Щоб не захворіти на діабет, треба висиплятися
Але у багатьох українців із цим зараз проблема
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/457945/son.jpg)
“Із 24 лютого я нормально не сплю. То заснути довго не можу, то прокидаюся за кілька годин до дзвінка будильника”... Знайомо? “Хронічне недосипання може призводити не лише до втоми і зниження працездатності, а й розвитку цукрового діабету ІІ типу”, – наголошують експерти Українсько-швейцарського проєкту “Діємо для здоров’я”.
Чому повноцінний здоровий сон настільки важливий?
Зміна періодів сну контролюється циркадними ритмами. Їх ще називають «біологічним годинником організму». Коли циркадні ритми порушуються, виникає інсулінорезистентність – стан, коли гормон інсулін не може ефективно постачати глюкозу у клітини. Як результат, рівень цукру у крові різко підвищується.
За нестачі сну відчуття голоду посилюється, і втамувати його, як правило, хочеться чимось солодким. Надлишок такої їжі відкладається в організмі у вигляді жирової тканини. Люди, які мають зайву вагу, частіше хворіють на діабет ІІ типу.
Безсоння негативно впливає на гормональний стан. Сповільнюється синтез тироксину – гормону, який відповідає за підтримку нормального процесу обміну речовин в організмі.
Гормон мелатонін продукується у проміжку між 23.00 та 3.00, але за умови, що людина спить у тиші й темряві. Дефіцит мелатоніну також призводить до розвитку інсулінорезистентності та діабету ІІ типу.
Як покращити сон?
- Уникайте зовнішніх подразників. Одягніть на очі маску для сну. Завісьте вікна шторами-блекаут. Можете скористатися з берюш чи ламп білого світла.
- Провітріть кімнату. Національний фонд сну рекомендує охолоджувати спальню до +15 +200С.
- Не їжте багато за 3-4 години до сну. Також за 4 години бажано не вживати алкоголю, а за 6 – пити каву.
- Зігрійте кінцівки: одягніть шкарпетки, вкрийтеся теплою ковдрою або зробіть теплу ванночку для ніг.
- Відкладіть телефон подалі: синє світло від ґаджетів пригнічує вироблення мелатоніну, наслідком чого є порушення сну.
- Змініть діяльність. Замість новинної стрічки погортайте паперову книгу або помедитуйте. Це допоможе заспокоїтися та абстрагуватися від негативних думок.
Читайте також: Ідеальна тривалість сну - 7 годин