«Вершники Апокаліпсису»: негаразди зі здоров’ям, які найчастіше виникають під час війни
Як дати з ними раду, коли доступ до медичної допомоги – обмежений?
“Вони приходять разом із війною, і я щодня по кілька разів чую у слухавці: “Що робити, дитина блює?!”, “Що робити, у нас воші?!”, “Що робити, у нас висока температура?!”, “Що робити, у нас проблеми зі шкірою?!”. Про це розповідає постнатальна консультантка у PostnatalSupport, агентка змін у ГО “Батьки за вакцинацію”, активна дописувачка групи “Доказові батьки” у Facebook Вікторія Іванова.
Фахівчиня уклала короткий довідник про те, як допомогти собі та своїм дітям у поширених ситуаціях, коли доступ до медичної допомоги є обмеженим. “Але пам’ятайте, – наголошує Вікторія Іванова, – якщо є можливість звернутися до лікаря, самодіагностикою та самолікуванням краще не займатися”.
Діарея та блювота
“Найчастіше ми маємо справу з вірусами, – каже фахівчиня. – Дуже часто – з ротавірусом, але можуть бути також харчові отруєння та інші інфекції.
Наявність крові у калі може бути ознакою дизентерії. У таких випадках необхідна антибіотикотерапія.
Знебарвлений, білий кал може бути ознакою вірусного гепатиту. Негайно зверніться до лікаря!
Також діарея і блювота можуть мати психогенний характер.
Головне, що треба зробити, – запобігти зневодненню організму та відновити водно-сольовий баланс”.
Приймайте розчин електролітів після кожного (!) випорожнення або епізоду блювання:
- дітям, молодшим за 2 роки, – по 50-100 мл;
- дітям від 2 до 10 років – по 100-200 мл;
- дітям, старшим за 10 років, і дорослим – стільки рідини, скільки вони хочуть випити.
До війни ми могли піти до аптеки, купити саше з електролітами (Регідрон, Хумана-електроліт тощо) та приготувати розчин згідно з інструкцією. Але зараз війна, і далеко не всі мають доступ до стандартизованих препаратів.
Як приготувати розчин у домашніх умовах?
Ось простий та доступний рецепт: 1 літр кип’яченої води + 1 чайна ложка солі + 1 чайна ложка харчової соди + 2 столові ложки цукру.
“Пропорції не точні, бо ложки бувають різні, – уточнює Вікторія Іванова. – Так, стандартний розчин має більш збалансований склад, але ми зараз апелюємо до тих, хто сидить по підвалах та не має доступу ані до аптеки, ані до мірних ложок.
Для пероральної регідратації підійдуть також компот, бульйон, суп, кола та інші напої й рідка їжа, що містять сіль або цукор. Кола, до речі, непогано допомагає від нудоти та блювоти, але підходить лише дорослим і дітям, старшим за п’ять років. Для маленьких дітей ідеальне рішення – грудне молоко”.
“Щоб зупинити діарею і блювоту, можна використати аптечні препарати, але не забувайте про достатню кількість рідини”, – нагадує постнатальна консультантка.
Якщо людину неможливо напоїти, негайно зверніться по медичну допомогу. У лікарні такому хворому проведуть внутрівенну інфузію рідини.
Пам’ятайте: чим молодша дитина, тим швидше вона зневоднюється
Не потрібно дотримуватися жодних дієт, але врахуйте, що під час таких станів може зменшуватися кількість ферменту лактази, тому доречно на якийсь час виключити з раціону молочні продукти.
Не забувайте про своєчасну вакцинацію, адже вона рятує і від ротавірусу, і від гепатитів А та В, і від поліо, і від інших небезпечних інфекцій.
Воші
Це – часті супутники біженців та тих, хто перебуває у зоні бойових дій. Що робити?
- Не соромтеся – повідомте про проблему людей, які мешкають разом із вами.
- Користуйтеся засобами, які містять перметрин та піретрини. Це – препарати, які відпускаються без рецепта навіть у країнах ЄС.
- Якщо немає (на війні як на війні), – беріть, що є.
- Якщо у вас немає дрібного гребінця, все можна зробити звичайним гребінцем і руками, хоча це й займе більше часу.
- Якщо є така можливість, за два дні до початку лікування виперіть одяг і білизну за температури не менше 54°С та випрасуйте.
- Пропилососьте підлогу і меблі.
- Регулярно перевіряйте, чи не завелися воші у ваших близьких, особливо у дітей.
Застуда
“Це – побутова назва ГРВІ. Мине сама. Головне – пити багато рідини і приймати за потреби жарознижувальні та знеболювальні”, – додає спеціалістка.
Для дітей, старшим за 12 років, і дорослих
Ібупрофен: разова доза 200-400 мг, добова – 1200. За призначенням лікаря ці дози можна збільшити удвічі. Інтервали між прийомами – 6 годин.
Парацетамол: разова доза 500-1000 мг, добова – 4000 мг. Інтервали між прийомами – 4 години.
Обидва препарати можуть приймати також матері, які годують грудьми.
Щодо вагітних
Ібупрофен не рекомендується приймати під час вагітності, особливо якщо вагітність – понад 30 тижнів. Цей препарат може вплинути на кровообіг і нирки дитини. Також простежується зв’язок між прийомом ібупрофену на ранніх термінах вагітності і викиднем.
Найкращим препаратом під час вагітності є парацетамол.
Для дітей, старших за три місяці, і вагою понад 5 кілограмів.
Ібупрофен сироп: добова доза – 20-30 мг на 1 кг ваги, розподілена на рівні частини. Інтервал між прийомами – 6-8 годин.
Парацетамол-сироп: разова доза – 10-15 мг на 1 кг ваги. Інтервал між прийомами – 4-6 годин. Приймати не більше чотирьох доз на добу.
Для дітей, старших за два місяці, – парацетамол-сироп.
Ці препарати існують у формі ректальних супозиторіїв (свічок), але сироп є ефективнішим.
Шкірні проблеми
Сухість шкіри
Користуйтеся емолієнтами. Це – група косметичних засобів для зволоження шкіри, які можна придбати в аптеках. Якщо немає, підійде звичайний вазелін.
“Якщо турбує не тільки сухість, а й свербіж, може йтися про атопічний дерматит, – зазначає Вікторія Іванова. – У такому разі необхідні топічні стероїди (гормональні мазі). Гідрокортизонова 1% – найпростіший приклад. Застосовувати без призначення лікаря можна тільки у крайніх випадках”.
Попрілості у дітей
Користуйтеся кремами з цинком (деситин, судокрем тощо). Якщо немає – підійде будь-який крем під підгузок із цинком. Якщо і цього немає – цинкова мазь або присипка.
Незначні поранення
Найкращий спосіб обробки – вода з милом.
Читайте також: «Раджу жити повноцінним життям, наскільки це можливо»