Гетьман Іван Мазепа віртуозно грав на торбані
У Музеї етнографії та художнього промислу діє унікальна інтерактивна виставка музичних інструментів
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/407548/img4947.jpg)
Була вражена, переступивши поріг Львівського музею етнографії та художнього промислу. Я потрапила у незвично змодельований загадковий світ музичних інструментів, які промовляли до мене через сучасну комп’ютерну програму в давньому овальному вікні, як у своєрідному часовому порталі. Одночасно з появою зображень геніїв-композиторів і творців минулих епох — від Моцарта й Бетховена до гетьмана Івана Мазепи та Гната Хоткевича, синхронно зазвучали мелодії музичних інструментів — від арфи і клавесина до українських кобзи та бандури. Особливо заінтригували, як прелюдія до експозиції, музичні сходи, що у відповідь на мої кроки зазвучали містичною мелодією тисячолітньої давності середньовічного автора Гвідо Аретинського.
— А чому саме ця мелодія, а не, скажімо «Ода до радості» Бетховена чи відомий твір котрогось з українських композиторів, наприклад, «Щедрик» Леонтовича, озвучує дорогу до вашого храму Музики? — Запитала у куратора, автора ідеї та концепції цієї унікальної, відтепер постійно діючої виставки, керівника музею в структурі Інституту народознавства НАН України Андрія Клімашевського.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2020/03/IMG_4952.jpg)
— З двох причин. Значна частина музичних інструментів була створена або удосконалена саме у монастирському середовищі середньовічної Європи. Друга, що саме монах — хормейстер Гвідо з міста Ареццо — є автором нині чинної музичної абетки, яку він створив на основі акровірша до Івана Хрестителя. Тому навіть сходи у нашому задумі символічно звучать мелодією Гвідо з Ареццо як своєрідні ноти його музичної абетки.
— У чому суть програми ?
— Кожен з відвідувачів може самотужки лише через легкий дотик вказівного пальця управляти програмою та інформацією на сенсорній панелі своєрідного музичного пюпітра без сторонньої участі. Програма дозволяє пізнати еволюцію як клавішних інструментів від клавесина і клавікорда до фортепіано й піаніно, так і струнних — давніх раритетів від басової лютні і мандоліни до сучасної бандури. Водночас звучання шедеврів музики у контексті обраного на пюпітрі музичного інструмента синхронізується з появою в окремому овальному вікні-екрані постаті знакового автора твору. Уся екранно-звукова музейна вистава створена у форматі аудіо-, відео- та графічних зображень, відображає інтригуючі музичні історії за лінією: музичний інструмент — його мелодія — її творець на трьох рівнях культурного простору: європейському, загальноукраїнському, Львова і Галичини.
— Якщо програма має навчально-освітній характер, то на кого вона розрахована?
— На широке коло відвідувачів — від дітей і дорослих до фахівців і поціновувачів музики, яку ще Леонардо Да Вінчі ставив найвище з-поміж усіх видів і жанрів мистецтва. Однак найбільш корисною в освітньому плані наша експозиція є для учнів музичних шкіл та студентів Музичної академії.
— Чи є в експозиції якісь особливі давні чи незвичні інструменти?
— Так, наприклад, арфа XVIII століття, торбан, клавішний інструмент, який створив у 1791 році знаменитий винахідник музичних інструментів Себастьян Ерар. Особливо хочу відзначити маленьких розмірів раритет, який ми раніше вважали дорожнім фортепіано, однак з’ясувалася, що це унікально рідкісний в музичному світі інструмент для жіночого будуару.
— Які ще незвичні цікавинки пропонує ваша програма?
— Наприклад, розповідь про незвичні інструменти, як-от нікельхарпа, що демонструє, як люди раніше, ще якихось 500 років тому, намагалися створити універсальний інструмент-«оркестр». Окремо можна почути звуки дивних інструментів — механічних органчиків, що відтворювали звук подібно до «шарманок»; прадавньої мелодії, наприклад, праарфи «епігоніона», яку слухали давні греки в епоху Сократа та Евріпіда майже дві з половиною тисячі років тому.
— Хто допоміг втілити інтерактивний характер музичної експозиції?
— Нашу концепцію експозиції на найвищому європейському рівні технічно втілив відомий в Україні і поза її межами центр «Спеціалізовані музейні інформаційні технології» на чолі з його керівником В’ячеславом Верещагіним.
— А хто автор текстів про музичні інструменти?
