Де була друкарня Івана Федоровича?
Історики вважають, на розі Вірменської і Краківської
Як відомо, саме у Львові першодрукар Іван Федорович 1574 року створив першу на теренах України друковану книгу — «Апостол». А от де була та друкарня, де працював Федорович, тривалий час було невідомо.
Однак учені з’ясували це, про що пише у своїй праці «Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми» український історик, академік Ярослав Ісаєвич. Після смерті Івана Федоровича в одному з документів його названо «друкарем з Підзамча». Тому дослідники припускали, що він зі самого початку оселився на Підзамчі. Однак згодом Е. Ружицький виявив документи про те, що в 1573—1574 рр. друкар винаймав приміщення не на Підзамчі, а на вулиці Краківській.
Ідеться про записи в книзі, де реєстрували збір податків із міського населення. Із записів про сплату королівського подвійного шосу, який розпочали збирати 11 березня 1573 року, видно, що у цей час у Кулґанківському будинку наймав приміщення «руський друкар» (impressor Ruthenus), який сплатив один золотий і один гріш. Будинок цей був розташований, як вважає Е. Ружицький, на місці нинішнього будинку № 4 на вулиці Краківській.
Перед Іваном Федоровичем і пізніше в цьому будинку мешкали різні ремісники, зокрема ливарники. Отже, тут були приміщення, придатні для досить значних за розмірами майстерень. Очевидно, тут діяла друкарня Івана Федорова. Імовірно, при друкарні він і мешкав.
Власником кам’яниці був бондар Адам Торик з Мостиськ, як комірник (піднаймач) мешкав у його будинку Валентин Жур, крім того, наймали помешкання Мартин Страх та Іван Федорович. Власник, Страх та «Іван друкар» (Iwan impressor) сплатили міський шос, цього разу по 22,5 ґроша, також на підставі ухвали від 28 січня 1574 р.
Ця перша львівська друкарня Федоровича, що діяла в 1573—1575 рр., була першою друкарнею в Україні.
Борис Мельник у своїй книзі «Вулицями старовинного Львова» пише: «У будинку № 6, котрий називався Кулганківською кам’яницею, у 1573−1574 рр. мешкав друкар Іван Федорович. Є всі підстави припускати, що саме тут містилася його друкарня, в якій побачила світ перша друкована книга України — «Апостол».
На жаль, будинок, де «Апостол» вперше побачив світ, не зберігся. Будинки №№ 6, 8,10, 12 на вулиці Краківській були знесені на початку ХХ століття.
Свого часу на цьому місці (ріг вулиць Краківської і Вірменської) стояв так званий Дім смерті. У 1880-х роках тут діяли другий похоронний заклад Ґетеперів і похоронний заклад Титуса Гешопфа. Врешті-решт будівлю демонтували — через серію нещасних випадків, які призвели у різний час до загибелі кількох людей. Так, 1922 року будинок завалився, поховавши під своїми уламками кількадесят людей. Через сумні асоціації, пов’язані із цим будинком, на цьому місці тривалий час нічого не будували.
А 1943 року на цьому місці німецькі нацисти розстрілювали людей… Після війни тут облаштували спортивний майданчик, який згодом став дитячим. На початку 90-х років тут почав працювати імпровізований ринок «Вернісаж», що з часом перекочував на своє нинішнє місце, навпроти Театру Заньковецької.
У 2015−2020 роках тут звели новий готель.