Якщо вагітність не настає…
На що варто звернути увагу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448661/vahitnist.jpg)
Вагітність – один із найбільш очікуваних яскравих, трепетних періодів у житті жінки. Але як бути, якщо така бажана вагітність не настає? Пропонуємо низку факторів, на які важливо звернути увагу.
У нормі для жінки до 35 років, що живе активним статевим життям із незахищеними статевими актами, вагітність повинна настати протягом року. Як правило, якщо після року відкритого статевого життя не настає вагітність, слід звернути на цю проблему увагу і проконсультуватися у фахівців: жінкам – у гінеколога, чоловікам – в уролога, андролога. Згідно зі статистикою, в Україні 14% подружніх пар не можуть мати дітей. Ще не так давно говорили тільки про жіноче безпліддя. Тепер відомо, що в 40% випадків у бездітності пар основним є саме «чоловічий фактор». За деякими даними, жителі мегаполісів більше наражаються на цю проблему, аніж, скажімо, жителі районних центрів, селищ тощо. Цьому можна знайти певне пояснення. Наприклад, хронічний стрес, ненормований робочий день, нерегулярне харчування, екологічна ситуація, шкідливі звички, інфекції, що передаються статевим шляхом, малорухливий спосіб життя – це ті фактори, концентрація яких у великих містах набагато вища, ніж у районних центрах. Якість продуктів харчування, води – ті чинники, що як опосередковано, так і безпосередньо впливають на якість сперми. І майте на увазі: не варто зневірюватися, якщо не відразу все вдасться. Діагноз «безпліддя» можна поставити тільки у профільному лікувальному закладі на підставі неодноразово проведених аналізів спермограми (як мінімум 3 аналізи).
Відстежуйте дні овуляції. За стандартного 28-денного циклу овуляція настає на 14-й день. Однак кожен організм індивідуальний, і дозрівання яйцеклітини може настати і на 9-й день, а може і після 14-го. Перевірити овуляцію можна за допомогою спеціальних тестів, які продаються в аптеці. Ще один варіант – мобільні додатки для відстеження циклу – у мережі їх чимало.
Максимально виключіть стреси. Безумовно, зробити це в сучасному світі досить складно. Однак не забувайте, що ви плануєте новий важливий етап у житті, а тому бережіть себе. Існує думка, що стрес впливає на фертильність. Провадьте здоровий спосіб життя, перегляньте свій раціон, налагодьте режим харчування і сну. Підготуйте організм до перинатального періоду – додайте в раціон всі необхідні вітаміни і мінерали, здорові білки і вуглеводи, а також цілісні, необроблені продукти. Саме тому всі гінекологи рекомендують пропивати курс фолієвої кислоти ще до настання вагітності. Річ у тім, що і сперма, і яйцеклітина проходять певні цикли розвитку, які відбуваються за 90 днів до зачаття.
Лікувати безпліддя потрібно відразу, не відкладаючи проблему «на роки». Виберіть собі хорошого фахівця, в ідеалі гінеколога-ендокринолога. Дуже важливо, щоб лікар своєчасно визначив причину ненастання вагітності. Це може бути ендометріоз, міома, гормональні збої, проблеми зі щитовидною залозою та інше. Важливо пройти лікування і стійко йти до наміченої мети – зачаття.
Майте вдома тести на вагітність. Безумовно, дуже неприємно бачити негативний результат, коли чекаєш настання вагітності. Перш ніж виконувати процедуру, уважно ознайомтеся з інструкцією в упаковці. Ще один нюанс, не варто поспішати. Робити тест рекомендують не раніше 9-го дня після незахищеного статевого акту.
Плануючи вагітність, необхідно пролікувати хронічні захворювання та інфекції, які можуть викликати серйозні ускладнення. Тому бажано, щоб жінка, яка планує вагітність, відвідала лікаря-гінеколога. Наявність патогенної флори у піхві, навіть без супутніх скарг, може спричинити переривання вагітності, порушення формування органів і систем плоду.
За наявності нелікованих хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, серця або нирок перебіг вагітності важчий, можливі ускладнення. Тому перед планованою вагітністю потрібно пролікувати ці захворювання.
Соломія Павлюсь, гінеколог-ендокринолог
Читайте також: Контрацепція: плануємо майбутнє безпечно