Через війну захворюваність на ботулізм зросте
Причину епідеміологи вбачають у збільшенні споживання домашньої консервації
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/460868/botulizm.jpg)
Через воєнний стан українці змушені заощаджувати на їжі. Страви намагаються готувати з невеликої кількості недорогих інгредієнтів, і бажано про запас. Тож цього літа, ймовірно, фрукти-овочі не заморожуватимуть, а так, як колись, – закатуватимуть у банки. Потім прийде осінь – сезон грибів. Їх сушитимуть та консервуватимуть. Люди запасатимуться на зиму також м’ясом, і один з економваріантів – тушкованки.
Є у цьому й позитивний бік. Згадаємо рецепти, за якими готували наші мами й бабусі. Багато хто з нас здобуде мінімальні кулінарні навички. Але головне при цьому – не потрапити до лікарні або, що гірше, на той світ. Медики не виключають, що цього року реєструватимуть більшу кількість випадків ботулізму – хвороби, яка безпосередньо залежить від економічного становища населення.
Як пояснює керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко, ботулізм – це гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum та її токсином. І сама бактерія, і токсин містяться переважно у консервах, які неправильно готувалися чи зберігалися. Звідки ж Clostridium botulinum береться у скляній чи металевій тарі?
Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів чи риб можуть містити спори або вегетативні форми збудника ботулізму. Проте це не означає, що з’ївши їх, ви неодмінно захворієте. Захворювання розвивається тільки внаслідок вживання тих продуктів, які зберігалися в анаеробних (тобто без кисню) або близьких до анаеробних умовах і не пройшли попередньої термічної обробки, а саме:
- консервів, особливо домашнього приготування;
- копчених, в’ялених м’ясних виробів;
- консервованих грибів;
- копченої, в’яленої риби.
Проте найчастіше ботулізм виникає після вживання в їжу домашніх консервів.
Як уникнути ботулізму?
«Консервуючи продукти, особливо овочі, які містять мало природної кислоти, додавайте за рецептурою оцтову, лимонну кислоти. Збудник ботулізму не любить кислого середовища», – нагадує головна епідеміологиня області.
«Добре стерилізуйте банки й кришки, але робіть це безпосередньо перед тим, як покласти в них продукти», – радить вона.
Консервуючи в домашніх умовах, особливо м’ясні і рибні продукти, проводьте тиндалізацію. Прогрійте продукт за температури +100°С протягом п’яти хвилин і через добу повторіть процедуру. Спори після цього перейдуть у вегетативну (неактивну) форму. Далі простерилізуйте консерви за температури +100°С не менш як 40-60 хвилин і герметично їх закрийте.
Пам’ятайте: найбільш безпечне консервування забезпечує автоклав!
Якщо кришка консерви здулася (навіть трішки), у жодному разі не вживайте цей продукт в їжу.
Перед тим, як з’їсти консерву домашнього виготовлення, проваріть вміст банки, просмажте або поставте банку у духовку, нагріту до +180°С мінімум на 10 хвилин.
Як проявляється ботулізм? 5 тривожних симптомів:
- двоїння в очах;
- погіршення зору, поява «сітки» перед очима;
- м’язева слабкість;
- порушення мови та ковтання.
Може також порушуватися функція дихання.
«За появи цих ознак негайно зверніться по медичну допомогу!» – закликає фахівчиня.