Рекордне зростання цін
Інфляцію, яку під час пандемії розігнали багатомільярдною «підтримкою», триматиме на високому рівні агресія рф проти України
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/464258/pexels-david-mcbee-730547.jpg)
На високу інфляцію, тобто зростання цін, скаржаться зараз не лише українці. У США зафіксовано найвищу інфляцію за 40 років, а у деяких країнах зони євро інфляція подолала 20-відсотковий рубіж. У сусідній Польщі інфляція у червні сягнула 15,6%, це найвищий показник за останні чверть століття. За прогнозами експертів, найближчим часом зростання цін не припиниться. Інфляцію, яку під час пандемії розігнали у світі багатомільярдною “підтримкою” (надрукованими грошима), триматиме на високому рівні путінська агресія проти України, одним із наслідків якої стало подорожчання енергетичних ресурсів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/inflacija.png)
Про зростання цін світові ЗМІ активно пишуть останніми тижнями, однак проблема з’явилася набагато раніше. Під час пандемії коронавірусу головною економічною проблемою вважали необхідність підтримати попит, який швидко слабшав (відповідно, падало й споживання). Аби втримати підприємства на плаву, уряди багатьох країн, зокрема європейських, розробили багатомільярдні програми фінансової підтримки своїх економік. Експерти ще тоді прогнозували, що емітовані (фактично, надруковані) “ковідні” гроші спричинять неабиякі проблеми у майбутньому... На жаль, ті експерти мали рацію.
Іншими економічними проблемами пандемії були розірвані ланцюги поставок, зменшення пропозиції певних товарів і, як наслідок, зростання цін. Вартість вантажних перевезень під час пандемії також не зменшилася... Утім, через два з половиною роки після спалаху ковіду світ більше потерпає через енергетичну кризу, яку загострив напад рф на Україну.
Як зазначив у Business Insider економіст Бен Вінк, висока інфляція, яку спостерігаємо у цілому світі, спричинена глобальним тиском, під яким перебуває нині економіка.
В Іспанії, яка є четвертою економікою зони євро, рівень інфляції сягнув у червні 10% (у травні було 8,5%). Причиною, констатує Business Standard, є подорожчання енергоносіїв і харчів.
У найбільшій в ЄС економіці Німеччини інфляція у червні дещо сповільнилася (порівняно з травнем) – до 8,2%. На думку експертів, це стало можливим завдяки введенню дешевого квитка у громадському транспорті (9 євро на місяць), який спонукав багатьох німців проміняти своїх “залізних коней” на трамваї і автобуси. Як наслідок, попит на автозаправках, який гнав усі ціни догори, у червні трохи зменшився.
Утім, інфляція знову може зростати, адже зниження податку на пальне, запроваджене у червні, – лише тимчасовий захід.
Економісти побоюються також, зазначає Business Insider, повного припинення поставок газу з рф... Звісно, трохи понад 8% інфляції – це не так і багато. Але у Німеччині, де ціни так швидко не росли майже пів століття, вважають інакше.
У Чехії інфляція у травні становила 16% (у квітні було 14,2%) – найбільше з 1993 року. Суттєво подорожчали продукти харчування. За даними Чеського статистичного управління, борошно за рік зросло у ціні на 64,6%, м’ясо – на 7,3%, молоко – на 42,1%, масло – на 51,9%, а яйця – на 33,8%. Природний газ подорожчав у Чехії на 49,2%, вугілля й дрова – на 30,1%.
Три держави Балтії, Латвія, Литва та Естонія, у травні стали в ЄС лідерами за рівнем інфляції. В Естонії він сягнув 20%, у Литві – 18,5%, у Латвії – 16,8%. (На четвертому місці – вищезгадана Чехія).
Бельгійські ЗМІ пишуть, що у червні інфляція наблизилася до 10%. Найбільше, на 56% за рік, подорожчали у Бельгії енергоносії, що безпосередньо відчувають домогосподарства.
“Кліматичні цілі відходять на другий план, бо країни повертаються до вугілля – як єдиної гарантії енергії після закінчення літнього періоду”, – зазначає The Brussels Times.
Травнева інфляція у США (це найбільша економіка світу) становила 8,6%. Порівняно з травнем минулого року, дизпальне подорожчало майже на 107%, а бензин – майже вдвічі... У Бразилії, за даними Bloomberg, ціни у травні зросли на 12%. А світовим рекордсменом є, мабуть, Туреччина: за даними TUIK, у червні інфляція у Туреччині становила... понад 78% (у травні було “лише” 73,5%). Це рекорд із 1998 року.
Різке зростання цін у Туреччині можна пояснити, зокрема, обвалом турецької ліри, яка протягом року втратила майже половину своєї вартості щодо долара США, констатує AFP. А на думку Reuters, інфляцію у Туреччині додатково “підігрівають” економічні наслідки російського вторгнення в Україну.
Що далі? На жаль, райдужних прогнозів економісти не дають.
Світовий банк у своєму звіті “Глобальні економічні перспективи” передбачає, що в умовах війни в Україні, зростання інфляції і підвищення центральними банками процентних ставок світове економічне зростання 2022 року практично припиниться.
Імовірно, перед нами, сказано у звіті, ще кілька років інфляції вище середнього рівня й водночас економічного зростання нижче середнього рівня. Найбільше це вдарить по малих і середніх економіках. Також у світі можна очікувати сповільнення інвестицій. Є ознаки того, що це вже відбувається. Значний вплив на настрої підприємців має відсутність доступу до напівфабрикатів і потрібних матеріалів, дефіцит сировини тощо.
Як зазначає СБ, щедрі програми фінансової допомоги, запроваджені урядами під час пандемії, справді допомогли прискорити економічне відновлення. Але водночас збільшили розрив між великим попитом і пропозицією, яка за ним не встигає... “Не думаю, що ми повернемося до життя з низькою інфляцією”, – визнала президентка Європейського центрального банку Крістін Лаґард.