«Уявіть труби, якими вода постійно подається під тиском. Те саме відбувається з нашими судинами»
Лікарка розповіла, чому навіть в умовах війни важливо контролювати артеріальну гіпертензію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/460184/tisk.jpg)
Що робити, якщо у вас підвищився артеріальний тиск, а поряд немає лікаря? Немає навіть ліків під рукою? На ці та інші запитання відповіла під час вебінару на тему «Високий тиск під час війни: як із цим боротися?», організованому Центром громадського здоров’я України, директорка КНП «Великогаївська АЗПСМ» Оксана Луцька. Питання гості ефіру задала в. о. заступниці генерального директора Центру громадського здоров’я України Ірина Сорока.
– Один зі симптомів артеріальної гіпертензії – головний біль. Це знають всі пацієнти з цим діагнозом. Якщо немає можливості проконсультуватися з лікарем (наприклад, людина тривалий час перебуває в укритті), радили б просити допомоги у тих, хто поряд, хто хворіє на цю недугу чи не хворіє, але має гіпотензивний препарат у своїй аптечці та може ним поділитися?
– Звісно, є препарати, які конкретному пацієнту не дуже підходять, і для нього ліки мусить підібрати лікар. Але якщо це неможливо, то, безумовно, коригувати тиск краще тими препаратами, які людина може отримати у цей момент. Після цього слід шукати можливість сконтактуватися з медиками, адже підвищений тиск може мати серйозні наслідки.
– Чи рекомендуєте ви своїм пацієнтам для зниження артеріального тиску використовувати гірчичники – накладати їх на литки, потилицю або шийний відділ хребта?
– Я таких рекомендацій не даю, проте коли ресурси обмежені, то це допустимо. Можна, наприклад, зробити гарячу ванночку для ніг. Якщо болить голова, а під рукою нічого немає, можна змочити рушничок у холодній воді і прикласти його до лоба.
– Людина знає, що хворіє на артеріальну гіпертензію, контролює свій тиск і бачить, що він перевищує стандартні цифри. Як собі допомогти? Уявімо ситуацію, що у неї є під рукою ліки, які вона зазвичай використовує для контролю артеріального тиску.
– Якщо немає можливості проконсультуватися з медичним працівником і тиск у неї стійко підвищений, можна пробувати збільшити дозу цих препаратів.
– Яка доза є мінімальною, а яка – максимальною? Скільки таблеток може прийняти, щоб був від цього ефект, але щоб не нашкодити? От, скажімо, прийняла людина препарат, через пів години поміряла тиск, а він так і не знизився. Скільки ще разів може прийняти ліки? 2-3 рази?
– Усі сучасні препарати, як правило, тривалої дії. Їх застосовують, приміром, раз на добу. Тому ні за 30 хвилин, ні навіть за 1-2 години вони істотно не подіють. Тож не варто їх часто приймати.
Якщо маєте доступ до Інтернету, можете зайти на сайт tabletki.ua та ознайомитися з інструкцією до медичного препарату. Зазвичай у всіх інструкціях вказується максимальна добова доза. Бажано її все-таки не перевищувати. Ті дози, які призначають лікарі, переважно не є максимальними, тож є можливість їх збільшити. Але знову ж таки: якщо у цей момент ви не можете проконсультуватися з медичним працівником. Якщо можете, фахівець більш чітко пояснить, що та як використовувати, оскільки передозування – це також не дуже добре.
– Якими мають бути цільові показники артеріального тиску для людей, що хворіють на артеріальну гіпертензію? Чи відрізняються вони залежно від віку чи супутньої патології?
– Цільовий показник – 140/90 мм рт. ст. За домашнього вимірювання – 135/85. Для осіб, старших за 80 років, цільовим показником може бути 150/90 мм рт. ст., за домашнього вимірювання – 140/85. Цільовий показник буде нижчим у пацієнтів з діабетом та захворюваннями нирок.
– З чого починається лікування артеріальної гіпертензії? Як добирати гіпотензивний препарат?
– Починаємо, як завжди, з модифікації способу життя. Робимо все можливе, щоб немедикаментозними засобами скоригувати свій артеріальний тиск:
- відмовляємося від куріння;
- зменшуємо кількість солі;
- дотримуємося дієти;
- не забуваємо про фізичну активність;
- зменшуємо індекс маси тіла.
