«Довелося ліквідувати курник — там створили лабораторію. Так починалося дослідження східницьких джерел»
Про винахідника Нафтусі у Східниці Омеляна Стоцького розповідає його донька — заслужена журналістка Ганна Стоцька
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/485308/stotskyi.jpg)
Хворі, які були приречені на видалення нирки, але зважилися на експеримент, отримали другий шанс на життя. Трапилося це завдяки джерелу з цілющими водами, яке відкрив далекого 1956 року Омелян Стоцький.
Омеляну Стоцькому було складно заходити у високі коридори, бо не був членом компартії, а сином священника. Як роками доводилося вмовляти чиновників, журналістка «ВЗ» розпитала доньку Омеляна Стоцького — пані Ганну.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2023/03/%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0.jpg)
— Почну з того, що тата достроково відправили на пенсію, — каже Ганна Омелянівна. — Людину, яка мала три вищі освіти: нафтовий факультет Львівської політехніки, німецьку філологію нашого університету, мав ступінь магістра і чотири курси класу фортепіано Львівської консерваторії. Але його достроково відправили на пенсію, а задовго до цього цілеспрямовано котили донизу. Цього слід було чекати — був сином священника. І я на телебаченні і радіо — єдина з усіх завідувачок відділами — ніколи не могла бути членом партії. У тому було моє щастя.
За словами пані Ганни, заслуженої журналістки України, її дідусь був наближеним до Андрея Шептицького. Власне завдяки записці Андрея Шептицького Омелян Стоцький став студентом Львівського університету. Тоді українців туди не приймали. А хрещеним батьком пані Ганни став син Івана Франка — Тарас.
Коли почалася війна, Ганні Стоцькій було три місяці. Мали можливість поїхати до Німеччини — Омелян Стоцький знав п’ять мов. Але батько категорично відмовився. І вони опинилися у Східниці. Дружина Омеляна Стоцького Павліна була патріоткою. У ранньому віці Ганнуся знала і «Ой у лузі червона калина», і «Розриту могилу» Лепкого.
— Батько був надзвичайно цілеспрямованою людиною, а мама — світською дамою, — продовжує розмову пані Ганна. — Мама відкривала бали, у неї було відповідне товариство. Східниця тоді була дуже важка. Після війни там був розбитий газоліновий завод. Батькові сказали, що за пів року він має дати газолін (пальне для літаків. — Г. Я.). Тато пішов у сусіднє село Кропивник, набрав людей на роботу, і через кілька місяців завод запрацював. Але згодом тата «посунули» — спочатку на посаду головного інженера, потім звичайного робітника. І не дали допрацювали три місяці до пенсії!
— Щоб не дати навіть мінімальної пенсії?
— Аякже! Він мав 56 рублів, це було нижче «мінімалки». З цих коштів я, студентка університету, 14 рублів платила за квартиру. Уявіть, на які гроші ми жили! І на які засоби тато робив ті відкриття. У Східниці жодна людина не хотіла копати, треба було дати 3 рублі на пляшку.
Одного разу, коли Ганна Стоцька приїхала додому, батько їй сказав: «Якщо у Трускавці відкрили Нафтусю, у Східниці мусить бути та цілюща вода». Це був 1956 рік. Омелян Стоцький почав ходити у гори, брав палицю, яка зараз є у Музеї Омеляна Стоцького, одягав свіжу сорочку, краватку, без якої ніколи не виходив, капелюх, портфель і йшов шукати цілющі джерела.
Перше джерело, яке розкопав Омелян Стоцький, — № 1, було у лісі. Почув запах сірководню і зрозумів, що це — ліки. Люди цю воду давали коровам, могли на тій воді зварити борщу…
Перші аналізи було зроблено у шкільній лабораторії. Вчитель хімії — класний керівник Ганни Стоцької — знайшов у тій воді бром і йод.
— Винахід зареєстрували?
— В Україні є лише одна установа, яка може давати висновок щодо мінеральних джерел, — Одеський інститут курортології і фізіотерапії. Батько почав туди писати листи, писав щонайменше шість років. Врешті приїхали у Східницю дві працівниці з того інституту, а оскільки то була осінь і їм не хотілося іти до джерела № 1, що у лісі, вони набрали водички у потічку, що вздовж дороги. З цим і повернулися до Одеси. Батько отримав висновок, що вода не має цілющих властивостей, і попросили тата не морочити їм більше голови. «Вода зі скотомогильника. Ви можете отруїти людей», — так було написано у цьому висновку.
Омелян Стоцький не здавався. Там, де жила родина, помешкання на другому поверсі винайняв випускник Львівського медінституту Степан Дуда, який очолив тодішню оздоровчу базу «Карпати». Щовечора протягом шести місяців Омелян Стоцький ходив до Степана Дуди і просив дозволу поїхати до Львова, щоб забрати хворих, яких готували на операцію. Просив Дуду взяти у свою лікарню, у якій той став головним лікарем, хворих, яким треба було робити операцію. І таки вмовив Дуду.
