Взаємна турбота зцілює
Дотримуйтесь таких рекомендацій, які дозволить вашій психіці вчасно відновлюватись
Ось уже понад місяць всі українці живуть в умовах війни, а разом з тим страху, невизначеності та сильного стресу. Природою нам закладений інстинкт самозбереження, наш організм готовий захищати себе та боротись, але це стосується короткотермінових небезпек, наприклад, сутички з хижаком. У такій ситуації ми мобілізуємо усі свої сили та докладаємо їх до перемоги. Однак війна є таким собі марафоном виживання, який витягує з людей усі можливі фізичні, матеріальні та психологічні ресурси протягом дуже тривалого часу, тож після деякого часу ейфорії, піднесення, віри у перемогу та бажання боротись люди починають стикатись з втомою, зневірою, виснаженням, і тоді виникає логічне питання «А що далі?».
Насамперед важливо пам’ятати, що війна є неприродним для людського організму явищем, тому нормально відчувати пригнічення, страх, тривогу, різкі перепади настрою та інші емоційні реакції, які до цього були вам не властиві. Проте це зовсім не означає, що у нас за замовчуванням з’явився дозвіл на те, щоб піддаватись цим станам та опускати руки. Не всі можуть йти на лінію вогню та захищати країну зі зброєю в руках, але кожен з нас є учасником цієї війни, кожен веде її на своєму власному фронті, і перше завдання цього випробування – вберегти себе.
Для того, щоб подбати про своє ментальне здоров’я, рекомендую, перш за все, очистити свій інформаційний простір та мінімізувати перегляд ЗМІ. Звісно, нам дуже важливо знати, що відбувається у нашому домі, однак безперервний перегляд новин може негативно впливати на наш психологічний стан, розхитувати його. Оберіть декілька джерел, яким довіряєте, та обмежте свій час їх перегляду, скажімо, до двох-трьох разів на день. Будьте обачними, щоденно у мережі з шаленою швидкістю поширюються фейкові новини, метою яких є дестабілізувати населення, тому уважно перевіряйте всю побачену інформацію та не панікуйте від першого-ліпшого повідомлення куми троюрідної тітки сусідки у Вайбері про те, що росіяни готують теракт у львівському метро, а над Тернополем розпилюватимуть отруйний газ з літаків (так-так, саме так фейки зазвичай і виглядають). До слова, про спілкування. Дуже важливо підтримувати контакти з близькими, однак варто обмежити спілкування з людьми, які сіють страх та паніку навколо себе. Намагайтесь спілкуватись з ними на інші теми. Війна війною, але у нашому житті є ще багато тем, які можна обговорити і які можуть бути ефективним заспокійливим у тривожний час.
Окрім розмов на сторонні теми, нам іноді може здаватись неправильним жити своїм звичним життям (звісно, настільки, наскільки це можливо), поки інші страждають більше. Ми жертвуємо своїм основним місцем роботи задля волонтерства, припиняємо стежити за собою чи забороняємо собі тішитися улюбленою книгою чи серіалом увечері, але ця стратегія згубна від самого початку. Так, влаштовувати пишні гуляння зараз абсолютно недоречно, однак підтримувати свою рутину означає сказати своїй психіці, що наше життя триває, що ми в порядку, тож якщо маєте таку можливість – робіть свою роботу, фарбуйте нігті, займайтесь спортом, зустрічайтеся з родичами та друзями, намагайтесь зберегти якомога більше речей з вашого звичного, довоєнного життя.
Якщо ви помітили за собою надмірний ріст тривожності, то і для вас є порада. Спакуйте тривожний рюкзак, де будуть найнеобхідніші речі, які допоможуть вам вижити в разі сильної небезпеки. Приклади наповнення таких сумок можна знайти в Інтернеті, але з основного – це медикаменти, копії документів, вода та харчі, які не псуються тривалий час, кілька теплих та легких речей, спідня білизна, предмети інтимної гігієни. Наявність такого пакунка не зменшить потенційної загрози, але надасть вам відчуття контролю ситуації (а також, у разі потреби, ризик того, що ви залишитесь без чогось важливого, суттєво зменшиться). Продумайте план, де ви можете заховатись у разі небезпеки вдома, як ви будете тримати зв’язок з рідними, якщо соцмережі чи телефони не працюватимуть, та що ви будете робити у разі критичної ситуації. Це варто робити на папері та тримати у вільному доступі, оскільки в час сильного напруження люди часто розгублюються, і навряд чи ви будете пам’ятати щось з вашого плану, коли він справді стане у пригоді.
У випадку високого рівня тривоги, коли важко контролювати себе і вас огортає відчуття страху та паніки, намагайтесь виконати такі дії:
- озирніться, постарайтесь усвідомити, де ви перебуваєте, та переконайтесь, що ви у безпеці;
- знайдіть точку опори – сядьте, якщо немає змоги сісти, спробуйте спертись на стіну, стіл чи на інший твердий стійкий предмет;
- глибоко та повільно дихайте, намагайтесь якомога повільніше вдихати та ще повільніше видихати, це допоможе привести ваш пульс та серцебиття в норму.
Разом з психологічними ознаками стресу чи панічної атаки ви можете відчувати і фізіологічні, як-от затерпання м’язів, – у такому випадку спробуйте самомасаж або попросіть людину поруч допомогти вам. Окрім м’язового напруження, можуть з’являтись пітливість, головний біль, запаморочення, озноб чи припливи жару, діарея, проблеми з апетитом та порушення сну (як безсоння, так і постійне бажання спати). Це також природні ознаки стресу, однак їх не варто ігнорувати. Для боротьби з ними намагайтесь достатньо спати, а також добре харчуватись. Навіть якщо у вас зник апетит, ваш раціон повинен бути збагачений білками, жирами та вуглеводами – зараз не найкращий час для дієт. Якщо після споживання їжі ви відчуваєте важкість, спробуйте легшу їжу – бульйони, нежирне м’ясо, овочі та фрукти. Стежте за тим, щоб не переїдати, – це зворотний бік стресу, який також не піде вам на користь. Не ігноруйте посильні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, руханку.
Дотримання усіх цих рекомендацій дозволить вашій психіці вчасно відновлюватись, набиратись ресурсу та підтримувати життєдіяльність у цей непростий час. Залучайте до цього своїх рідних, сусідів, друзів – турбота одне про одного також зцілює та є мотивацією зі всім впоратись, але пам’ятайте, що для того, аби допомогти іншим, спочатку треба допомогти собі. І останнє – якщо ви відчуваєте, що не даєте собі ради з переживаннями, – не соромтесь звертатись до фахівців по допомогу. На сьогодні є можливість отримати кваліфіковану безкоштовну кризову допомогу психолога, психотерапевта чи психіатра у багатьох медичних закладах. Бережіть себе та своїх близьких, все буде Україна!
Вікторія Сахон, психолог.