«Своєю красою гуцульською Іван був ні на кого не схожий…»
15 червня легенді українського кінематографа Іванові Миколайчуку виповнилося б 80 років
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/437209/mykolaichuk.jpg)
Його називали «душею українського кіно», генієм сучасності, «народним» артистом — через те, що його знали і любили мільйони. Хоча від держави мав звання лише заслуженого. 34 кіноролі, дев’ять написаних сценаріїв, дві режисерські роботи. Ще більше залишилося у планах, оскільки тривалий час йому просто не давали зніматися чи знімати. Він не встиг втілити усі плани і доспівати свою пісню, бо 3 серпня 1987-го його серце після важкої хвороби зупинилося. Іванові Миколайчуку було лише 47 років.
Одним зі знакових фільмів, у якому зіграв Миколайчук, були «Тіні забутих предків». Я кілька разів була у Криворівні, де знімав свій геніальний твір великий Параджанов (прем’єра фільму відбулася у вересні 1965 року. — Г. Я.). Параджанов довго підбирав актора на роль Івана. Ним став студент ІІ курсу Іван Николайчук. Николайчук сам переінакшив прізвище, коли готувалися титри. Так і залишився назавжди Миколайчуком. Екскурсовод Галина Мокан (у хаті, де жив Параджанов з оператором, понад 20 років діє музей) каже, що в Іванка були закохані всі дівчата не лише з Криворівні, а й з навколишніх сіл.
Миколайчук тримався від-особлено. Почувався ніяково — студент серед столичної тусовки. Був надзвичайно сором’язливим і скромним.
Якось мені в інтерв’ю Лариса Кадочникова (вони з Іваном зіграли головні ролі у фільмі) сказала: «Такої краси герой не міг не подобатися, інакше ми би не могли зіграти Ромео і Джульєтту. Але я тоді була дружиною Юрія Іллєнка, наші стосунки були настільки міцними, що, крім симпатії і поваги до Івана Миколайчука, інших почуттів не було. Пригадую, ми з ним полетіли до Аргентини на міжнародний кінофестиваль. Удвох, адже не пустили ні Параджанова, ні Юру Іллєнка, зате поїхали з нами чиновники з Києва і Москви. Перші дні нас там ніхто не знав, але після перегляду „Тіней…“ Івана оточили такою увагою! А були там актори далеко не рядові. Але у центрі — Іван. Ні на кого не схожий своєю красою гуцульською. Я навіть не можу пояснити, що таке було в ньому… Причому ніякого шикарного вбрання не мав — два светри і чорний костюм. Ця його постава, зріст, голова, його очі…».
Два роки тому я була у хаті в невеликому буковинському селі Чорториї, де народився і виріс актор. Про Івана, який був четвертою дитиною з 13-ти, але першим у сім’ї, хто народився у пологовому будинку, розповів пан Василь — син рідної сестри Івана, Фрозини Василівни.
«22 червня почалася війна, а новонародженого з мамою треба було забирати з лікарні. Батько позичив у сусіда запряжену конем фіру і під бомбардуванням привіз сина з дружиною додому. Іван двічі святкував день народження — 15 червня і 22 червня. Першим тостом 22 червня був: «Ну, за Штімову кобилу, що мене привезла додому».
За словами пана Василя, перші чотири класи Іван сяк-так закінчив у рідній Чорториї. Далі треба було ходити за чотири кілометри у сусіднє село Брусниці. Ходив зі своїм однокласником через поле, щоб скоротити шлях. Дорогою росли кущі терну і калини. Хлопців прийняли у піонери, і треба було носити піонерські галстуки. Сусідський хлопець був багатшим, то йому купили червоний галстук. Іванові батьки не мали такої змоги, то мама відірвала шматок від старого напірника червоного кольору. От ідуть через поле, а з-за кущів виходять двоє з автоматами. Питають, що робиться у селі, що народ говорить, які настрої. Діти все розповідають. А тоді один з них бере Івана за галстук і питає: «А що це у тебе за ганчірка на шиї? Ти що, піонером став? Совєтам служиш?». Наказали знімати галстуки і в’язати докупи. Сказали, що будуть вішати. Іван не переживав: по-перше, не було де вішати, бо на терені чи калині нікого не повісять, а по-друге, його галстук, що колись називався напірником, від старості і прання під руками розлазився… Двоє з автоматами передумали вішати хлопців і кажуть: «Зараз вас розстріляємо. Рахуємо до десяти. Якщо зможете втекти — ваше щастя». Наказали вдома нікому не розповідати.
Іван про цей випадок розповідав, коли був уже дорослим. «Я чув ще чотири, п’ять… Навіть не опам’ятався, як зі страху опинився у селі».
Минули роки, Іван втілив свою мрію і став актором. Коли 1964 року під час зйомок фільму «Сон», де він зіграв Тараса Шевченка, Іванові прожекторами «спалили» очі, викликали професора, щоб підлікувати буковинського актора і у зазначений термін здати картину. Майбутня дружина Марічка забрала коханого до себе в гуртожиток, але оскільки це було житло суто жіноче, Івана поклали у коридорі. Професор, коли прийшов оглядати Івана, жахнувся, мовляв, як може головний герой не мати житла? І йому, студентові другого курсу, дали квартиру у Києві.
Пан Василь розповідав, як Іван знімався в «Аничці», як поводився, коли приїжджав до рідної хати у Чорторию. Він був зіркою, але цієї зірковості ніколи не показував. Став знаменитим, воістину народним! На жаль, доля відміряла Миколайчукові лише 47 років…