— Професор музичної академії імені Миколи Лисенка Наталія Кашкадамова є автором інформації про клавішні інструменти нашої експозиції. Окремо корекцію текстів здійснили швейцарські фахівці з Базеля, а я є автором більшості текстів до струнних інструментів.
Пан Андрій розповів, що великий композитор Вольфганг Амадей Моцарт вчився грати на клавесині. Гри на фортепіано його навчив молодший син Себастьяна Баха, до якого Моцарт спеціально їздив у Лондон. Але, попри це, точкою відліку епохи фортепіано вважають Моцарта. А потім була епоха романтизму — Шопен, Шуберт і Ференц Ліст. Після цих композиторів ера фортепіано триває досі.
Я побачила різні види фортепіано, швидше, прародичів цього інструмента, коли є чорні і білі клавіші, але струни натягнуті поперечно, а не поздовж, як ми звикли бачити на сучасних інструментах.
У чому фішка експозиції? За словами Андрія Клімашевського, не лише у тому, щоб показати еволюцію струнних і клавішних інструментів, а розкрити дух епохи, здійснити реконструкцію епохи максимально переконливо для відвідувача, щоб через появу зображення і слухання музичного твору, читання інформації на моніторі і споглядання інструмента з експозиції людина мала можливість зануритися у той час — чи то 200, чи 300 років тому.
А далі пан Андрій демонстрував, як звучить клавесин (інша назва клавікорд), що за звучанням дуже відрізняється від фортепіано.
— Бачите, який прорив? Яку швидку еволюцію вдалося здійснити на початку ХІХ століття? — здавалося, що науковець проживає життя і долю кожного інструмента, про який розповідав. — Перейдімо до струнних інструментів. Скрипка, безумовно, культовий інструмент.
На екрані з’явився наш земляк, Кароль Ліпінський, якого називали другим Паганіні. Бо він єдиний, хто не програв скрипкової дуелі Нікколо Паганіні. Коли між ними відбулося змагання, публіка визнала своєрідну нічию. А Паганіні настільки був вражений грою Ліпінського, що подарував йому свою скрипку роботи Гварнері. І Ліпінський заповів поховати його з тією легендарною скрипкою. Ліпінський похований у Львівській області. На жаль, зараз великий музикант, який створював музичні твори, серед яких «Полонез», призабутий.
Я слухала, як звучить торбан, на якому колись грали магнати та еліта Речі Посполитої, до якої входила і Україна з 1569 року, з часу Люблінської унії і до третього поділу Речі Посполитої. Потім цю традицію перейняла наша еліта козацька, зокрема гетьмани і полковники. Наприклад, віртуозно на торбані грав гетьман Іван Мазепа. І не лише грав, а й створив свій неперевершений шедевр «Ой горе тій чайці». Ця мелодія стала хітом ХVІІІ століття. У радянські часи її називали народною піснею. Те, що насправді її написав гетьман Мазепа, значиться у доносі Іскри і Кочубея на Мазепу Петру І. Мазепу звинувачували у націоналізмі вже у той час! І значною мірою ці звинувачення базувалися на аналізі цього твору. Петро І тоді не повірив доносу, але згодом події призвели до Полтавської битви.
Ще один інструмент цієї виставки — кобза — значить для українців більше, ніж просто музичний інструмент. Бо це — один з символів нашої національної свідомості, своєрідний ретранслятор народної пам’яті про «еру вольностей і звитяг», як писав великий Кобзар. Представлена в експозиції давня кобза першої половини XVIII століття походить з колекції «Львівського Бояна» — знаменитого хорового товариства, заснованого в 1891 році. На кобзі збереглася давня контрамарка цього колективу. Є підстави вважати, що цю кобзу тримав у руках сам Гнат Хоткевич — головний реформатор української бандури. «Аж мороз іде по шкірі», — сказав пан Андрій, коли ми слухали 100-літньої давності голос і гру Гната Хоткевича, що був розстріляний сталінським режимом у 1938 році.
— Кобза — головний носій козацького міфу України, творцями якого були кобзарі, незрячі виконавці пісенного героїко-патріотичного епосу, — каже Андрій Клімашевський. — Кобза відіграла надзвичайно велику роль у піднятті національного духу, формуванні національної ідентичності українців.
Ця інформація важлива і в контексті сучасної гібридної війни з Росією та для патріотичного виховання молоді. Тому настільки важливі смисли і символи було закладено у будову і концепцію цієї експозиції, щоб показати історичну тяглість, в тому числі нашої музичної традиції з давніх часів і до сьогодення.
Фото авторки