На «зайвих» чиновниках зекономлять 12 мільярдів гривень
Кабмін презентував нову реформу, яка дозволить скоротити половину держслужбовців
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/464256/loda.jpeg)
Час від часу у коридорах влади зароджується «нова-стара» ідея — скоротити кількість чиновників у країні. Щоправда, експерти-реалісти одразу нагадують: саме після таких заяв чиновницькі штати «роздуваються», а видатки на їхнє утримання збільшуються…
І от влада підготувала нову урядову концепцію реформи/скорочення державного апарату. Пропонується скоротити кількість міністерств, центральних органів виконавчої влади та їхніх працівників, об'єднати функції забезпечення роботи чиновників усіх органів влади та позбутися непотрібних державних підприємств, повідомляє «Економічна правда».
Також пропонують змінити підходи до роботи держапарату та визначити розміри оплати праці. Така оптимізація має підвищити ефективність роботи чиновників і зекономити кошти держбюджету. Наразі доходи держбюджету покривають менш ніж третину видатків.
Пропонована реформа стосуватиметься лише держслужбовців
За даними Національного агентства з питань державної служби, загальна штатна чисельність чиновницького апарату — майже 205 тисяч осіб. До них належать працівники Офісу президента, уряду, Верховної Ради, міністерств, центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, обласних та районних адміністрацій, судів та інших державних установ. Учителів, лікарів і пожежників скорочення поки що не зачепить.
Так, пропонується зменшити кількість міністерств з 20 до 12 — шляхом об'єднання та ліквідації. Зокрема, Міністерство розвитку громад і територій, Міністерство з реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерство інфраструктури об'єднають в одне — Міністерство розвитку громад, інфраструктури, територій і реінтеграції. До Мінекономіки та Мінагрополітики приєднають Міністерство стратегічних галузей економіки і створять нове — Міністерство інновацій та економічного розвитку. Об'єднають Міненергетики та Мінекології і створять Міністерство енергетики, сталого розвитку та природних ресурсів. Міносвіти, Міністерство молоді та спорту і Міністерство культури об'єднають у Міністерство розвитку людського капіталу. Міністерство у справах ветеранів ліквідують. Міністерство соціальної політики може стати Міністерством добробуту та розвитку продуктивних сил. МЗС може перетворитися на Міністерство закордонних справ та євроінтеграції.
Унаслідок такої оптимізації штат центральних апаратів міністерств скоротиться з 9,2 до 2,7 тисячі осіб. Кількість працівників їхніх територіальних органів — з понад 15 до менш ніж 9 тисяч. Також зменшать штати Пенсійного фонду, Податкової служби, Держстату. Проводити перевірки зможе лише Єдина державна інспекція. Решту органів або ліквідують, або позбавлять контрольних функцій.
Оклад у структурі винагороди держслужбовця займатиме 70%, решту становитимуть бонуси за результатами роботи, зокрема виконання KPI (ключові показники ефективності). Наразі ж у структурі зарплати чиновників частка окладу становить лише 30%, а решту 70% формують надбавки та премії, які часто не залежать від ефективності.
Куди податися армії скорочених чиновників? Для їх працевлаштування створять спеціальну програму: протягом трьох місяців після звільнення їм надаватимуть фінансову підтримку, або гранти до 10 тисяч грн, зокрема на перенавчання тощо.
Реалізація реформи дозволить скоротити половину чиновників. Це економитиме 15 млрд грн щорічно. Від цієї суми слід відняти 3 млрд грн на програми соцпідтримки та перепідготовки звільнених у перший рік її реалізації. Тому чиста економія бюджету може становити 12 млрд грн на рік.
Коментар для «ВЗ»
Ірина Шурпяк, керівник апарату Львівської ОВА
Візьмемо приклад Львівської ОДА. З початком війни змінився функціонал самої ОДА. Ми почали виконувати раніше не характерні для нас функції. Стали військовою адміністрацією, у нас є комендатура. Раніше, наприклад, ніхто ніколи не займався видачею перепусток для пересування під час комендантської години. Або бронюванням працівників підприємств критичної інфраструктури, щоб область не зупинилася у воєнний час. Це зараз робить наш персонал. Зараз немає такої кількості протокольних заходів, як раніше, натомість є інша робота, якої досі не було. Наприклад, у соціальній сфері є перевантаження, коли йде величезний потік внутрішньо переміщених осіб, потік ветеранів, які повертаються з фронту, в госпіталі. Тому казати, що в нас є «зайві» чиновники — недоцільно.
Загалом, у Львівській ОДА вже давно немає «роздутого штату». Уже пройшло стільки всяких реорганізацій, скорочень і урізань в окремих галузях! Розумію, що говорю суб'єктивно, бо я керівник апарату, але в нас немає зайвих штатних одиниць, які можна взяти і одразу скоротити. Звичайно, якщо можна десь щось покращити, я завжди за. Щось десь оцифрувати тощо. Ми вже давно зменшили паперову роботу. І мені справді болить, коли люди досі уявляють собі чиновника як людину невизначеного віку, яка сидить в кабінеті і перекладає папери. Це не так, час змінився, культура управління в чиновницьких структурах давно змінилася. Середній вік наших працівників — 30−40 років, це молоді люди, які постійно мусять бути в русі, на передовій…
Я постійно здійснюю по області моніторинг організаційної спроможності. Вивчаю, який чиновник на якому місці, який він виконує функціонал (набір функцій, які виконує той чи інший підрозділ, посадовець. — Авт.), який новий функціонал з’явився, який є персонал, чи має він достатній рівень компетенції, чи персонал треба підсилювати, яким чином організовувати процеси на такому рівні, який маємо зараз в області…
Моніторинг завжди доцільний. Це постійна динамічна робота. Тож якщо Кабмін збирається на нашому рівні щось моніторити — це дуже на часі! Це треба робити швидко. Бо ще через півроку ситуація в країні знову зміниться. І «розтягати задоволення» ще на чотири роки — недоцільно.