Андрій Худо: «Завдяки цій кризі молодь отримає життєвий досвід, який ми пережили у 90-ті»
Від карантину, який триває вже півтора місяця, втомилися усі. Українці чекають – не дочекаються, коли повернуться до звичного способу життя.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/411561/hudo.jpg)
Ось тільки чи після карантину все буде саме так, як було раніше? Багато підприємців бояться, що найгірше якраз попереду. Чи весь бізнес виживе, які наслідки матиме ця пандемія для підприємницького середовища і які висновки варто зробити усім нам — у розмові з одним із засновників холдингу «!Фест» Андрієм Худо.
— Ваш бізнес, який значною мірою орієнтований на сферу гостинності (це, зокрема, ресторани, кав’ярні, готелі), критично залежний від туристів. Відтак через карантин став чи не найбільш уразливим. Наскільки морально і, звісно, матеріально були готові до такого форс-мажору. Чи мали достатній запас міцності?
— Ніхто, мабуть, не був готовий, але ми сприйняли ситуацію з усвідомленням, що треба адаптовуватися до нових реалій. Найбільше напружує те, що не знаємо, коли карантин завершиться. Спочатку ми готували план з врахуванням, що карантин триватиме до 3 квітня, потім був інший план, орієнтований на 24 квітня, тепер третій, який, звісно, значно гірший, ніж попередні. Люди сидять вдома, без роботи, а в холдингу працювало 2,5 тисячі людей. Ми почали трансформувати нашу систему і створювати нові робочі місця, куди працевлаштували частину працівників. У деяких ресторанах і готелях відкрили продуктові магазини. Водночас запустили доставку їжі з ресторанів і продуктів з магазинів «Два кроки». Багато офіціантів та працівників офісу задіяли до цієї роботи. У травні будемо бачити фактичне дно, тобто розуміти, який маємо мінус, і тоді будувати подальшу стратегію. Сподіваюсь, 12 травня дозволять відкрити літні майданчики. Це дасть нові робочі місця, а головне — це буде позитивний сигнал для людей, для туристів, що місто оживає. Тут не йдеться про гроші, ресторани не будуть заробляти, але працівники будуть мати зарплату, а туристи — стимул приїхати до Львова.
— Якщо усю діяльність холдингу брати за сто відсотків, то сьогодні на скільки відсотків працюєте?
— «Видавництво Старого Лева» у квітні зробило обороту більше, ніж планували. Три-чотири роки тому вони почали онлайн продажі, і зараз це дало добрий результат. Ресторани, звісно, впали на 90 відсотків. «Авіація Галичини» зараз не продає одяг, але продає маски. Через онлайн-продажі поставили новий рекорд. «Школа вільних і не байдужих» вчить дітей дистанційно, там бізнес-модель збережена. Єдине, що у нас суттєво виросло, це магазини «Два кроки». За час карантину ми відкрили чотири нові магазини.
— Як колектив сприйняв кризу? Скільки людей скоротили чи відправили у відпустки?
— Звичайно, ніхто не є щасливим від ситуації, люди не задоволені, що не можуть працювати. Ми попередили, що після закінчення канантину потрібен місяць для відновлення роботи. Але карантин тричі продовжували! Ми не звільняли людей. Більшість відправили у відпустки за власний рахунок. Молодь роз’їхалася до батьків. Тих, хто залишився у Львові, залучаємо до нової роботи. У такий спосіб створили 500 нових робочих місць.
— Чи вдалося домовитися з орендарями про несплату оренди чи відтермінування оплати на час карантину?
— Нам не нараховують оренду за комунальні приміщення. Інші орендарі так само пішли назустріч і на час карантину не вимагають грошей. Це і є прикладом здорового партнерства. У Києві не все було так гладко, але врешті дійшли порозуміння.
— Чи маєте кредити, і чи банкіри такі ж поблажливі, як орендарі?
— Виконуємо усі кредитні зобов’язання. Банки не готові входити у чиїсь проблеми. Але ми і не зверталися з такими проханнями. Наразі даємо собі раду.
— Чи плануєте залучати нові кредити?
— Не плануємо.
— Чи переглянули, переосмислили щось у підходах до ведення бізнесу?
