Кліща треба видалити, а не чекати, поки сам відвалиться
Із приходом тепла дрібні кровопивці активізуються...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/456282/klishchi.jpg)
За останні два місяці обставини нашого життя змінилися. Хтось переїхав у більш безпечні міста країни. Хтось у пошуках “безпечної гавані” подався на “рідні села”. А хтось – узагалі виїхав за кордон... Кліщі на ці міграційні процеси не зважають. З появою першої зеленої трави та листя звично вирушають “на полювання”.
Експертка з безпеки дітей, незалежна фахівчиня з оцінки ризиків, засновниця навчальних проєктів Олена Лізвінська зауважує, що до цих павукоподібних вона ставиться з пересторогою, і на це є багато причин.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/lizvinska.jpg)
“Одна з матусь написала мені у приватні повідомлення у месенджер, що виявила двох кліщів у себе вдома. Один повз по стіні у дитячій кімнаті, інший – зачаївся на кріслі у гостьовій. Дитина не вулиці не була”, – розповіла “ВЗ” фахівчиня.
“Сонячних днів побільшало, – каже. – Дітки користуються моментом і вирушають на прогулянку до найближчого парку. Але з огляду на ситуацію у країні зараз ніхто не буде централізовано обробляти траву від кліщів. В останні роки з цими кровопивцями – справжня напасть, стільки їх розвелося! Це означає, що ризик підчепити цього членистоногого зростає, а можливість оперативно отримати необхідну медичну допомогу з огляду на війну – знижується”.
Олена Лізвінська підкреслює: якщо кліщ упився у шкіру, його треба обов’язково видалити, а не чекати, поки він сам відвалиться.
Річ у тім, що ці паразити переносять цілий ряд інфекційних захворювань, зокрема хворобу Лайма та кліщовий енцефаліт.
Ризик інфікування значно зростає, якщо кліща при видаленні випадково розчавити. Зазвичай це відбувається, якщо його дістають пальцями або пробують висмикнути. Чи щедро змазують ділянку шкіри, куди він присмоктався, рослинною олією.
“Діставати цього паразита треба обережно, аби частинки його тільця не залишились у ранці й не потрапили на руки чи слизові оболонки того, хто проводить процедуру видалення”, – наголошує експертка.
Видалити кліща можна з допомогою:
- спеціального гачка, схожого на зігнуту виделку з двома зубцями (можна придбати в аптеці);
- “ручки-ласо” для видалення кліщів (також продається в аптеках);
- спеціальних щипчиків з пластику (у комплекті часто йде лупа для збільшення і коробочка, куди можна покласти членистоногого після його видалення);
- пінцетом;
- міцною ниткою (треба зав’язати петлю і закинути її якомога ближче до голівки кліща).
Діставши паразита, старанно промийте місце укусу мильним розчином, висушіть і обробіть будь-якою спиртовмісною речовиною: розчином йоду, спиртом, горілкою тощо.
Можливе ускладнення, яке може виникнути після видалення кліща, – голівка паразита залишиться у тілі. Діємо так, наче це – скалка: не панікуємо, дезінфікуємо ділянку шкіри, дістаємо голівку з допомогою стерильної голки. Можна просто обробити 5% розчином йоду і не чіпати. Протягом кількох днів вона вийде сама. “Але варто спостерігати і за станом рани, і загальним самопочуттям”, – радить Олена Лізвінська.
Після видалення паразита:
- старанно вимийте і продезінфікуйте руки;
- зробіть запис, зазначивши дату і годину, коли ви виявили на тілі кліща та видалили його;
- зателефонуйте сімейному лікарю або педіатру, щоб дізнатися поточну ситуацію із захворюваністю на кліщовий енцефаліт. Можливо, лікар порадить ввести спеціальний імуноглобулін;
- врахуйте, що кліщі переносять хворобу Лайма, яка без своєчасного лікування загрожує серйозними ускладненнями. Якщо після укусу або видалення кліща у вас з’явилися симптоми слабкості або змінився вигляд місця після укусу, негайно зверніться по медичну допомогу.
“Чи потрібно здавати кліща на дослідження у лабораторію, вирішувати вам”, – підсумовує фахівчиня.
Читайте також: Дифтерія: як уберегтися