Продукти є, але товар швидко розбирають
Ціни на пальне на заправках знизилися, однак його усе ще бракує
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/454599/grechka20220228124459.jpg)
Воєнний час – час стрибків цін і дефіцитів. Хоча у Львові, дякувати Богу, продукти є, однак товар швидко розбирають. На закупи треба ходити зранку, бо після обіду можна опинитися перед порожніми полицями.
Продукти і промтовари
«На полицях магазинів немає дефіциту товару як такого, є дефіцит у «різнобарв’ї» товару, яке ми звикли бачити, – розповів «ВЗ» директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда. – Якщо зараз зайдете в магазин торгової мережі, гречка буде, але не знайдете гречку 3-5 виробників. До війни більшість торгових мереж були орієнтовані на свої розподільчі центри. Це великі склади, на які централізовано здійснюється постачання товару. Звідти, відповідно до потреби тієї чи іншої торгової точки, роблять відправку вантажу. Як правило, ці розподільчі центри були у межах Київської області. Сьогодні до такого центру або неможливо доїхати, або від нього залишилися тільки спогади.
Друга річ – постачання. Кожна торгова мережа мала свою сітку постачання і відповідно була законтрактована – хто на місяць, хто на пів року-рік на постачання будь-якого товару. Тобто розподільчі центри і постачання – це дві ключові історії, які сьогодні збили ланцюги постачання на розподільчий центр і з розподільчого центру на поличку торгової мережі. Тому якісь магазини постачаються краще, якісь гірше. Я особисто був у торгових мережах, де полиці заповнені. Вчора був у «Сільпо» – в асортименті не побачив лише чипсів. Без цього можна прожити. Все решта знайшов – гречку, крупи, макарони, томати, капусту, готову випічку, солодке…
Є торгові мережі, яким це вдається гірше. Ми в обласній адміністрації зібралися з керівниками торгових мереж і попросили їх переорієнтувати свої джерела постачання. Ми сформували для них перелік виробників, які є на території Львівської області, і надали його для налагодження ланцюгів постачання. Чи вони це беруть до відома, чи ні – це вже їхня персональна відповідальність. Маю інформацію, що приблизно половина з них цю інформацію в роботу взяли, а половина пробують переорієнтовуватися на імпорт.
Щодо цінової політики. Спостерігаємо зростання цін. Є виправдане зростання цін, коли йдеться про логістику і коливання курсу долара. А є невиправдане, коли це лише бажання заробити. Тут працюємо спільно з Бюро економічної безпеки. На сьогодні, на жаль, повністю здорового юридичного механізму, щоб притягнути до економічної відповідальності, або немає, або він дуже довгий. Тому Бюро економічної безпеки розробило спеціальний телеграм-канал, куди люди можуть інформувати про ті чи інші цінові стрибки. Чи це в магазині, чи на заправці, чи у сфері послуг, чи від ріелторів. Такі суб’єкти господарювання беруть на олівець, щодо них збирають факти, і коли настане змога – адекватно запуститься юридичний процес.
Щодо основного споживчого кошика, то ріст ціни був на рівні 10-15%. Це офіційна інформація, яку для нас збирає Головне управління статистики. Але ми моніторимо лише певну підгрупу соціальних товарів – хліб, молоко, крупи, яйця, олію, картоплю, курятину, свинину, борщовий набір тощо. Бо та сама гречка теж може бути у різному ціновому діапазоні.
Чи швидко вдасться вирішити питання заповненості полиць? «Гасити пожежу» вдається. Якщо до нас надходять звернення, що десь немає того чи іншого товару, ми швиденько кооперуємось з менеджментом цієї торгової мережі і якнайшвидше вирішуємо це питання, щоби повернути «різнобарв’я» товарів на полиці. Але це завдання на межі неможливого. Бо поки переналаштуються виробничі процеси на підприємствах (зараз у багатьох є проблеми з сировиною і збутом), допоки під це налаштується логістика, допоки під це адаптуються торгові мережі, це буде довго і непросто. Але говорити про те, що зараз продовольча криза, що неможливо знайти товари – безпідставно».
Пальне
«Зараз ціна на пальне знизилася орієнтовно на 20% – за рахунок зниження ПДВ до 7% і того, що акциз забрали повністю, – розповів «ВЗ» заступник голови Львівської ОВА Юрій Бучко. – АЗС уже знизили ціну щонайменше на 5 грн, у деяких мережах зниження стосовно бензину і дизелю сягає 10 грн за літр. Але пального все ще не вистачає. У компаніях, які постачали пальне з Європи (WOG, OKKO), є пальне. Хто возив із Кременчуцького НПЗ, то звідти поставок немає. Хто возив пальне вагонами з Литви через білорусь, зараз через білорусь вагони не їдуть. Усе перейшло на автомобільний транспорт, возять через Литву і Польщу. Відповідно, не вистачає машин. Наразі компанії, які займаються постачанням пального, переходять із залізничного на автомобільний транспорт, терміново роблять ліцензії на проїзд Європою з небезпечним вантажем. Загалом на кожній заправці є пальне для спецтранспорту і авто критичної інфраструктури, вони заправляються позачергово і без обмежень».
Як повідомив у своєму телеграм-каналі прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Україна імпортувала першу тисячу тонн пального з Європи – замість поставок, які раніше здійснювалися з білорусі. «Далі будуть більші обсяги. Ціни стабілізуються разом зі стабілізацією поставок та насиченням ринку», – повідомив прем’єр. Крім того, Кабмін знизив вимоги до якості автомобільного пального і дозволив обіг пального екостандарту Євро-3 і Євро-4. Ці зміни діятимуть до припинення або скасування воєнного часу, повідомляє пресслужба Міністерства енергетики. Це дозволить залучити додатковий ресурс пального для ЗСУ, сільгосптехніки та автотранспортних засобів.
Читайте також: Бензин А-95 і дизель – тільки для спецтранспорту й авто критичної інфраструктури