Приїхало 20 хворих. Ці люди 20 днів пили водичку, потім поїхали здавати аналізи. Усім 20-ти вже не була потрібна операція!
— Це була перша перемога мого батька, — каже Ганна Омелянівна. — Але цей експеримент проводився підпільно. Львівська журналістка Євгенія Божик запропонувала татові написати про цей експеримент міністрові охорони здоров’я. Через кілька років міністр скликав колегію, на яку запросив батька, Євгенію Божик, Степана Дуду і директора Одеського інституту Куркудима, який стільки років не погоджувався визнати східницькі джерела цілющими. Коли тато з Євгенією і Степаном Дудою приїхали до Києва, їх хотіли поселити у готелі. Але батько випадково довідався, що у цьому ж готелі буде ночувати Куркудим. Тато відмовився навіть під одним дахом перебувати з цим чоловіком. І цілу ніч Степан Дуда, Євгенія Божик і батько міряли кроками київський вокзал, але не ночували під одним дахом з Куркудимом — людиною, яка робила все для того, аби цілющі джерела Східниці не визнати лікувальними. Він не терпів фальші, був дуже гордим.
— Чим закінчилося те засідання у міністерстві?
— На тій колегії доповідь мали всі — і тато, і Божик, і Дуда, і Куркудим. Міністр охорони здоров’я усіх вислухав і видав розпорядження колегії — звільнити Куркудима, який перешкоджав роботі, з посади. Лише через два роки до Східниці приїхали науковці — з Львівського і Чернівецького медінституів та Інституту епідеміології. Ті науковці приїжджали спочатку із жабами, потім із собаками і оселялися у нас вдома. І на батькову мізерну пенсію ми ще то все «господарство» утримували. Довелося ліквідувати курник — там створили лабораторію. Так починалося дослідження східницьких джерел. Науковці свої висновки надіслали до Києва, знову відбулося засідання колегії міністерства. Визнали, що батько — першовідкривач східницького родовища мінеральних вод типу Нафтусі. Тоді приїхали одеські науковці, які дали свої висновки, але тільки на… 13 джерел із 38-ми. Решта були недосліджені. І недосліджені досі. Я тоді забрала ті висновки, бо розуміла, що то золотий скарб.
Як з’ясувалося, східницький курорт не може існувати без того, щоб не виявити запасів тої цілющої води. Почали бурити не там, де вказував Омелян Стоцький, а там, де було простіше і доступніше.
— Там, звісно, не було запасів, — каже пані Ганна. — Але хто вже знав, що Східниця — оздоровниця і приїжджав сюди лікуватися, знали всю проблему. Скинулися по кілька рублів і відправили батька до москви — до міністра геології. Тато випросив там експедицію з виявлення запасів. Прислав ту експедицію через три роки! Тато йому поставив умову — бурити там, де він скаже.
Коли науковці з москви приїхали і почали свердлити, з’ясувалося, що дебет — 70 метрів кубічних на добу. Такого дебету, за словами пані Ганни, не має жодна водичка в Україні! На основі цих висновків Омелян Стоцький, коли йому виповнилося 83 роки, отримав диплом першовідкривача Східницького родовища мінеральних вод. І премію — 1000 рублів!
Омелян Стоцький відійшов у засвіти 1979 року. До 100-річчя від дня народження поставлено пам’ятник першовідкривачеві цілющої водички роботи Василя Одрехівського. Через те, що сосни закривали постамент, Ганні Омелянівні довелося просити керівництво курорту перенести його у центр селища. Торік пам’ятник перенесли.
— Коли Василь Одрехівський приходив до нас додому, просив тата, щоб сідав за рояль, — каже Ганна Омелянівна. — І тато грав якісь композиції, а Одрехівський робив замальовки. Пам’ятник вийшов просто чудовим — справжнім.
— Пані Ганно, ваш батько вчив інших дітей гри на фортепіано. А яким він був для вас — суворим, справедливим чи, навпаки, балував?
— Якби мене балували, то тих шляхів, які пройшла у житті, ніколи б не подолала — Казахстан, Сибір… Батько міг запитати: «Ганю, ти прийшла зі школи? Все добре?». І все. У нього було на першому місці його діло — Нафтуся. Мама з першого класу жодного разу не перевірила моє домашнє завдання. Я — дитина війни. Багато зазнала труднощів. Коли вступала в університет на журналістику, конкурс був — 14 осіб на місце. Приїжджаю додому, відчиняю двері і з порога вигукую: «Я вступила!». Мама сказала: «А я і не сумнівалася». У мене характер, як у батька. Я приїхала вступати в університет у батьковій маринарці із закоченими рукавами, бо не було за що купити одягу…