Розстріл — за спізнення
Як на Волині на початку німецько-радянської війни розстрілювали новобранців
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/393253/khrest.jpg)
Цей страшний історичний факт навряд чи колись знайде місце у підручнику з історії Росії. В країні, де досі моляться на Сталіна й замовчують моторошні злочини його катівського режиму, період з вигаданою назвою «Велика Вітчизняна війна» настільки героїзований, що з нього зникло чимало справжніх радянських «подвигів». Один з них — вбивство юних поліщуків, які через польові роботи спізнилися у військкомати у перші дні німецько-радянської війни. Та пам’ятає про це самотній хрест у полі поблизу Каменя-Каширського. Події, що сталися на цьому місці 24 червня 1941 року, змушують стискатися від болю серце.
…Була спека — у розпалі косовиця. Молоді хлопці, яких викликали у військкомати, поспішали вдома запасти корми худобі на зиму. Хтось запізнився на призовний пункт на годину, хтось — лише на кілька хвилин. Невдовзі усіх закрили в одному приміщенні — біля конюшні.
Раптом надворі забурчав автомобіль. Ще мить — і вже новобранців з пожитками вантажили, щоб кудись везти.
Свідками цієї жахливої розправи стали діти, які випасали худібку на полі, де вивантажили «штрафників», — брати Кривдики. Пізніше одного з них доля закинула на Одещину. Та після здобуття Україною Незалежності Павло повернувся у рідні краї, аби розповісти про трагедію, очевидцем якої його зробила доля.
— На полі стали дві машини. З них висипали військові й цивільні з тлумачками за спиною, — згадував він. — Їх вишикували, як на перекличку. Тільки чомусь лицем поставили до лісу.
Діти принишкли. Коли військові наставили у бік новобранців зброю, брати скотилися у рівчак. І звідти визирати було страшно, та вони дивилися…
— Крайній зліва зробив два кроки убік. Він хотів утекти, але куля наздогнала його, — розповів Павло Кривдик. — Коли всі попадали мертві, тіла полили з каністри бензином і кинули зверху запалений факел. Полум’я стало стовпом. За ним повалив густий білий дим і нестерпний сморід. Це був страхітливий запах горілого людського тіла…
Діти бачили, як радянські військові стягнули до купи трупи, аби все разом дотліло, і поїхали. Тільки тоді хлопчаки вилізли зі сховку. Однак близько підійти до пожарища не наважилися. А от Никанор Боденчук, що жив неподалік, став за ноги витягувати з вогню загиблих, аби рідні потім хоч могли їх упізнати. Його згодом вислали у Сибір як куркуля.
Про обгорілі тіла військові згадали під вечір. Вони повернулися на місце розстрілу. Серед солдатів було і двоє цивільних чоловіків. Їх змусили копати велику братську могилу. Коли яма стала настільки великою, що могла поховати усі шістнадцять тіл новобранців, в неї вкинули і двох копачів, яких теж убили. Братську могилу зрівняли із землею, аби не залишилося від моторошного злочину ані слідочка.
Кажуть, розстріляних новобранців могло бути більше. Адже готували до страти й другу партію тих, хто спізнився. Але, зачувши недобре, хлопців випустив з-під замка місцевий конюх. Цим зберіг їм життя.
Земля німо тримала все у таємниці, аж поки у Камінь-Каширський не увійшли німці. Ті дозволили вшанувати пам’ять новобранців символічно насипаною могилою та хрестом, на якому написали: «Загинули від рук комуністів». Три роки її ніхто не чіпав, аж поки знову на Волинь не повернулися совєти. Тоді хрест викинули у річку, провели меліорацію та місце розстрілу роздали… під городи. І впродовж десятиліть селяни випасали там худобу й вирощували картопельку…
Якби сьогодні був живий Павло Кривдик, він знову стояв би навколішки на тій могилі, цілував би хрест, який поновили уже в наші часи. І дивувався: чому не топчуть сюди стежку кіношники, аби увічнити цю велику трагедію? До братської могили не поспішають й місцеві жителі. Невже така коротка пам’ять радянізованих поколінь?
Волинська область.