Наталія Іванченко-Тімко: «Головне – отримати свій захист!»
Окрім Covid-19, останнім часом в Україні велику небезпеку становить поліовірус
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448357/timko.jpg)
З приходом коронавірусних часів багато батьків перестали водити своїх дітей на проведення планових вакцинацій у заклади охорони здоров’я. Це призвело до того, що на Львівщині з тих, кому потрібно було зробити щеплення проти поліомієліту, його отримали лише 51% дітей. Згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, зараз в Україні спостерігають спалах поліомієліту.
Про це повідомила керівник Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко-Тімко.
– Пані Наталіє, чому складається така ситуація в Україні?
– На Закарпатті виявили випадок поліомієліту. Тобто там є дитина, яка виділяла поліовірус, контактувала з іншими людьми, і невакциновані діти могли інфікуватися. Контактні діти виїжджали із Закарпаття, туди приїжджали на відпочинок і діти з Львівщини. Ми не знаємо, хто ці діти, вони не обстежені. Тому зараз сказати, що на Львівщині немає нікого, хто виділяє цей дериват вакцинного штаму поліовірусу, ми не можемо. Працюють фахівці, щоби максимально виявляти і максимально обстежувати дітей за наявності у них клінічних ознак, подібних на поліомієліт. Якщо детальніше, то був випадок у Рівненській області, а контактні з цим хворим перебували на Закарпатті. Тому є небезпека поширення цієї хвороби серед невакцинованих дітей.
Нагадую, на Львівщині провакцинувався лише 51% дітей області з тих, хто мав бути вакцинований.
– Що ви можете розповісти про поліоємієліт як захворювання?
– Насамперед зазначу, що поліомієліт як захворювання виник не зараз. Він відомий з давніх-давен. Та завдяки тому, що запровадили вакцинацію, останній випадок поліомієліту в Україні був зареєстрований ще у 1986 році.
Симптоми: в більшості випадків перебіг хвороби спершу непомітний, що погіршує шанси хворого на одужання, потім з’являються ознаки різного характеру, що залежить від форми вірусу. Інкубаційний період хвороби становить 2-35 діб, частіше 7-14 діб.
Класифікують такі види хвороби: з ураженням центральної нервової системи та без її ураження. Варто зазначити, що навіть нетиповий поліомієліт (без ураження ЦНР) здатний дуже нашкодити хворому.
Усі вони становлять суттєву загрозу для нещепленої людини та спричиняють незворотні процеси, які можуть призвести до смерті пацієнта.
У країнах, де велика кількість невакцинованого населення, можуть траплятися і видозмінені штами вакцинального вірусу, які теж можуть викликати захворювання.
– У такому випадку, що ви б порадили зараз батькам?
– Хочу звернутися до батьків, діти яких з якихось причин не були вакциновані проти поліомієліту: це необхідно зробити зараз. Тому що поліомієліт – та хвороба, якої краще уникнути. Кожен десятий з тих, хто захворіє, має порушення рухової функції, не може ходити, дехто не може дихати, у когось зупиняється серце. Ми хочемо, щоб усі діти країни, і Львівщини зокрема, залишались здоровими, а іншого шляху, окрім того як провести повний курс вакцинації за порадами вашого сімейного лікаря, на сьогодні немає. Вакцини є в кабінетах щеплень. Для цього потрібно сконтактуватися зі сімейним лікарем і скористатися цією послугою. Інший шлях – зробити щеплення в кабінетах недержавної форми власності або в приватних поліклініках.
Головне – отримати свій захист.
Читайте також: Поліомієліт повернувся!