«Передусім забезпечуймо здоров’я народу, щоб він був дужий і плідний як рідна земля!..»
Слово про співзасновника і директора «Народної лічниці імені митрополита Андрея Шептицького» Тита-Євгена Бурачинського
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/378040/4lichnytsia.jpg)
Робота лікаря, зокрема хірурга, як ходіння лезом скальпеля, сповнена хвилинами радості, коли вдавалося вирвати з пазурів смерті безнадійно хворого, і роками зболених спогадів, коли життя врятувати не вдалося.
Взимку 1944 року під час вечірньої безпросвітньої хурделиці до львівського помешкання директора Народної лічниці імені митрополита Шептицького відомого хірурга Тита Бурачинського завітали троє незнайомців. Подали записку: «Друже, на тебе остання надія. Врятуй дорогу нам людину. Андрій». Потягом доїхали до однієї зі станцій, на санях дісталися лісу. У шпитальному бункері лежав поранений. Сказали, що це командир куреня теренового відтинку УПА «Чорний ліс». Фельдшер доповів: «Перебито ноги, загноєна рана передпліччя і шиї, повна анемія м’язів». Після огляду й уколу морфію повстанець прийшов до тями. Тит стиха сказав фельдшерові: «Пізно. Гангрена кінцівок. Ще день-два…». «Не треба. У нього гострий слух». Щось чорне блиснуло біля скроні хворого, й тієї ж миті пролунав постріл…
За велінням долі Тит Бурачинський бачив багато смертей. Та й сам не раз дивився кістлявій у вічі. Тоді, коли хлоп’ям провалився під лід Черемоша, коли пораненого й контуженого тягли його, головного лікаря полку, під гарматним обстрілом у прихисток під Валеренціо на італійському фронті у Першу світову, коли 1919 року рятував січових стрільців під час тифозної епідемії у лікарняних бараках під Вапняркою. Але смерть курінного ледь не щоднини ятрила пам’ять, змушувала на схилі літ замислитись, чи все, на що був здатен, зробив для людей, для України.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/1Burachyns_kyi.jpg)
Народився Тит-Євген Бурачинський 5 січня 1880 року в селі Криворівні Косівського повіту (тепер Верховинський район на Івано-Франківщині) в родині відомого просвітителя священика Йосипа Бурачинського і його дружини Зеновії. У п’ять років пішов до місцевої україномовної школи. З третього класу вивчав у школі польську мову, а обов’язкову державну німецьку — вдома за допомогою старших сестер. У дев’ять років склав підсумковий іспит у Косові. Через те, що до гімназії йти було ще зарано, батько послав його до четвертого класу чотирирічної німецькомовної школи в містечку Сереті на Буковині під опіку старшої сестри Марії. Наступного року він вступив до Станіславівської гімназії, яку з відзнакою закінчив 1898 р. й відразу розпочав навчання на медичному відділі Львівського університету, де з-поміж 30 студентів був єдиним українцем. Записався у члени студентського товариства «Академічна громада», яке 1899 р. обрало його бібліотекарем. Того ж року був призначений демонстратором кафедри лікарської хімії з відповідною платнею та безоплатним мешканням. На початку 1900 р. стає секретарем відділу управи «Просвіти», а в листопаді — головою Академічної громади. Бурачинський організував віче студентства щодо створення у Львові українського університету. У складі обраної делегації зустрівся у Відні з міністром освіти, якому вручили відповідний меморандум. На покару його з чотирма іншими делегатами з університету відрахували. Обурені студенти-українці масово покидали Львівський університет і переходили до Віденського (у тому числі й Бурачинський), Празького та Чернівецького університетів. Влітку 1901 р. вони повернулися до Львова. 1904 р. Бурачинський закінчив навчання й працював спершу асистентом у Львівській клініці, а від 1907 р. — хірургом у крайовому шпиталі в Чернівцях. 1910 р. став співзасновником Українського лікарського товариства. У 1926−1935 рр. його п’ять разів обирали головою цього товариства. 1911 р. одружився з Зеновією Левинською. З липня 1912 р. підвищував свій фах з хірургії та отоларингології у клініках Дрездена, Лейпцига, Відня.
Під час Першої світової війни мобілізований до австрійської армії фронтовим хірургом у ранзі асистента лікаря, а впродовж трьох років дослужився до головного лікаря полку в ранзі капітана. До літа 1916 р. служив на Східному фронті, а до квітня 1918 р. — на Італійському. Відтак до розпаду Австро-Угорської монархії у жовтні 1918 р. працював у Чернівцях ординатором військової лікарні.
З утворенням Західно-Української Народної Республіки її Державний секретаріат призначив Бурачинського отаманом-лікарем Української Галицької Армії (це ранг майора) та шефом військового шпиталю у Тернополі. З втратою незалежності ЗУНР він повернувся до Чернівців, де до серпня 1925 р. працював керівником хірургічної лабораторії. На запрошення свого шурина Івана Куровця Бурачинський з родиною переїхав до Львова й обійняв посаду завідувача хірургічного відділу «Народної лічниці» — амбулаторії для незаможних.
