Апетит до життя... зі середземноморською дієтою
Стиль харчування, який практикують жителі Середземномор’я, – це не тільки гарантія міцного здоров’я. Це ще й дуже смачно! А влітку навіть у наших широтах – доступно за ціною
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/464573/diieta.jpg)
«Добре жити добре і добре їсти добре». Найкраще на цій філософії знаються жителі країн Середземномор’я, щоденний раціон яких ліг в основу одного з найбільш здорових стилів харчування у світі. Проте середземноморська дієта – це не тільки гарантія міцного здоров’я. Це ще й дуже смачно! А влітку навіть у наших широтах – доступно за ціною.
Трохи історії
Після закінчення Другої світової війни у США боролися з епідемією серцево-судинних захворювань. З кожним роком у цій країні реєстрували дедалі більшу кількість випадків ішемічної хвороби серця та інфарктів міокарда. Тож науковці вирішили з’ясувати, чи впливає стиль харчування суспільства на стан його здоров’я. Ще раніше американський учений, доктор Ансель Кейс зауважив, що жителі середземноморських країн набагато рідше мають проблеми зі серцем та судинами.
Щоб підтвердити ці свої спостереження, у 1958-1964 роках провів Seven Countries Study, або Дослідження Семи Країн. Разом з колегами дослідив харчові звички та стан здоров’я жителів Греції, Італії, тодішньої Югославії, Фінляндії, Нідерландів, Японії й США. Дослідники з’ясували, що у крові людей, які споживали переважно жири рослинного походження, зокрема оливкову олію, рівень загального холестерину в крові був низьким. За результатами цього дослідження доктор Кейс, надихнувшись стилем життя жителів грецьких островів – Криту та Корфу, Далмації (історичної області в Хорватії. – Авт.) та південних регіонів Італії – розробив модель здорової середземноморської дієти.
Рух – в основі харчової піраміди
Фізична активність на свіжому повітрі, яка забезпечує необхідну дозу «сонячного» вітаміну D, є невід’ємним елементом здорового способу житття. Саме тому основу піраміди в середземноморській дієті становить рух. Хоча в Україні погода не балує, як, наприклад, на Сардинії чи Сицилії, і часом світить сонце, а часом падає дощ, варто, однак, знайти крихту мотивації, щоб взяти приклад з італійців, греків чи хорватів та щодня виходити на прогулянку. Крім того, жителі країн басейну Середземного моря п’ють багато води та трав’яних чаїв (і не тільки після прогулянок). Відповідне насичення організму водою є дуже важливим у середземноморській дієті.
Звісно, середньостатистичний італієць, грек чи хорват живе не лише з руху та води. Середземноморська дієта – це, передусім, овочі та фрукти – з кожним прийомом їжі, найкраще – сирі та/або варені, і чим більшим є їхнє різноманіття, тим краще. Смак овочів та фруктів оптимально підкреслювати травами, які на півдні Європи застосовують так само часто, як ми, – додаємо до страв сіль. Головним джерелом жирів (олеїнової кислоти) та антиоксидантів у середземноморській дієті є смачний і здоровий продукт, який у цих краях вважається, без перебільшення, національним скарбом, – оливкова олія. Вона знижує рівень загального холестерину та захищає від вільних радикалів. Не дивно, що одним із символів середземноморських країн є оливкові гаї, що тягнуться, скільки око сягає. Втім, крім оливкової олії, варто в щоденному раціоні знайти місце й для горіхів, насіння та зерен (1-2 порції на день).
Але й це ще не кінець. Любителі молочних продуктів також знайдуть у середземноморській дієті «щось для себе» – сири з низьким вмістом жиру або ферментовані молочні продукти, зокрема йогурти та кефіри. Доповнюють середземноморське меню жирна риба, яка є джерелом поліненасичених жирних кислот омега-3, та морепродукти.
Міф про один з «еталонів» середземноморського стилю харчування
Якщо хочемо бути більш здоровими, то зі середземноморського дуету «червоне вино та спів» варто викреслити... вино. Правила середземноморського стилю харчування дозволяють споживати виключно обмежену кількість алкоголю. А це – один маленький келих червоного вина «до обіду» і не частіше, ніж раз на тиждень.
Тапас й антипасто – іспанські та італійські смаки
Невід’ємною частиною середземноморського стилю життя є святкове частування. Зустрічі за столом можуть тривати годинами, а крім хорошої їжі, важливим (а, можливо, й найважливішим) є хороше товариство.
В Іспанії групки приятелів зустрічаються найчастіше не так за пивом, як за тапас. Тапас – це маленькі прості у виконанні закуски, які часом можуть набувати форми складних страв. Тапас подають як холодними, так і гарячими. Найчастіше ними смакують увечері в барах.
В Італії найбільш урочистим, а часто й найбільшим прийомом їжі є вечеря, яка починається з антипасто – невеликих закусок з начинкою. Їх завдання – не втамувати голод, а загострити апетит. Антипасто подається переважно холодним, хоч і гаряче не є рідкістю.
Ми відібрали для вас кілька доступних рецептів традиційних середземноморських закусок. Поспішіть, поки в продажу та на городах є свіжі полуниці, помідори та перці.
Гаспачо з полуницями
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/haspacho.jpg)
Час приготування: 30 хвилин + близько 2 години на охолодження супу.
Складники у розрахунку на 4-6 порцій: 400 г стиглих помідорів; 400 г полуниць; 1 солодкий перець; 1 перець чилі; сік одного лимона; 50 мл бальзамічного оцту; 200 мл холодної води; морська сіль; свіжо мелений перець; 50 мл оливкової олії extra virgin.
