«Місто хоче забрати у нас приміщення»
Єдина у Західній Україні державна установа «Укрзахідпроєктреставрація», яка науково займається реставрацією історичної спадщини, – на межі знищення
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417424/restavratsiiafoto.jpg)
«Укрзахідпроєктреставрація» — унікальний спеціалізований науково-реставраційний інститут із профільною бібліотекою, величезним архівом, до того ж розташований у самому центрі історичного ареалу Львова, на площі Соборній, 3а. Займає чималеньку площу — 1200 кв. метрів — міститься в оборонному мурі Бернардинського монастиря, пам’ятки архітектури XVII ст. Як розповіла «ВЗ» головна спеціалістка відділу реставрації інституту, кандидатка архітектури Оксана Бойко, установа занепадає вже декілька років. Останньою краплею став судовий позов щодо відкриття провадження у справі про банкрутство Інституту, який ініціювала Львівська міська рада.
Інститут державний, підпорядковується Міністерству розвитку громад і територій. Колись це приміщення було державним, але десять років тому якимось дивним чином перейшло у комунальну власність міста Львова. Відповідно Львівська міська рада виставила Інституту орендну плату на рівні ресторану у центрі міста. Таким чином «набігло» понад 7 млн грн. Міська рада готова «змінити гнів на милість», якщо колектив Інституту погодиться перейти у комунальну власність міста.
З колективом зустрівся заступник міського голови Львова Андрій Москаленко і запропонував обдумати такий варіант подальшої співпраці. Однак колектив категорично відмовився переходити під егіду міськради, мотивуючи тим, що йдеться про необхідність збереження державної незалежної наукової інституції, а не про створення ЛКП. «Інститут не може бути у комунальній власності, це вже буде кишенькова структура, — пояснює Оксана Бойко. — Але приміщення місто хоче забрати — це точно. Не вірю, що вони посадять тут міські пам’яткоохоронні структури. А це було би логічно. Міське управління охорони історичного середовища дуже тісниться, йому треба розширитися».
Упродовж останніх років «Укрзахідпроєктреставрація» неодноразово зверталася у профільне міністерство щодо проблем із приміщенням. Але так виглядає, що міністерство кинуло Інститут на самовиживання. Тут залишилося тридцять наукових співробітників. Замовлень на роботи останнім часом Інститут майже не отримує.
«Мерія ініціювала процедуру банкрутства, щоб зберегти Інститут, — розповів „ВЗ“ заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. — Була прийнята окрема ухвала сесії, що місто готове взяти у підпорядкування Інститут. Ми звернулися до уповноваженого розпорядника, тобто до уряду, з цією пропозицією. Зустрічалися з колективом, проговорювали, яким чином можна відновити діяльність Інституту. Колектив і має визначитися, що буде далі». Щодо суду, це звичайна юридична формальність, оскільки є велика заборгованість. Але якщо буде вступати у дію можливість підпорядкування місту, очевидно, це (судовий позов. — Авт.) треба буде відкликати. Якщо установа буде у комунальній власності і у комунальному приміщенні, то буде сплачувати якусь мінімальну суму. Ми стоїмо на позиціях, що Інститут і спеціалісти мають бути збережені. Щодо приміщення — воно і так комунальне".
Наступне підготовче судове засідання призначено на 18 серпня. Як йдеться в одній із попередніх ухвал Господарського суду, згідно із кодексом України щодо банкрутства, Кабмін має вживати заходів для запобігання банкрутству держпідприємств, визначати оптимальні шляхи відновлення їхньої платоспроможності та координувати дії відповідних органів виконавчої влади. Суд надіслав примірники ухвали Кабміну, Львівській ОДА, профільному міністерству.
Начальник департаменту архітектури Львівської ОДА Олена Василько розповіла «ВЗ», що в облдержадміністрації однозначно за збереження Інституту. «Сподіваюся, спільними зусиллями врятуємо цей Інститут, — розповіла Олена Василько. — Ми скеровували листи у Кабмін, міністерство, аби відстояти збереження цієї установи. До реставраційних робіт потрібно залучати багато науковців. Зокрема, треба проводити попередні науково-дослідні роботи, обміри, досліджувати пам’ятку. Фахівці Інституту зроблять це якісніше. А вже робочі моменти міг би робити проєктант не з Інституту. Але змінилося законодавство, і тепер тендери на всі проєктно-вишукувальні роботи вартістю понад 50 тис. грн мають іти через систему Prozorro. Тому „Укрзахідпроєктреставрація“ трохи програє, має гіршу позицію на тендері, ніж якийсь ФОП. Ми зацікавлені у тому, щоб цей Інститут функціонував, ще й тому, щоб зберегти хорошу базу для майбутніх спеціалістів. Де можуть набути досвід випускники Політехніки? Реставрація — дуже складна сфера, і спеціаліст має бути рік-два часу на практиці в такому Інституті. Львівщина має найбільше пам’яток в Україні. То де ж бути такому Інституту, як не у Львівській області?».
Олена Василько розповіла, що приміщення, в яких розташований Інститут, — пам’ятка архітектури національного значення і мають всі національні пам’яткоохоронні номери. «Усі ці приміщення входять в ансамбль історичного центру Львова, — каже чиновниця. — Ясно, що питання приміщень комусь цікаве. Але ці питання перебувають на розгляді в обласній прокуратурі. Питання про правомірність переходу цих приміщень у комунальну власність міста тягнеться ще з 2018 року. Тобто все це буде оскаржено».