«Атракцією на Ставах Панєнських був хокей»…
Львівській «гаківці на леді» невдовзі «стукне» щонайменше 114 років!
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/382033/hakivka.jpg)
У моєму архіві зберігається газета «Слово польське» за 16 січня 1905 року, в якій надруковано такий репортаж: «Фестин на Ставах Панєнських випав дуже гарно… Атракцією став хокей, який продемонстрували учні Реальної школи. Через неприбуття суперника, яким мала бути команда Товариства Лижварського, реалісти зіграли між собою… Публіки було багато. Вона весело вітала нову гру на леді, а що мороз „шкварчав“ (мінус 12 градусів), то було випито чимало гарячої гербати».
Завершуючи свій репортаж, автор висловив надію, що хокей на льоду скоро знайде прихильників не тільки серед хлопців, а й серед дівчат, бо велика група панянок уже досить добре радить собі на ковзанах… На жаль, немає вже Ставів Панєнських, нині це приблизно територія між початками львівських вулиць Вітовського (непарні номери) і Зарицьких.
Утім, масово хокей з шайбою почав розвиватися у Львові у 20-х роках минулого століття, коли у багатьох спортивних товариствах виникли хокейні секції, долучившись до тих, що вже діяли у «Погоні», «Чарних» та «Лєхії». Як свідчить коротенька згадка у щоденнику «Діло» з 1911 року, ще того року піонер українського спортивного руху, професор Іван Боберський, намагався впровадити у спорттоваристві «Україна» новий вид — гаківку на леді. Однак його ідея не увійшла тоді у життя.
Властивий початок української гаківки припадає на зиму 1930 року, коли члени проводу СТ «Україна», Конашевич і директор Радловський, створили нову секцію і знайшли можливість придбати досить коштовне приладдя й форму. На їхній заклик численні українські установи та поодинокі добродії поспішили з грошовою допомогою і допомогли зі створенням хокейної команди. Вже перша зустріч із старожилом хокейного Львова, єврейською «Гасмонеєю», яка закінчилася перемогою українців із рахунком 2:0, показала потенціал нової команди.
Свою кар’єру «Україна» мусила розпочати з найнижчого класу львівської округи — класу Б, де виступали шість команд. Українці мали наймолодшу команду: воротар — Скрипій, оборона — Ліщинський, Грещук, напад — Труш (Мирон), Дицьо, Петрів, запасні гравці — Кобзяр, Дмитерко, Мороз. У такому складі команда зіграла 8 матчів (4 перемоги, 1 нічия, 3 поразки), різниця забитих і пропущених шайб — 10:10. Бомбардири: Труш — 5 шайб, Дицьо — 3, Петрів — 2. А наступного сезону «Україна» здобула перемогу в турнірі класу Б і вийшла до найвищого класу львівської округи, де зустріла такі дружини — «Погонь», «Чарні», «Лєхія», «Гасмонея» і «Львів'янка». До команди «Україна» долучилися нові гравці — молодші Труш та Ліщинський, Гофрик і Лисик.
Зимовий сезон 1931/1932 — «золоті» часи гаківкової секції СТ «Україна». Вже у стартовому матчі окружної першості українці перемагають 2:1 самого чемпіона Польщі, «Погонь», у складі якої виступали члени національної збірної, що наступної зими поїдуть на Олімпійські ігри 1932 року до Лейк-Плесида (США). Того сезону вперше в історії галицького спорту хокейна команда «Україна» виїхала на три товариські матчі на Буковину, де перемогла «Довбуш» (7:0), «Маккабі» (2:0) та поступилася чемпіону буковинської округи, клубові «Драгош Вода» — 0:1 (єдиний гол гостям закинув гравець збірної Румунії Айзенвайзель).
У наступні сезони «Україна» виступає в окружній лізі з перемінним успіхом, але завжди посідає місце в середині турнірної таблиці. Та на початку 1934 року кілька гравців команди пішли до сильніших польських клубів. Зокрема, брати Мирон та Роман Труші, що були головною атакувальною силою, подалися до Закопаного. Довелося створювати молоду дружину з талановитих школярів, які вже набралися певного досвіду в спортивному гуртку «Богун». Так прийшли до першої команди Бучацький, Марковський, Маринець, Бубела, Проць і молодший Дицьо. Вони справляються на диво добре і залишають за собою четверте місце.
Спортивний гурток «Богун» створила з власної ініціативи група учнів Головної української гімназії. Самостійно організовували змагання з ровесниками і стали майже непереможними в неофіційних гімназійних першостях Львова. Головною базою українських гімназистів стало ледовище «Світезь» — улітку великий басейн, власність родини Терлецьких. Тут на них звернуло увагу керівництво «України» і запросило під свої прапори. Життя показало, що це рішення було правильним. Молодь не тільки втримала «Україну» у класі А, а й через три роки виборола право грати у фіналі за першість Польщі. Молодіжну трійку нападу, Юрій Дицьо, Роман Маринець і Омелян Бучацький, 1938 року запросили до збірної Львова.
Воротар «України» Микола Скрипій за сім років не пропустив жодного матчу (!), його не раз запрошували до збірної Львова, коли вона вирушала на матчі до інших міст. За свою майстерність і сміливість Микола одержав прізвисько «Тигрис», бо справді наводив жах на суперників, відбиваючи усі шайби, що летіли у ворота. Навіть коли зазнав травми (шайба потрапила йому у рот і вибила три зуби), не зійшов з ледовища, а тільки взяв до рота трохи льоду й продовжив гру. А наступного тижня вийшов на лід у військовому шоломі, до якого приладнав з дроту маску, що захищала обличчя. Тож Скрипій став одним із перших хокейних голкіперів у світі, які власноруч виготовили хокейну маску. Цікаво, що з шести воротарів клубів класу, А четверо були українцями: Скрипій («Україна»), Ванчицький («Погонь»), Бедрило («Лєхія») і Лукасевич («Чарні»).
Більшість тодішніх хокеїстів були різнобічними спортсменами й влітку займалися іншими видами. Мирон і Роман Труші були ще й добрими стрільцями з лука, Володимир Кобзяр — здібним спринтером на легкоатлетичній доріжці, Юрій Ліщинський — тенісистом, Остап Волинець — волейболістом, Адам Марковський — боксером, Омелян Бучацький — баскетболістом. І майже всі тодішні хокеїсти були також добрими футболістами.