Таємниця Святого Грааля
За легендою, хто з цієї чаші вип’є, матиме вічну молодість і неземну мудрість
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/376264/014.jpg)
Одна з найбільших загадок історії — Чаша Грааля. Легенди переповідають: хто вип’є з неї, отримає вічну молодість та неземну мудрість. Адже це саме та чаша, з якої сам Ісус Христос пив під час Тайної вечері! І в яку пізніше, після розп’яття, зібрали кров, що капала з Його тіла. Чашу Грааля нібито створено з дорогоцінного зеленого смарагду, який Архангел Михаїл вибив мечем із корони Люцифера… Упродовж майже двох тисячоліть точаться суперечки: існувала ця містична чаша чи ні? А відчайдухи шукають її, прагнучи життя вічного.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/graal.jpg)
У Євангеліях згадки про цю річ немає
Звідки ж відомо про Грааль, що у перекладі означає «царська кров»? У чотирьох канонічних Євангеліях, від Матвія, Марка, Луки та Іоанна, ні словом не згадано про неї. Щоправда, останній апостол описує: коли списом пронизали ребра розп’ятого Христа, то вийшли кров і вода. Але ніде не вказано, хто їх збирав і в яку ємність. Невже апостоли не знали цього?
Та згадка про Чашу Грааля є у біблійних переказах. Так, розповідається, що таємний послідовник Спасителя, Йосип із Арімафея (який взяв дозвіл у Понтія Пилата зняти тіло розп’ятого Христа з хреста та поховати у вирубаній в скелі гробниці), у цю чашу збирав кров, що лилася з тіла Сина Божого. За легендою, цей Йосип переправив чашу до Британії, де Грааль став священним символом перших християн. Чи можливо це? Йосип був заможною людиною, тож, найімовірніше, заробляв гроші на видобутку олова, а подорож його до Англії точно збігається з тогочасною схемою переміщення суден із оловом.
Окремі дослідники припускають, що у зовсім юному віці в Британії був і сам Ісус Христос (у Євангелії нема відомостей про життя Спасителя від 12 до 30 років). Досі на узбіччі дороги до древнього англійського міста Гластонбері стоїть так звана стіна Ісуса, до якої їдуть туристи. А у маленькому селі Прідді, що за 12 км на північ від Гластонбері, й тепер побутує приказка: «Це так само правда, як те, що Спаситель був у Прідді». Її підкріплюють розповідями, що Ісус був теслею і нібито вирушив до Британії на торговому судні як корабельний майстер… Що з цього правда, а що — вигадка? Хтозна. Але фактом залишається те, що у Британії християнство поширилося майже відразу після смерті Сина Божого.
Король Артур і лицарі Круглого столу
Ця чаша — символічне джерело життя і безсмертя, достатку й родючості, «годувальник», що в одну мить дає будь-які страви, підносить найбільші у світі коштовності. Хто п’є з неї — зцілюється від усіх недуг. Навіть мертві повертаються до життя, варто лише до Чаші Грааля піднести їх губами. Це ключ до пізнання і просвітління, символ прощення гріхів та життя вічного.
У VI столітті в Британії поширилися легенди про короля Артура і лицарів Круглого столу, які жили в замку Камелот недалеко від Гластонбері. Їм було дивне видіння: Чаша Святого Грааля, яку підтримували два ангели. Лицарі присягнули її віднайти, і нібито їм це вдалося. Та згодом святиню знову було втрачено… Кажуть, останнім торкався реліквії сам король Артур, який десь її заховав.
Реліквію знайшов Борис Возницький?
У часи Середньовіччя святиню охороняла ціла армія відважних лицарів — тамплієрів, або ж храмовників. Це був один із найвідоміших християнських військових орденів, заснований після Першого Хрестового походу — для гарантування безпеки великої кількості паломників із Європи, що йшли до звільненого від «невірних» Єрусалима. Тамплієри поєднували чернецтво з військовою справою, були першими воїнами-монахами у західному світі. Вони називали себе «бідними лицарями Христа», а символом їхнім було зображення двох лицарів, що скачуть на одному коні.
Цікавим є дослідження українського академіка Бориса Возницького. Він висунув ґрунтовне припущення, що Чаша Грааля захована… в Україні. Дослідник уперше науково довів існування лицарів-тамплієрів на Волині у ХІІІ столітті й навіть знайшов там сліди ордену. Також каміння з символікою або загадковим шифром тамплієрів знайдено на Львівщині, біля Золочівського замку. Загадкові знахідки, пов’язані з цим військовим орденом, є і в Умані. Кажуть, Борис Григорович впритул підійшов до розгадки, де насправді є Грааль. І зовсім скоро Возницького не стало…
Гітлер споряджав на пошуки святині цілі експедиції
Упродовж тисячоліть хто тільки не намагався знайти святиню! Цілі експедиції на пошуки містичної чаші споряджав фюрер нацистської Німеччини Гітлер. Та всі ці пошуки виявилися безрезультатними — фюрер так і не зміг торкнутися реліквії.
У XIX столітті відразу кілька міст оголосили, що вони володіють Граалем. Це, зокрема, Кафедральний собор Валенсії. Папа Римський Бенедикт XVI 2006 року під час урочистої меси використовував цю чашу. Це був акт визнання її давнини. 1933 року на Всесвітній виставці у Чикаго як Святий Грааль була продемонстрована чаша з Антіохійського скарбу. Та пізніше реліквію датували VI століттям.
А в Україні, зокрема в Умані, сучасні дослідники активно шукають реліквію з 2008 року. Про це навіть знято кілька документальних фільмів. Основна версія — Чаша Грааля захована у загадкових підземеллях Василіанського монастиря і парку «Софіївка», які нібито з’єднані між собою.
Існувала Чаша Грааля як джерело життя вічного, мудрості та достатку чи ні — достовірно до сьогодні не відомо. Та фактом є те, що ця важлива річ із Тайної вечері, через яку Спаситель звершив таїнство Причастя, справді зникла. Але досі живе вислів «Святий Грааль» — як позначення заповітної мети, часто недосяжної.