Донька поляка, яка стала зв’язковою УПА
Президент України нагородив 94-річну Ванду Горчинську-Демчук орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/381166/vanda.jpg)
Ванда Горчинська народилася 5 липня 1924 року в містечку Копичинці на Тернопільщині, у родині незаможних селян. Батько — Петро — походив із поляків, а мати була українкою. Через те, що українські школи були платними, Ванду віддали до польської школи, за яку не треба було платити. Школа виховувала лояльність до Польщі, але Ванда мріяла про те, щоб стати «збуєм», — народним месником. Зберігати українськість дівчині допомагала участь у «Січі», яка заохочувала українське селянство до театральних вистав, маршів і спорту.
У вересні 1939 року в Копичинці ввійшли радянські війська. Польська адміністрація спочатку їм зраділа, бо думала, що поляки разом із червоноармійцями швидко відіб’ють напад гітлерівського Рейху. Але замість цього радянська влада почала арешти поляків. Ванді прихід радянських солдатів запам’ятався тим, як вони смерділи, і до того ж були голодними.
Письменник-краєзнавець із Копичинців Богдан Савка у книзі «Копичинці: мандрівка через століття» прихід більшовиків описує у більш іронічному дусі: «З приходом більшовиків зникло мило. На подив людей представники радянської влади відповідали: «Будєт мило! Уже ідут вагони». Із сміхом люди запитували далі: «А шкіра на чоботи?» — «І шкіра будєт. Вагони на подходє». Деякі кепкували, знаючи, що москаль їх не розуміє, і запитували далі: «А короста буде?». «Будєт, будєт. А как же. Полниє вагони уже вот-вот прієдут».
Після арештів поляків почалися арешти й українців. У Копичинцях було арештовано 40 осіб. Серед арештованих було багато молоді та інтелігенції. Але 15-річна Ванда тоді ще не цікавила НКВС, і вона почала працювати санітаркою.
7 липня 1941 року в Копичинці ввійшли німці. Радянські війська відступили майже без бою, і тому містечко на початку війни майже не постраждало. Тернопільщина ввійшла до Львівського дистрикту Генерал-губернаторства, яке було сформовано нацистами на землях Польщі. Єврейське населення було ув’язнене в гетто. У Копичинецькому гетто перебувало до 6 тисяч євреїв. Усі вони були розстріляні або переміщені до інших концтаборів.
Коли Ванді виповнилось 18 років, вступила до ОУН і пройшла вишкіл. У листопаді 1943 року на Тернопільщині починають формуватися загони Української Народної Самооборони. 5 грудня Провід ОУН прийняв рішення сформувати на основі цих загонів нову структурну одиницю УПА-Захід, яка поділялася на вісім воєнних округ. Копичинці увійшли до складу воєнної округи «Лисоня».
23 березня 1944 року Копичинці знову зайняли радянські війська. Під час просування фронту відділи УПА зазнали великих втрат, проти них почали діяти законспіровані підрозділи НКВС. Якщо дорослих чоловіків не арештовували за підозрою у «політичному бандитизмі», на них чекала мобілізація. Іноді мобілізовували й підозрюваних, — аби пожертвувати «бандерівцями» на полі бою.
Зі звітів повстанських командирів можемо побачити, які випробування випали на долю Ванди і її бойових подруг: «Усю теренову працю перебрала на себе сітка жіноча, яка, використовуючи при тому юнаків, зайнялася в першій мірі опікою над підпільниками, що спочатку проходило навіть дуже тяжко, бо всі жінки, яких чоловіки пішли в Червону армію, вмивали від всього руки, кажучи, що коли їхні чоловіки пішли, то хай і всі інші йдуть, бо й так із того ніщо не вийде… До жіночої сітки належала ще розвідка та піднесення на дусі дуже здеморалізованого тим всім населення»…
У Копичинцях розміщувався відділ НКВС. Ванді і ще двом повстанцям було доручено вбити офіцера НКВС. Але замах пішов не за планом, і їй довелося іти в підпілля. Хоча Ванда була медсестрою, але в умовах підпілля їй доводилось робити не лише перев’язки, а й ампутації та нескладні операції.