Історія створення та функціонування Народної лічниці — унікальна сторінка вітчизняної медицини. 1902 року відомий галицький лікар Євген Озаркевич запропонував створити у Львові медичну установу для безоплатної допомоги незаможним жителям Західної України. Ідею підтримали патріотично налаштовані діячі медицини, науки, культури, громадських товариств та організацій. У січні 1903 р. на загальних зборах засновників Товариства було затверджено статут лікарні-амбулаторії, у якому зазначалося, що вона «предназначається для хорих не тільки міста Львова, а й для околичних підльвівських місцевостей і сповняє свою гуманну задачу без побирання якої-небудь заплати від хорих… без різниці віросповідання і народності». На опікуна запросили митрополита Андрея Шептицького, який передав під лічницю власну будівлю на вул. Петра Скарги (тепер Є. Озаркевича), 4, де в семи кімнатах розмістилися шість поліклінічних відділів, та надав для їх обладнання понад 7000 корон. Очолив лічницю Є. Озаркевич. Нелегка їй дісталась доля. Після окупації Львова російськими військами 1915 р. лічницю перетворили у військовий шпиталь, з якого, відступаючи, вояки вивезли все обладнання, інструменти й навіть білизну. Вдруге лічницю пограбували 1918 р. польські війська, залишивши голі стіни. 1923 р. директором лічниці став колишній засновник санітарної служби УГА, Державний секретар суспільного здоров’я ЗУНР Іван Куровець. Кількість хворих, які зверталися по допомогу, постійно зростала. Наприклад, 1927 р. їх було 16 785, а 1930 р. — 25 278 осіб і протягом року виконано 432 операції.
13 травня 1931 р. Іван Куровець помер. Біля його могили на Личаківському цвинтарі український посол польського Сейму Остап Луцький назвав принципи, якими керувався небіжчик: «Передусім забезпечуймо здоров’я народу, щоб він був дужий і плідний як рідна земля! На здоровому тілі — світлі голови! Разом із здоров’ям і освітою мусить зростати гаразд народу, здобутий власними величезними зусиллями. На твердих основах здоров’я, просвіти, гаразду треба закріпити в найширших народних масах національну ідею!». Не завадило б і нинішнім медикам дотримуватися цих принципів. До речі, могилами Івана Куровця та його дружини Цецилії Бурачинської багато років, та й нині, опікується онук Тита, завідувач відділу функціональної діагностики Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Богдан Бурачинський.
Ще за життя Іван Куровець спільно з Титом Бурачинським розпочав реалізацію ідеї будівництва повноцінного шпиталю. За підтримки митрополита А. Шептицького Товариство «Народна лічниця» 1926 р. одержало у власність велику земельну ділянку. У липні 1930 р. магістрат нарешті дав дозвіл на будівництво. Відтак 14 вересня відбулося урочисте освячення шпитальних фундаментів, яке здійснив митрополит Шептицький. Головою комітету будівництва обрали Тита Бурачинського, який після смерті Куровця став директором лічниці. Спорудження шпиталю тривало вісім років і коштувало 700 000 злотих. 5000 американських доларів пожертвував владика Шептицький. 11 березня 1938 р. Український шпиталь «Народна лічниця імені митрополита Андрея Шептицького» розпочав роботу. Лікарня мала 100 ліжок і три відділи: внутрішніх хвороб, хірургічний і гінекологічний. Одностайною ухвалою Громадської ради її директором призначили Тита Бурачинського. Він був визнаним фахівцем і організатором, відомим інтелектуалом. 1931 р. обраний дійсним членом Наукового товариства ім. Шевченка, знав 11 мов, у тому числі й ідиш.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/3lichnytsia.jpg)
Після «визволення» Львова радянською армією у «золотому» вересні 1939 р. шпиталь, як найновішу і найкраще обладнану медичну установу, було перепрофільовано для лікування більшовицької еліти, енкаведистів та їхніх родин. Причому число ліжок було зменшено до 60. У березні 1940 р. Бурачинського з посади директора звільнили, залишивши завідувачем хірургії, бо відповідного спеціаліста не знайшли. З початком радянсько-німецької війни статус шпиталю було відновлено і Бурачинського поновили директором. У березні 1944 р. німецька влада наказала евакуювати деякі лікарні Львова, у тому числі й «Народну лічницю». Вивезли обладнання, ліжка, апарати, інструменти. Примусили евакуюватися й лікарів. Бурачинський з родиною виїхав спершу до Криниці, потім до Кракова, а у травні його призначили заступником головного хірурга у містечку Тчеві. Після приходу радянських військ у березні 1945 р. польська влада вже у квітні звільнила його з посади. Згодом він отримав дозвіл на приватну практику. У квітні 1949 р. його безпідставно звинуватили у співпраці з німцями, й він відсидів п’ять місяців у в’язниці в Ґданську. Потому працював приватно до останніх днів життя. Видатний український лікар і громадський діяч Тит-Євген Бурачинський помер 23 червня 1968 р. Похований у Тчеві на міському цвинтарі.
Після Другої світової війни приміщення шпиталю й амбулаторії-поліклініки передали Третій міській лікарні. І лише з набуттям незалежності 4 січня 1992 р. лічниця знову відновила свій статус як перша в Україні недержавна лікарня Український шпиталь «Народна лічниця імені митрополита Андрея Шептицького». 6 червня 1994 р. вона була передана у власність Львівської архієпархії УГКЦ. За ухвалою Глави Церкви кардинала Любомира Гузара Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» 2001 р. взяав на себе відповідальність за лічницю та забезпечив її стабільне фінансування. 2007 року шпиталь став переможцем конкурсу «Благодійник року». 2013 р. шпиталь знову перейшов під управління Львівської архієпархії УГКЦ як неприбуткова комерційна церковна установа. Нині очолює її о. Андрій Логен.