Чергова хвиля Covid-19 йде на спад. Що далі?
Експерти прогнозують: ця хвиля коронавірусної хвороби, на жаль, не буде останньою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/452860/kovid.jpg)
Однак кампанія з вакцинації в Україні завмерла – двома щепленнями, тобто базовим курсом вакцинації проти Covid-19, не вдалося охопити навіть половини населення.
«Не вдалося захистити і найбільш вразливі групи, рівень імунізації яких ще нижчий, ніж середній по країні. Уряду слід змінити стратегію протидії відповідно до нових умов», – переконані аналітики Українського центру охорони здоров’я.
За їхніми прогнозами, у 2022 році на Україну очікують щонайменше дві хвилі Covid-19. Перша активно зростає з січня і вже вийшла на пік. Друга, ймовірно, прийде восени. Так, як це було у 2021-му, коли спершу домінував штам “Альфа”, а потім – “Дельта”.
«Лише невеликій частині країн вдалося вакцинувати понад 70% свого населення. Для них поширення менш агресивних штамів, таких як «Омікрон», вже не буде загрозою. Імунний захист їхніх громадян утримує на низькому рівні показники важких випадків та смертей від хвороби», – пояснюють в УЦОЗ. Свої думки вони виклали в аналітичному брифі, підготовленому у рамках проєкту, який реалізується Лабораторією законодавчих ініціатив та УЦОЗ за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».
Водночас у країнах з низьким рівнем імунізації кампанії з вакцинації досягли межі своїх можливостей, і серед них – Україна. Перехід до ендемічного поширення (постійного існування, без потреби у зовнішніх джерелах занесення збудника. – Авт.) у цих країнах затримається щонайменше до 2023 року.
Чому вакцинуватися недостатньо?
Навесні 2021-го саме вакцинація була для уряду пріоритетним інструментом боротьби з поширенням вірусу. Проте вже з середини минулого року стало зрозуміло: однією вакцинацією не обійтися. На початок 2022 року від 30% до 45% українців залишилися позбавленими імунного захисту проти Covid-19. Вони не пройшли повного курсу вакцинації і не хворіли раніше.
«У 2022 році основним способом отримання імунного захисту від коронавірусної хвороби в Україні буде не вакцинація, а природне перенесення хвороби», – вважають аналітики УЦОЗ. Це створює ризик високої смертності внаслідок Covid-19 серед людей старшого віку і людей з супутніми хворобами, які досі не мають імунного захисту.
«Сьогодні уряд застосовує лише засоби запобігання контакту з вірусом: масковий режим, обмеження масових заходів. До них слід додати заходи з припинення поширення вірусу від уже інфікованих людей. Це – масове тестування та ізоляція хворих і контактних осіб. Що стосується політики вакцинації, у цій ситуації уряду слід зосередити зусилля на імунізації людей з груп ризику, щоб максимально захистити їх до початку осінньої хвилі», – озвучує основні тези аналітичного брифу співзасновник УЦОЗ Павло Ковтонюк.
На думку експертів, українському уряду, щоб ефективно протидіяти коронавірусу цього року, слід зосередитися на чотирьох ключових завданнях:
1. Вакцинація вразливих груп населення
Наразі, за даними Міністерства охорони здоров’я, принаймні одну дозу вакцини від Covid-19 отримало близько 3,5 мільйонів осіб віком від 60 років, що становить 39,1% українців цього віку. Невакцинованими залишаються близько 5,4 мільйона людей, старших 60 років. Частина цих громадян скептично ставиться до вакцинації.
Щоб захистити людей старшого віку і людей зі супутніми хворобами, які не мають імунного захисту, необхідно досягти у цих групах рівня вакцинації 70% двома дозами та 50% бустерною дозою.
2. Забезпечення широкого доступу до безоплатних швидких тестів
Інкубаційний період для варіанта «Омікрон» виявився значно коротшим – у середньому три дні. Це означає, що в інфікованої людини швидко з’являються симптоми, тому вона може вжити заходів, щоб припинити подальше поширення вірусу.
В УЦОЗ переконані: всі українці повинні мати доступ до безоплатних швидких тестів. Вибір таких тестів є достатнім. Зокрема можна використовувати тести місцевого виробництва. Вони наявні у багатьох аптеках. Самостійно протестуватися нескладно.
З появою симптомів кожна людина повинна мати можливість отримати або зробити швидкий тест на антиген у найближчій аптеці, у закладі первинної допомоги, лабораторії чи приватній клініці. Держава може або закуповувати такі тести, або ж відшкодовувати їх вартість.
3. Вироблення навички «Захворів – сиди вдома!»
До того часу, поки Covid-19 почне поширюватися як звичайна сезонна вірусна інфекція і матиме схожий перебіг, нам потрібно навчити населення навичок власної епідемічної безпеки.
Уряду слід уже тепер розпочати національну інформаційну кампанію, яка допоможе населенню виробити звичку за появи будь-яких респіраторних симптомів залишатися вдома, пройти тестування швидкими тестами, повідомити осіб, з якими вони контактували, про свою хворобу та ізолюватися у разі контакту з інфікованою коронавірусом людиною.
З огляду на низький рівень вакцинації, такий підхід буде фактично єдиним доступним інструментом, який буде стримувати поширення вірусу серед населення.
У 2017 році Міністерство охорони здоров’я та ЮНІСЕФ проводили комунікаційну кампанію «Захворів — сиди вдома!». Вона була спрямована саме на вироблення таких навичок при грипі та інших респіраторних захворюваннях. Уряду слід поновити цю кампанію, використовуючи уже впізнаваний набір повідомлень.
4. Амбулаторні ліки від Covid-19, які були б доступними в аптеках
Ще одним потенційним фактором впливу на перебіг пандемії може стати поява ліків, які здатні ефективно запобігати складному перебігу хвороби у людей зі симптомами коронавірусу і які можна приймати, лікуючись вдома. Уряду слід очікувати на появу таких медикаментів на ринку уже в середині 2022 року і планувати бюджет для їх закупівлі.
У разі, якщо принаймні 30% пацієнтів з підтвердженим діагнозом Covid-19 зможуть приймати такі ліки, це може щороку зменшити кількість госпіталізацій на 200 тисяч, а летальних випадків — на 20 тисяч.
Що для цього потрібно?
- працююча система масового тестування швидкими тестами, яка допоможе людям вчасно отримати ці препарати;
- можливість отримати їх в аптеці без рецепта – лише на підставі позитивного тесту на Covid-19 (швидкого або ПЛР);
- доступна ціна або можливість отримати ці ліки безоплатно.
«Нові заходи необхідно впроваджувати додатково до тих політик, які вже діють. Важливо продовжувати практику обов’язкового використання медичних масок та суворої перевірки Covid-сертифікатів у місцях масового перебування людей», – наголошує Павло Ковтонюк.
Додатково до центрів первинної допомоги, у містах вакцинацію слід організувати в аптечній мережі, яка в Україні налічує до 20 тисяч точок.
Заходи заохочення можуть передбачати й знижки на комунальні платежі та ліки. Останній механізм уже почали запроваджувати через сервіс “єПідтримка”.
Читайте також: Через пандемію побільшало депресій у вагітних