Це ті речі, які повинні обов’язково виконуватися. Але якщо наш тиск перевищує 140/90 мм рт. ст., і ми використовуємо всі ці немедикаментозні засоби корекції артеріального тиску, то, звичайно, повинні використовувати ще і якісь медикаменти. Тобто якщо артеріальний тиск – 130-139/85-89 мм рт. ст., ми коригуємо спосіб життя і міряємо артеріальний тиск 1 раз на 12 місяців. Доцільність медикаментозного лікування слід розглянути, якщо є цукровий діабет або захворювання нирок.
Якщо тиск 140/90 мм рт. ст. і вищий, так само обов’язково починаємо з модифікації способу життя. Лікар додатково обстежує такого пацієнта, і якщо у нього наявне ураження органів-мішеней, тривалість первинного спостереження (модифікації способу життя) скорочується до 1-4 місяців. Якщо цього виявляться недостатньо, призначається гіпотензивна терапія. Лікар обирає препарати, які підходять конкретно цьому пацієнту.
Якщо тиск підвищується до 160-170/100-110 мм рт. ст., тут, звичайно, також потрібно коригувати спосіб життя (це актуально для всіх), але медикаментозну терапію ми підбираємо відразу.
– Ви згадували про органи-мішені. Що це за органи?
– Щоб пояснити своїм пацієнтам, що їм необхідно постійно приймати препарати, які я їм призначила, я наводжу простий приклад. Уявіть ізольовану систему водопостачання, труби, якими вода подається під постійно підвищеним тиском. Що з часом відбувається з трубами? Пацієнти мені кажуть: «Та вони тріскають!». А що відбувається з помпою, яка працює за умов постійно підвищеного тиску у такій системі водопостачання? «Помпа зношується і ламається».
Органи-мішені – це ті органи, які найбільше страждають у цій ситуації:
- серце;
- мозок;
- нирки;
- очі.
Їх треба особливо пильнувати. Стежити, чи немає гіпертрофії лівого шлуночка, а для цього потрібно зробити електрокардіограму та рентгенографію органів грудної клітки. Визначити, чи немає альбумінурії (підвищеного виділення білка зі сечею. – Авт.). Якщо діастолічний (нижній. – Авт.) тиск перевищує 120, подивитися очне дно. Це потрібно для того, щоб ми орієнтувалися, як правильно вести такого пацієнта.
– Що робити людині, якщо у неї, навпаки, низький тиск? Скажімо, 90/50 мм рт. ст.?
– Я у таких випадках пропоную випити теплого солодкого чаю. Не кави, а власне чаю, і загалом вживати більше рідини. Дуже часто у стресових ситуаціях ми не контролюємо своїх базових потреб. Людина може мало пити. Грудка стоїть у горлі, не може ковтати. Може також харчуватися з порушеннями. Звичайно, потрібно зрозуміти, чому тиск знижений. Чи це наслідок дії якихось медичних препаратів, які людина прийняла, щоб знизити артеріальний тиск, чи він у неї знижений з огляду на ті причини, про які я згадала. Якщо є можливість дістати елементарну настоянку елеутерококу чи женьшеню, то можна використати їх.
– Артеріальна гіпертензія – безсимптомна. Можете сказати, з якого віку треба починати регулярно вимірювати артеріальний тиск?
– Я б рекомендувала регулярно вимірювати артеріальний тиск, починаючи зі 40 років. Звичайно, якщо є спадковий фактор, хворіє хтось з родини, то це треба починати робити раніше. Якщо вже встановлено, що у людини є артеріальна гіпертензія, регулярно контролювати артеріальний тиск потрібно й у значно молодшому віці.
– Чи є якісь особливості лікування артеріальної гіпертензії у молодому віці – 18-35 років? Чи ці схеми лікування – стандартні для всіх?
– Для початку такого пацієнта треба ретельно обстежити, адже причин виникнення захворювання багато незалежно від віку. Тільки після цього можна визначатися з тактикою лікування. Молода людина повинна мати добру якість життя, і ми маємо бути певні, що вона доживе до похилого віку.
Я десь вичитала, що вихід на пенсію може бути одним із факторів зниження артеріального тиску (усміхається) і людині більше не потрібно приймати препарати. Напевно, так є: людина заспокоюється – її стан нормалізується.
Ще один цікавий факт (щоправда, це закордонні дані): якщо артеріальна гіпертензія не була з дуже високими цифрами, за умови проживання у будинку для людей похилого віку тиск нормалізується, людина добре почувається і немає потреби проводити їй медикаментозне лікування.
– Що має бути у тривожній валізці гіпертоніка?
– Якийсь мінімум препаратів, які зазвичай використовує ця людина, і це стосується не тільки артеріальної гіпертензії, а й інших хронічних захворювань, які у неї є.