Балет «Тіні забутих предків» назавжди «пропишеться» у Львівській опері
Прем'єра грандіозної вистави — 2 грудня
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502130/tini-zabutykh-predkiv.jpg)
У суботу, 2 грудня, на сцені Театру імені Соломії Крушельницької відбудеться грандіозна прем'єра — балет «Тіні забутих предків» на лібрето генерального директора — художнього керівника театру Василя Вовкуна. Команда талановитих музикантів та хореографів покаже історію кохання українських Ромео і Джульєтти — Марічки та Івана з простого українського села, яке оспівав у своїй повісті Михайло Коцюбинський.
Мрію поставити «Тіні…» на сцені Львівської опери Василь Вовкун виношував давно. Нарешті «Тіні забутих предків» назавжди «пропишуться» у репертуарі театру. Про це журналістці «ВЗ» розповів генеральний директор — художній керівник Львівської національної опери Василь Вовкун.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%92%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D1%83%D0%BD.jpg)
— Театр має свою програму, — каже Василь Вовкун. — Ця програма називається «Український прорив». Візьмемо один постулат з цієї програми: «Створення сучасної української опери і сучасного українського балету». Повернемося у минуле. Якщо візьмемо Лисенка, Гулака-Артемовського, їхні опери йшли у музично-драматичних театрах, бо їх не віднесеш до «чистої» опери. Знаємо, у царській росії була заборонена українська мова. У радянський період можемо виділити максимум сім опер. Якщо говоримо про «Золотий обруч» Лятошинського, то його зараз «збирають» докупи. Три арії не ввійшли до цієї опери, бо композитор боявся їх давати. Тому зараз робиться повна партитура «Золотого обруча», яку буде поставлено у Львові у 2025 році - до 125-ї річниці театру. Якщо українських творів дуже мало, то на Заході нас не будуть ставити доти, поки самі не створимо музичне полотно. Наше завдання — шлях, який розпочали від «Цвіту папороті», «Страшної помсти» Євгена Станковича, яку недавно було запрезентовано як світову прем'єру, а Львівський національний оперний у світовому рейтингу увійшов у дев’ятку найпотужніших разом із Метрополітен-оперою.
— І Львів зазвучав ще потужніше — усіма голосами…
— Аякже! І над цим працюємо далі. На сьогодні можемо нарахувати вісім творів, що були створені за шість років у Львівській опері.
— І світ, як бачимо, їх сприймає на високому рівні.
— Про «Страшну помсту» я вже сказав. Від початку повномасштабного вторгнення «Цвіт папороті» крутився на інформаційній платформі «Опера Європа». Недавно ми були у Данії і Швеції, ця опера отримала найбільший перегляд у світі! Наші прориви в європейський і світовий простір — недаремні. І ми йдемо далі. До прикладу, Олександр Родін пише оперу «Мазепа», а Вікторія Польова — балет «Лісова пісня», який може стати повноцінною заміною «Лебединому озеру» Чайковського. Максиму Коломійцю Метрополітен-опера замовила оперу про дітей війни. А для нас він пише оперу про композитора Веделя. Юрій Ланюк уже написав оперу «Чуже обличчя», яка також у наших планах. Якщо з цього десятка бодай два твори потраплять на європейську сцену, можна впевнено сказати — ми зробили ще більший прорив у контекст європейської культури. «Тіні…» — це один з тих музичних матеріалів, який зможе вийти на європейську і навіть світову сцену. Це надзвичайно масоване дійство, в якому задіяно близько 170 осіб, — балет, хор і оркестр.
— Вірю, що на «Тіні…» чекає успіх, бо ж автор той самий, який написав музику до «Лиса Микити»…
— Українського «Лиса Микиту» навіть крутили у поїздах Інтерсіті у Чехії! Іван Небесний створив чудову музику. Але був час, коли твори наших композиторів ховали у шухляду. Чи змінився Іван Небесний, коли писав «Лиса Микиту» і тепер ось «Тіні забутих предків»? Іван відчув сцену. Бо є закони театру, і їх не можна обійти.
— Чому вирішили поставити «Тіні…»?
— Як художній керівник і режисер, шукаючи теми, не міг обійти Коцюбинського, твір якого критики часто прирівнюють до історії про кохання Ромео і Джульєтти. Приблизно чотири роки тому написав лібрето, воно добре викристалізувалося. Першим композитором, якому я запропонував написати музику до «Тіней…», був Мирослав Скорик. Бо Скорик написав музику до фільму, який зняв Сергій Параджанов, і можна було якусь частину використати. Якось ми пили каву у «Віденці», я передав Мирославу Скорику лібрето, він погодився. Але спочатку був у композитора ювілей, до якого він готувався. Потім Скорик відійшов у засвіти… Учнем Мирослава Скорика є Іван Небесний. Запропонував йому написати музику. І що почув? «Я не зможу після Скорика». Але я його вмовив. Іван взявся за написання музики. Це буде грандіозне дійство. Жанр — неокласика. Балет рухається не штучно, а дуже природно. Запрошений з Києва балетмейстер-постановник Артем Шошин у балет «Тіні забутих предків» вклав душу. Художниця Наталя Міщенко, яка працювала над костюмами, зробила щось неймовірне. Незвична сценографія литовського майстра Арвідаса Буйнаускаса. Родзинкою музичної партитури твору є автентичні гуцульські колядки та голосіння, народні пісні і речитативи у виконанні хору Львівської національної опери під орудою головного хормейстера Вадима Яценка. А диригуватиме виставою заслужений артист України маестро Юрій Бервецький. Тому не дивно, що увесь Львів говорить про майбутню прем'єру. Та й звикли вже львів'яни, що у нас ставиться насправді щось грандіозне. Коли я прийшов у театр, з усіх глядачів у залі хіба що відсотків десять були жителі нашого міста. Усі решта — туристи з України і найближчі сусіди, особливо поляки.
— А тепер?
— Ситуація змінилася. Зараз близько 48 відсотків глядачів у залі - львів'яни. І це не може не тішити. Театр відбувається. Люди зрозуміли, що у нашому театрі не просто ставлять сюжет, тут відбувається подія.
— У час, коли в країні війна, поставити такий балет нереально без допомоги меценатів. Чула, одним з таких став ринок «Шувар»…
— Такої традиції, коли хтось фінансово допоміг у постановці, не було. Не кажу, що ми не зверталися. Зверталися і у міські, і в обласні організації. «Тіні забутих предків» — перший проєкт, який підтримав бізнес. Наші і їхні витрати на постановку 50 на 50. Це група компаній — ринок «Шувар», яка долучилася до фінансування костюмів та декорацій, а також підтримка Львівської військової адміністрації. Якщо б не ця допомога, ми б прем'єри не мали. Причому не я просив. Директор «Шувару» Роман Федишин, коли довідався, що працюємо над постановкою, сам запитав, чим може допомогти. І викупив театральну книжку. Квитки буде реалізовано як благодійний внесок серед глядачів на підтримку ЗСУ. Окрім того, група компаній «Шувар» організовує професійну онлайн-трансляцію цієї вистави, а під час дійства — «тихий» аукціон, кошти з якого також буде скеровано на потреби наших захисників.
— Прем'єра 2, 3, 7 і 8 грудня. А далі?
— Далі наш балет летить з виставою «Жізель» на гастролі у Тайвань, а у Фінляндії у лютому буде показано близько 20 вистав «Дон Кіхота». Львівський оперний визнають у світі. Поки балет гастролюватиме, у театрі йтимуть оперні постановки.