Овочі та ягоди помийте. З помідорів й перцю зніміть шкірку та наріжте маленькими шматочками. З полуниць усуньте плодоніжки. Покладіть у чашу блендера помідори, паприку, гострий перець та полуниці, додайте сік одного лимона і бальзамічний оцет, долийте холодної води та перемішайте до утворення однорідної консистенції. Посоліть і поперчіть на свій смак. Охолодіть суп в холодильнику. Перед подачею скропіть олією.
Patatas bravas
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/kartoplia.jpg)
Час приготування: близько 35 хвилин.
Складники у розрахунку на 4-6 порцій: 4 великі картоплини. Для помідорово-паприкового соусу: 1 нарізана цибулина; 1 зубчик часнику; 1 ложечка копченої паприки; 1 ложечка каєнського перцю; 200 мл томатної пасти; олія для смаження. Для подачі (додатково) майонез або соус айолі.
Розігрійте на сковорідці олію, додайте цибулю. Смажте, доки не стане прозорою.
Додайте нарізаний часник, копчену паприку і каєнський перець. Смажте хвилину, після чого влийте томатну пасту. Готуйте соус, допоки частина його не випарується. Посоліть-поперчіть на свій смак. Збийте в блендері до утворення однорідної маси.
Картоплю почистіть та наріжте плястерками 3-4 см завтовшки. У каструлі закип’ятіть воду, посоліть і вкиньте порізану картоплю. Готуйте близько 15 хвилин, після чого відцідіть, осушіть та охолодіть. У меншій посудині підігрійте жир. Смажте картоплю партіями, допоки шматочки не набудуть золотаво-бронзового кольору. Подавайте гарячою з соусом і (додатково) майонезом або айолі.
Моцарела фрі – смажена моцарела з томатним соусом
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/motsarela.jpg)
Час приготування: 30 хвилин.
Складники у розрахунку на 4 порції: смажена моцарела: 200 г моцарели (міні або класичної, нарізаної плястерками 3 см завтовшки); 2 яйця; 3 ложки борошна; терта булка для панірування; морська сіль; олія для смаження. Томатний соус: 1 зубчик часнику; 1/2 пучка цибулі шалот; 100 мл томатної пасти або 2 великі помідори (облиті окропом та без шкірки); 1 ложечка бальзамічного оцту; 2 ложки оливкової олії; сіль, перець, орегано, базилік.
Цибулю шалот і часник посічіть ножем, посмажте на розігрітій олії до прозорості. Влийте томатну пасту або додайте помідори, нарізані кубиками. Підігрівайте до утворення густого соусу. Додайте оцет, посоліть, перець, орегано та базилік. Соус можна збити в блендері, але не обов’язково. Моцарелу злегка посоліть, обваляйте в борошні, яйцях і тертій булці. Смажте до появи золотистої скоринки. Обережно вийміть та викладіть на паперовий рушник. Подавайте з томатним соусом.
Автором рецептів є шеф-кухарка, рестораторка, переможниця 2-го випуску програми «Майстер Шеф» (Польща) Беата Шнєховска.
У часі дефіциту продуктів деякі з них можна приготувати самостійно. Наприклад, моцарелу.
Рецептом домашньої моцарели з читачами «ДЗ» ділиться авторка двох кулінарних книг, їмость Ірина Кобель з Львівщини.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/sous.jpg)
Вилийте у каструлю 2 л непастеризованого фермерського молока і нагрійте його до +50°С. Зніміть каструлю з вогню. Додайте 5 ложок оцту, постійно помішуючи. Оцет можна замінити лимонною кислотою. У результаті ви отримаєте жовту сироватку, від якої відділиться тягуча грудка сиру. Перекладіть її на тарілку.
Сироватку підігрійте до +70°С. Щоб моцарела була солоною, додайте у каструлю пів ложки солі та розмішайте. Після того, як сироватка нагріється, перекладіть туди грудку сиру, щоб він просочився сіллю, і швидко її витягніть. Відтисніть його від зайвої рідини та занурте у мисочку з холодною водою. У спекотну погоду туди бажано додати лід. Потримайте кілька хвилин, переверніть, витягніть і відтисніть.
Рецепт соусу айолі знаходимо у знаного кулінарного експерта Євгена Клопотенка. «На майонез цей соус схожий тільки за текстурою, а смак у нього абсолютно інший – більш насичений та гострий за рахунок часнику й оливкової олії», – каже відомий кухар.
Складники: 2 зубчики часнику; 1 ложечка гірчиці (не дуже гострої, краще навіть солодкої); 2 дрібки солі; 2 жовтки (використовуйте тільки свіжі яйця); 20 мл лимонного соку (половини лимона); 100 мл оливкової олії з ніжним смаком (занадто насичена буде гірчити).
Підготуйте всі інґредієнти. Часник очистіть та поріжте на невеликі шматочки. Додайте сіль і розітріть, щоб вийшла якомога більш однорідна маса. Яйця помийте м’яким мийним засобом. Відокремте жовтки від білків та додайте їх до перетертого часнику. Перемішайте до утворення однорідної консистенції. Додайте трохи гірчиці і знову перемішайте. Додайте оливкової олії, продовжуючи перемішувати. Далі – сік половини лимона. Готовий соус зберігайте в холодильнику в закритій банці 3-4 дні.
Так само можна приготувати домашній майонез і домашню томатну пасту. Це – не тільки дешевше. Це набагато корисніше, ніж купувати готову продукцію тривалого зберігання, яка часто містить консерванти, барвники, підсилювачі смаку та аромату.
Тож користайте з дарів літа, готуйте легко, їжте смачно й здорово!
З польської переклала та адаптувала Наталія Гелий. Оригінал статті «Apetyt na zycie... z dieta srodziemnomorska!», Krzysztof Gorzkowicz («Dobrze zyc dobrze», kwartalnik Kaufland).