— Криза усіх добряче струсонула. Лейтмотив цієї кризи — пристосування. Або ти трансформуєшся і адаптуєшся, або — «на виліт». Задумались над розвитком бізнесу в онлайні, бо приклад «Видавництва Старого Лева» показує: якщо маєш ядро лояльних клієнтів, то у складні часи, коли відсутній офлайн, онлайн може витягувати твій бізнес. Але в наших ресторанах ми робили акцент на емоції, а не просто їжею торгували, в онлайн-режимі складно передавати емоції. Хоча ми зробили весілля онлайн. Одружились киянин і львів’янка. Вийшло дуже круто. Це весілля готувала команда з понад ста людей. Може, і святкування частково перейдуть в онлайн? Але, сподіваюсь, ця зараза скоро відійде, і все повернеться на круги своя. Звичка ходити на каву має повернутися.
— Економісти говорять, що зараз найбільш високий рівень невизначеності. Але у тебе, бачу, у вас оптимістичний сценарій розвитку ситуації?
— Я по життю оптиміст, але зважаю на реалії і факти. Якщо на осінь чи до кінця року вийдемо на 50 відсотків від плану, буде добре. Це якщо восени не буде другої хвилі пандемії. Мене більше турбує, що ця коронавірусна зараза загнала і нас, і світ у потужну економічну кризу. Вихід з неї буде тривалий і болючий. Ми пережили 90-ті, тому пам’ятаємо, що таке безгрошів’я. А ось молодь, яка приходила на роботу і, нічого не вміючи, хотіла агресивні зарплати, ця ситуація мала би протверезити. Вони отримають новий життєвий досвід, який ми пережили у 90-ті.
— У Львові маєте близько тридцяти ресторанів. Після карантину плануєте усі одразу відкривати? Чи ті, які до карантину були збиткові або малоприбуткові, не поспішатимете відкривати?
— Шанс на перезапуск дамо всім, але працюватимуть ті, що зможуть заробити бодай собі на зарплату. Про прибутки наразі не йдеться. Дотувати збиткові заклади зараз не маємо права. Такі заклади вийдуть з ринку. Ринок дасть відповіді на питання: хто на часі, а хто вже не актуальний. Найкращі позиції, звісно, у тих ресторанів, які мають власні приміщення, де нема оренди.
— Ваш бізнес орієнтується на туристів. Після кризи сподіватися на туристичний бум не доводиться. Особливо щодо іноземних туристів, які навряд чи поїдуть в Україну. Та й платоспроможність внутрішнього туриста буде не такою, як до кризи. Чи зможуть львівські ресторани вижити за таких умов?
— Справді, іноземні туристи у кращому випадку почнуть до нас приїжджати восени. Розраховуємо на внутрішнього туриста. Влітку у нього два вибори: або поїхати на море в Одесу, або у Львів-Карпати.
Платоспроможність туриста впаде, виручки зменшаться, але ми завжди працювали у середньому сегменті, ціни у нас демократичні.
— Чи думали, як заманити до Львова туриста? Раніше проводились безліч фестивалів. А цього літа нічого не буде…
— Так, це проблема, бо турист звик до львівських івентів, фестивалів, свят. Ми плануємо 25−27 вересня провести Фестиваль крафтового пива.
— До вересня треба дожити. Як влітку ресторанам виживати?
— Пригадуєте, коли була криза 2009 року, оголосили акцію «Львів за пів ціни». Треба давати заманливі пропозиції. Львів — це емоції. Люди стільки часу сиділи вдома, вони скучили за емоціями. Їм треба перезавантажитись. У цьому контексті Львів буде добре заходити.
— Який висновок зробили з цієї кризи? Чим вона корисна?
— Можливо, ця криза призведе до закінчення споживацької ери, коли люди витрачали гроші на непотрібні речі. Люди мають стати більш раціональними. Світ входить у стан трансформації. Зараз ніби є спроба перевести людство у світ онлайн. Це цікаві виклики. У бізнесі виживуть ті, хто має сильний фундамент і довіру. Ця криза показала, що немудро ризикувати і відкривати на останні чи позичені гроші якісь проєкти. Період авантюристів у бізнесі закінчився. Люди мають вийти з кризи оновленими, зі світлішою головою.