронного рецепта не купиш жодних ліків? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запитання, які давала заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич у численних відеоінтерв'ю українським ЗМІ.
Чи на часі таке нововведення?
Відпуск антибіотиків за рецептами — не щось нове. Така норма діяла в Україні давно. З 1 серпня МОЗ лише ввів додатковий цифровий інструмент — електронний рецепт. У перспективі це дозволить побудувати ефективну систему клінічного моніторингу, щоб ми могли відстежувати призначення лікарів та ефективність тих чи інших препаратів.
Контроль за відпуском рецептурних лікарських засобів — одне з «домашніх завдань» України перед вступом в ЄС. З антибіотиків почали, щоб запобігти антибіотикорезистентності, яку Всесвітня організація охорони здоров’я визнала однією із 10 загроз людству.
64% українців помилково вважає, що приймати антибіотики можна при вірусних інфекціях, зокрема застудах. Але коли вдаються до антибіотикотерапії не тоді, коли це потрібно або застосовують не в тому дозуванні, в якому слід, при виникненні більш серйозних захворювань, таких, як туберкульоз, сифіліс чи холера, ці ліки вже не подіють.
Антибіотики в усьому світі є рецептурними препаратами. Це означає, що приймати їх можна лише за призначенням лікаря. Профільний фахівець оглядає людину і вирішує, як її лікувати. Електронний рецепт на антибіотики унеможливлює самолікування і дозволяє контролювати відпуск цих ліків.
Коли на антибіотики виписувалися лише паперові рецепти, було багато порушень. Запровадження е-рецепта — це перший крок, щоб у перспективі повністю перейти на електронний документообіг при призначенні й відпуску рецептурних препаратів.
Чи будуть надалі виписуватися паперові рецепти, чи тільки електронні?
Поки триває війна, повноцінно це рішення не запрацює. Є медичні заклади, в яких немає технічної можливості виписувати електронні рецепти. Наприклад, вони ще не під'єдналися до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), у закладі відсутнє електроживлення або є інші проблеми. У таких випадках і надалі виписуватимуться паперові рецепти. Так само, якщо лікар виписав рецепт на екстемпоральні ліки (ті, які виготовляються на базі аптеки) або ті, які відпускаються на пільгових умовах, тобто за кошти місцевих бюджетів.
Чи можна на період дії воєнного стану придбати антибіотик без рецепта?
Є два винятки з правил.
Перше. Заклад може розташовуватися на тимчасово окупованій території, в районах, де ведуться активні бойові дії. Пацієнт може втратити зв’язок з лікарем. Зрозуміло, що в ситуації, коли є загроза життю й здоров’ю, антибіотики відпускатимуться без рецепта.
Друге — це волонтерські ініціативи, коли відбуваються поставки ліків військовим або гуманітарна допомога населенню. Волонтерам дозволили закуповувати антибіотики гуртом у дистриб’юторів без рецепта Але 1. Це має бути офіційно зареєстрована юридична особа. 2. Волонтери мусять звернутися до військової частини або медичного закладу та дізнатися, яких ліків ті потребують. Закупівля препаратів у дистриб’юторів відбувається у тій кількості, яка попередньо вказувалася у запитах.
Як отримати рецепт на антибіотик?
Необхідно звернутися або до сімейного, або до іншого лікуючого лікаря за місцем перебування. Такий рецепт може виписати й стоматолог.
Якщо людина не уклала ще декларації зі сімейним лікарем або втратила з ним контакт, наприклад, це внутрішній переселенець, може звернутися до найближчого медичного закладу (державного чи приватного), до будь-якого лікаря відповідного профілю. Той проведе огляд і діагностику та зробить призначення, тобто випише електронний або паперовий рецепт. Після цього пацієнт може звернутися до будь-якого аптечного закладу і за діючою речовиною, що вказана в рецепті, із зазначенням потрібного дозування, вибрати препарат по торговій назві, орієнтуючись на свій бюджет.
Звісно, ми закликаємо обрати сімейного лікаря та укласти з ним декларацію, щоб постійно бути в контакті та отримувати фахові консультації з питань здоров’я.
МОЗ дозволило виписувати рецепти на антибіотики середньому медичному персоналу в селах. Досі фельдшер міг лише продовжити рецепт лікаря, а медсестри й акушерки взагалі не мали такого права. Це дозволить розв’язати проблему, коли через нестачу лікарів у сільській місцевості пацієнт міг залишитися без необхідних йому ліків. Однак така опція не поширюватиметься на населені пункти, де немає проблем із доступом до лікаря.
Чи передбачена відповідальність для аптек, які захочуть обійти заборону і продати антибіотик без рецепта?
Чинне законодавство передбачає, що аптечні заклади, які порушують правила відпуску будь-яких рецептурних лікарських засобів (не тільки антибіотиків), повинні притягатися до відповідальності. Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який посилює цю відповідальність та збільшує розмір штрафних санкцій.
Чи правда, що невдовзі всі ліки в Україні продаватимуть лише за рецептами?
Потрібно розділити поняття. Є препарати, які відпускаються виключно за призначенням лікаря. А є ліки, які дозволяється відпускати без рецепта. Це, наприклад, знеболювальне та жарознижувальне.
Ліки, які потребують призначення лікаря, є сильнодіючими. До них належать, зокрема, й антибіотики, а також наркотичні та психотропні препарати. З наступного року МОЗ планує запровадити електронний рецепт на всі рецептурні препарати.
Коли антибіотики стануть «Доступними ліками»?
Наразі антибіотики не підлягають відшкодуванню за цією програмою, але таку можливість МОЗ обіцяє розглянути наступного року.
Як виглядає електронний рецепт та як його реалізувати в аптеці, якщо в людини немає смартфона?
В ЕСОЗ працює близько 6 тисяч закладів охорони здоров’я, зареєстровано 35 млн пацієнтів. При зверненні пацієнта лікар вносить запис до електронної системи та формує там електронний рецепт.
У перехідний період, який діятиме до 31 грудня 2022 року, лікар додаватиме до електронного рецепта інформаційну довідку, де буде вказуватися призначення, хто виписав рецепт та інша важлива інформація. Це актуально для тих людей, які не мають смартфону. З цією довідкою пацієнт може звернутися до будь-якого аптечного закладу, зокрема й того, який не підключений до ЕСОЗ.
Наскільки захищені медичні дані?
Усі дані, які зберігаються в електронній системі охорони здоров’я, — надійно захищені відповідно до міжнародних стандартів. Доступ до них мають лише медичні працівники. І до вторгнення, і після 24 лютого ЕСОЗ піддавалася низці кібератак. Але жодного зливу медичних даних не відбулося.
Чи потрібно буде отримувати рецепт на ліки для тварин?
Регулювання відпуску рецептурних ветеринарних препаратів здійснюватиметься за тими ж правилами, що й раніше, — на антибіотик потрібен буде рецепт ветеринара.