Ванду видала Софія Гонз, у якої 22-річна підпільниця замешкала. 1 березня 1946 року Ванда була арештована так зненацька, що просто не мала жодного шансу застрелитись, як вона це планувала зробити на випадок оточення. Навіть через сімдесят років народна месниця з Копичева не могла розповідати про те, що відбувалось далі, без сліз. Та й слухати спокійно її оповідь теж неможливо.
«Вони виламали прути з живоплоту й грабини і били мене. Зв’язали руки та ноги, кинули на віз і повезли в Копичинецьку тюрму. Там страшно били, після кожного удару падала. Слідчі понапивалися напередодні 8 березня. Викликали мене на допит. Чоловік 12. Кричали: „Роздівайсь, бандерівська курво!“. В одну мить стала перед ними, як мати на світ народила. Закривала руками груди і нижню частину тіла. Вони били по руках і кричали: „Стой смирно! Как перед своими стояла. Мы тебя сегодня ничего спрашивать не будем, а будем тебя пытать так, чтоб ты помнила 8 марта!“. Потекла мені кров із правого вуха, носа і статевих органів. Це їх зупинило».
23 липня 1946 року Ванду Горчинську було засуджено до 15 років каторги з конфіскацією майна, і п’яти років — поразки у політичних та громадських правах. А її батьків і сестру відправили у заслання в Амурську область, де померли спочатку мати, а потім і батько. Тим часом в 1946−47 роках у Копичинцях завдяки господарюванню радянської влади почався голод. Але навіть за цих важких умов місцеве населення продовжувало підтримувати повстанців. Боротьба радянської влади з українським підпіллям в Копичинцях тривала до середини 1950 року.
Ванді Горчинській довелося «вчити» географію ГУЛАГу. Наплив українців, литовців і поляків змінив ГУЛАГ. Новоприбулі засуджені, на відміну від жертв репресій 1930-х років, не вірили в доброго Сталіна і в те, що партія розбереться. 1953 року, після смерті Сталіна, в Норильському таборі почався страйк, у якому взяла участь і Ванда Горчинська. Страйк було оголошено «повстанням» і придушено.
Учасниця Норильського повстання Ганна Мазепа-Кучма залишала про нього такі спогади: «Пролунала команда, і на нас, безборонних, накинулась озвіріла зграя п’яних посіпак із палицями, ломаками, дошками. Били, куди попало, намагались розірвати наші ряди. Крики, зойки кількатисячного натовпу невільниць не спинили наступу, але не змогли нічого зробити, — в’язні стояли непохитно. Під’їхали пожежні машини і почали поливати нас холодною водою під високим тиском. Коли й це не зрушило нас, включили гарячу воду. Ряди подались, коло розірвалось. Розлючена солдатня, не припиняючи побоїв, витягала нас за руки, ноги, волосся, топтали чобітьми, рвали одежу і виштовхували за зону. А там, за кількадесят метрів від колючих дротів, серед тундри стояли столи, застелені червоним, а за тими столами на нас, побитих, замучених, мокрих, принижених, чекали „переможці“ — начальство табору зі своїми прихвостнями і сексотами. Стали сортувати нас — кого в тюрму на слідство, а кого назад на зону… Наших лідерів, які керували страйком, забрали в тюрму, а ті, що залишились, продовжували працювати на будівництві міста». Хоча «повстання» в Норильську зазнало поразки, але нове керівництво СРСР було вимушене змінити систему ГУЛАГ, і табірний режим для «політичних» поліпшився.
Після звільнення в 1956 році Ванда Горчинська стала жити в Амурській області. В час «відлиги» Ванда вирішила поїхати в рідні Копичинці. Там зустріла Романа Демчука, який після 25 років таборів теж вирішив навідатись у рідні краї. 1960 року Роман Демчук і Ванда Горчинська одружилися. Спочатку жили в Інті, а 1976-го повернулися в Копичинці.
31 жовтня 2018 року президент України підписав указ про нагородження орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня медсестри і зв’язкової УПА Ванди Демчук. 16 листопада 2018 року нагороду 94-річній Ванді Демчук вручив голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна.