Радянський Дід Мороз спочатку… викрадав неслухняних дітей
А Снігуроньку «поцупили» у драматурга Островського
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/382778/didmoroz2-c4242f6a1abb2343348123d78b54981d.jpg)
На порозі Новий рік. Уже більшість відгуляла новорічні ранки та корпоративи, традиційно гукаючи Діда Мороза та відгадуючи загадки його «внучечки» Снігуроньки. Звідки у нас така традиція? І чи варто її далі наслідувати?
До ялинки прийшов «язичницький бог»
Хто у світі чув про Діда Мороза? Ніхто, крім країн пострадянського простору. То й не дивно, адже всюди традиційно зустрічають Різдво і його головного героя Санту (святого Миколая, який має різні назви). Так було й на теренах України до її входження до складу Радянського Союзу. Хто ж до нас привів іншого сивочолого дідугана з мішком подарунків?
У 20-х роках радянська влада взялася за антиріздвяну (себто антирелігійну) кампанію. З головним персонажем святим Миколаєм почали жорстоку боротьбу. Так тривало майже двадцять років. Та люди таємно все одно святкували за звичаєм. Зрозумівши, що просто забороною нічого не вдіють, традицій не викорінять, совєти вирішили створити свого ідеального ідеологічного новорічного героя і ним замінити релігійного. За основу взяли слов’янського язичницького бога Мороза, в «обов'язки» якого входило не тільки заморожування річок і створення хуртовин, а й викрадення неслухняних дітей. Одягнули його у синю (пізніше червону) шубу до п’ят, взули у російські валянки, вручили мішок, посадили на російську трійку коней (замість північних оленів) і розпорядилися роздавати однакові подарунки усім без винятку — не лише слухняним. А у «подруги», аби вже зовсім відрізнитися від Заходу, приставили Діду Морозу Снігуроньку. Ця героїня не згадана ніде у слов’янській міфології, зате її образ знаходимо у російських казках. До речі, найпопулярнішою наприкінці ХІХ століття була казка про виліплену зі снігу донечку Мороза та Весни драматурга Олександра Островського. І почалося…
Перше новорічне свято провели у Харкові
Як це було? 28 грудня 1935 року соратник Сталіна Павло Постишев через газету «Комсомольская правда» звернувся до комсомольців із закликом: «Давайте організуємо до Нового року дітям гарну ялинку». Тоді вперше в Радянському Союзі у дитсадках та школах, на заводах, у піонерських палацах, театрах та кінотеатрах поставили прикрашені хвойні деревця. А власне новорічне свято першим провели у Харкові. І лише згодом — у Москві.
Ті ранки були суто ідеологічні. Вони присвячувалися радянським досягненням, оспівували революційних матросів та піонерів-тимурівців. Тоді ялинка запалювалася від символічного залпу крейсера «Аврора», а у фіналі замість зірки на вершечку з’являвся… портрет Сталіна. Дід Мороз і Снігурка урочисто співали: «Славься, наш великий Сталин! Славься, Сталин наш родной!»
1 січня стало вихідним 70 років тому
У Кремль головна ялинка «переїхала» лише після смерті вождя. Згодом новорічні вистави змінилися за змістом — у них з’явилися казкові персонажі та чарівники. Побувати на всесоюзній забаві аж до розпаду СРСР вважалося за честь.
До речі, офіційним святом Новий рік став у Радянському Союзі 1949 року. Відтоді встановлено цього дня вихідний. Рівно сімдесят літ тому.