Доплати до Дня Незалежності пенсіонери отримають у вересні
Які кардинальні зміни чекають на пенсіонерів восени? Та які новації уже відбулися для пенсіонерів цього року? Йдеться про доплати до Дня Незалежності, доплати від ООН, загалом нові підходи до нарахування пенсій тощо
Нагадаємо, згідно із даними Держбюджету України-2024, мінімальна пенсія зросла від початку січня до 2361 гривні (на 12%), тоді як сума максимальної - до 23 тисяч грн.
У 2024 році двічі відбулося підвищення пенсійних виплат для людей, що досягли 65-річного віку та виконали норму за стажем (жінки — 30 років, чоловіки — 35). З 1 січня для цієї категорії пенсіонерів пенсія — не менш ніж 2840 гривень, оскільки мінімальна зарплата зросла до 7100 грн. Від 1 квітня пенсія має становити не менш ніж 3200 грн, оскільки «мінімалка» зросла до 8 тисяч. З початку червня працюючим пенсіонерам було автоматично перераховано пенсійні виплати, заплановані на 1 квітня. Ці виплати були нараховані «заднім числом» за попередні два місяці - через затримку надання звітності.
Автоматичний перерахунок провели пенсіонерам, які продовжували працювати після призначення попереднього перерахунку пенсії і за станом на 1 березня 2024 року мали два роки страхового стажу. Цей страховий стаж було враховано. Або пенсіонерам, які відпрацювали менш ніж 24 місяці, але після призначення або минулого перерахунку пенсій минуло два роки. Розмір доплати розраховували індивідуально, залежно від тривалості страхового стажу та розміру зарплати, з якої нараховується пенсія.
Міжнародні інституції також допомагають українським пенсіонерам. Частина пенсіонерів може розраховувати на пенсію від ООН та інших організацій. Ці кошти громадяни отримують вже протягом літа. Нещодавно стало відомо, що ці виплати будуть продовжені до кінця року. До кінця року фінансова допомога буде призначена тим, хто відповідає таким критеріям:
- Офіційна пенсія має бути нижча, ніж 3250 грн.
- Людина пенсійного віку з 1 березня 2023 року не отримувала додаткової фінансової допомоги від міжнародних організацій або доплат на проживання для ВПО.
- Пенсіонер має проживати на прифронтових територіях (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області).
Подати заявку для отримання додаткової виплати можна на платформі е-допомога. У Пенсійному фонді зазначають, що така допомога нараховується автоматично. І сума доплати раніше становила різницю між 3 тисячами гривень і розміром державної пенсійної виплати, але не менше ніж 100 грн. Уряд підняв до 3250 грн максимальний розмір пенсій, призначених для отримання грошової допомоги від програми ООН. Тож тепер із пенсією 2500 грн доплата від ООН становитиме 750 грн.
Виплати до Дня Незалежності (які виплачуватимуть вже восени) отримають ветерани війни, особи, постраждалі від нацистських переслідувань, та особи, що мають особливі заслуги перед Україною. Ці категорії можуть розраховувати на таку одноразову допомогу:
- люди з інвалідністю І групи — 3100 грн доплати;
- з інвалідністю ІІ групи — 2900 грн;
- з інвалідністю ІІІ групи — 2700;
- учасники бойових дій — 1000;
- люди, що мають особливі заслуги перед Україною, — 3100;
- члени родин загиблих — 650;
- учасники воєнних дій, колишні в’язні концтаборів — 450.
Ці кошти автоматично нарахують разом із пенсією.
Ще однією приємною новиною є те, що для пенсіонерів, попри воєнні дії, було проведено другу індексацію пенсій у березні - 2024. Як відомо, у держбюджеті на 2024 рік було закладено гроші на осучаснення пенсій. На виїзному засіданні прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав ще на початку весни, що розмір індексації становитиме 8%. Пенсії проіндексовано для таких категорій населення:
- 9,5 млн цивільних пенсіонерів, які отримували виплати на загальних підставах;
- 596 тисяч пенсіонерів, які працювали в силових відомствах;
- 100 тисяч осіб, які мають пенсію з інвалідності через каліцтво або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- 20 тисяч науковців, працівників держслужб та органів місцевого самоврядування.
Кабмін ввів обмеження щодо максимальної суми індексації. Так, підвищення індексації має бути не більшим за 1,5 тисячі грн.
Держава готує новий підхід до системи пенсій. Хочуть запровадити пенсійну систему, яка складатиметься з кількох елементів. Серед важливих змін — перегляд механізму нарахування виплат. Українська пенсійна система включає кілька складових: солідарну, обов’язкову та добровільно накопичувальну частини. Також планується запровадження професійної накопичувальної частини. Очікується, що законопроєкт щодо цього ухвалять на початку 2025 року, а запрацює нова система з початку 2026 року.