«Скумбрія по 8 гривень» коштує нині 130−140 гривень
Також відчутно подорожчали м’ясо, овочі та борщовий набір
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/479577/iaitsia.jpg)
За інформацією Держстату, середні ціни на продукти у листопаді-грудні цього року зросли на 33,5% ( порівняно з аналогічним періодом минулого року). Це вище загальної інфляції в Україні, яка за станом на середину грудня становить 27,5%. Лідер подорожчання — яйця (80,7%). На другій сходинці - фрукти — 70,5%, на третій — овочі - 49,7%. Далі у рейтингу — риба та всі види продуктів з риби — на 45,5% (до слова, «знаменита скумбрія по 8 гривень» від Олени Зеленської тепер коштує на ринках та в супермаркетах 130−140 гривень). Торік у грудні за кілограм скумбрії просили 90 гривень. Цукор став дорожчим на 32,9%, хліб — 29,7%, макаронні вироби — 27,5%, олія — 25,7%.
Журналістка «ВЗ» вирушила на львівський ринок «Новий», щоб перевірити, на скільки подорожчав продуктовий кошик напередодні Новорічних свят, що у попиті, а на чому доводиться економити.
Людей на ринку небагато, товару теж негусто. Даються взнаки морозна погода і постійні відімкнення електрики. Я прийшла на ринок якраз тоді, коли в мікрорайоні відімкнули світло. Деякі продавці продуктових яток, де працюють холодильники, продавали товар, але покупців попереджали: розрахуватися банківською карткою не можна, хіба що скинути гроші на картку. У м’ясному відділі ринку світло є, бо там працює генератор.
Ціни на м’ясо кусаються. Кілограм свинячої шинки — 160 гривень. У таку саму вартість оцінюють і кілограм ребер. «Пані, не дивуйтеся: вже кілька місяців ціна ребер зрівнялася з філе, — розводить руками продавчиня Анна. — Чому так — не знаю… Але м’ясо подорожчало через курс долара, бо корми переважно прив’язані до імпорту. Ціни стали трохи вищі перед святами. Перед Новим роком буде ще дорожче, тож купуйте тепер, щоб потім не переплачувати».
Свиняча «рулька» — 100 гривень, сало — від 140 (приготоване зі спеціями — 170). Кілограм шинки телячої - 220 гривень. Фарш з телячого м’яса — від 140 гривень.
Ціни на овочі розчаровують. Покупців овочевого сектору ринку обмаль і продавці сумують. «Овочі борщового набору» — плюс-мінус 30−35 гривень. Найдешевша картопля. Її можна придбати до десяти гривень за кілограм. Кілограм домашнього червоного буряку — 30 гривень. Можна трохи зекономити на цибулі. За овоч з полів просять 27−29 гривень, домашня цибуля обійдеться у понад 30 гривень. Кілограм гарбуза — 20 гривень. До борщу традиційно додають зелень. Тепер важко придбати городню зелень в пучках за традиційною ціною 5−10 гривень. Уся зелень вирощена в теплицях і продається на вагу. Кілограм петрушки — 300 гривень, кінза — 350, кріп — 330 гривень.
Цукор — 165 гривень за п’ятикілограмову упаковку. Якщо купувати десять кілограмів — 330. Борошно не подорожчало і тримає торішню цінову планку — 40−50 гривень за трикілограмову упаковку.
Олія на ринку не надто дорога, порівняно в супермаркетами. За півторалітрову пляшку соняшникової олії просять 125 гривень. У супермаркетах літрова пляшка олії обійдеться у 80 гривень. Є чимало пропозицій і по 78 гривень, але це пляшка 800 мл. «Уже два роки економлю домашній бюджет на олії і купую її лише на ринках, — розповіла „ВЗ“ покупець ринку Ольга. — Тут чесний літр, і не переплачуєш. У нас зараз яйця дуже дорогі, тому краще економити на олії».
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/12/%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%8F.jpg)
Яка ситуація з цінами на яйця? Ще півтора місяця тому експерти прогнозували рекорд — по 100 гривень за десяток. Прогнози не справдилися, і найдорожче яйце зараз на ринку коштує 7 гривень. За таку ціну можна придбати і домашнє яйце. Середні ціни фермерських яєць — 5,7−6,5 гривні за штуку.
«Яйця не подорожчали, і їх розбирають, — розповідає „ВЗ“ продавчиня літнього віку, в якої я постійний покупець. — Запасаються на свята».
Фрукти на ринку також подорожчали. Продавці нарікають: імпорт, курс долара, висока вартість бензину, інфляція… Попит на них відчутно знизився. Ситуація покращиться, кажуть продавці, напередодні Миколая та Нового року. Хурма та корольок — 140 гривень за кілограм. Минулої зими ці вітамінні смаколики коштували максимум 80 гривень. Гранати зараз по 90 гривень за кілограм, банани — 65−70, мандарини — 65, апельсини та лимони — 65−70.