Навіщо німцям українська залізниця?
Відомству, яке не зміг реформувати польський рокер, радитиме тепер найбільший транспортний оператор Європи
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405352/maz1jbx2qcvvmotsfo6f-21000.png)
Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на Економічному форумі у Давосі (Швейцарія) ошелешив заявою: «Укрзалізницю» на 10 років передадуть в управління німецькій компанії Deutsche Bahn. Утім, у «бундес"-залізниці заяву українського прем’єра спростували. Мовляв, вони не керуватимуть «Укрзалізницею», її просто консультуватиме дочірня компанія «дойче бану» — DB Engineering & Consulting. Однак детально умови співпраці обговорять лише на початку лютого, коли представник компанії приїде в Україну.
У бізнес-спільноті новину про те, що «Укрзалізницю» візьме під своє крило Deutsche Bahn, сприйняли загалом «на ура». Але чи не встановить «Укрзалізниця» німецькі ціни ще до того, як на ній встигнуть навести німецькі порядки? Ще одне запитання — у скільки обійдеться «Укрзалізниці» такий консалтинг? І чи є сенс витрачатись на такі послуги? Адже польський рокер-реформатор Войцех Бальчун, який зміг вивести з кризи польську залізницю, в Україні виявився безсилим. Як розповів після звільнення, став заручником політичних суперечок. Бальчуну не дали найняти власну команду менеджерів, а тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян був для поляка опонентом номер один… Утім, попри те, що якість перевезень за Бальчуна не поліпшилась, йому вдалось реструктуризувати борги компанії, над якою нависав ризик дефолту, та запустити швидкісне залізничне сполучення з Польщею.
Основним аргументом проти Бальчуна було те, що він надто дорого обходиться «Укрзалізниці», а результатів не видно. Зарплатня поляка за місяць перевищувала 460 тисяч гривень (а були ще премії). Але ж наступнику Бальчуна, Євгену Кравцову, платять ще більше — його зарплата перевищувала 570 тисяч гривень! І навіть така винагорода не змогла втримати пана Євгена на посаді. Наприкінці 2019 року Кравцов написав заяву на звільнення, але її Наглядова рада погодила лише 28 січня.
А на початку грудня Кравцов написав пост у Facebook — про важливість корпоративного управління у стратегічних компаніях. «Прагнення керувати в ручному режимі найбільшою компанією у країні — перманентне, — зауважив, зокрема, Кравцов. — Я розумію, що це знову може стати найбільшим корупційним ризиком. Призначати за допомогою телефону чи Facebook — таке хіба ще практикується? „Укрзалізниця“, „Нафтогаз“ — стратегічні підприємства, які не можуть бути залежні від політичних настроїв і рішень, які змінюються щогодини»… Тож можна припустити, що і цей шеф наших «колійовців» не витримав політичного тиску.
Попри те, що «Укрзалізниця» досі в боргах як у шовках, і понад 90% її рухомого складу зношені, компанія все одне залишається цікавим об’єктом для Deutsche Bahn. Насамперед тому, що через Україну лежить транспортний коридор до країн Центральної Азії. До того ж зі зростанням експорту з України до ЄС обсяги перевезень вантажів залізницею постійно зростають. (Саме вантажні перевезення є основним джерелом доходів нашої залізниці, тоді як пасажирські — джерело збитків). Тож консалтингові послуги — хороша нагода придивитись до «Укрзалізниці».
Deutsche Bahn — акціонерна компанія зі 100-відсотковою державною власністю. 2010 року DB придбала найбільшого на європейському континенті недержавного транспортного оператора, Arriva (його штаб-квартира у Великій Британії). З цим поглинанням «німецька дорога» фактично володіє не лише поїздами, а й автобусами та трамваями (в тому числі річковими) у 15 країнах.
Коментар для «ВЗ»
Дмитро Яблоновський, заступник директора Центру економічної стратегії
— Для «Укрзалізниці» співпраця з будь-якою європейською залізничною компанією є позитивом. З одного боку, це хороший приклад для наслідування. З іншого, маємо Угоду про Асоціацію з ЄС, яка передбачає інтеграцію інфраструктури, відкриття українського залізничного ринку, допуск приватних операторів тощо. Наскільки глибокою буде співпраця з Deutsche Bahn, наразі не відомо. Сподіваюсь, їхні консультаційні послуги допоможуть реформувати «Укрзалізницю».
— Як позначаться реформи і намагання зробити «Укрзалізницю» прибутковою на пасажирських перевезеннях, адже вони є традиційно збитковими?
— Справді, пасажирські перевезення субсидіюються вантажними. Якщо лібералізуємо вантажні перевезення, можливості такого перехресного субсидіювання зменшаться. Але є проблема у розрахунках. Я, наприклад, не бачив чітких розрахунків, скільки коштує проїхати колією з пункту, А в пункт Б вантажному поїзду й пасажирському. Тому перший крок реформи — порахувати, скільки що коштує. Навіть якщо повністю подолаємо корупцію і завдяки цьому суттєво зменшимо витрати, все одно пасажирські перевезення будуть переважно збитковими. Особливо приміські. Тоді питання — хто за це може й повинен платити? Щодо далекомагістральних перевезень, то деякі напрямки можуть бути якщо не прибутковими, то принаймні окупними. Щодо приміських і міжрегіональних, то, щоб вони були окупними, треба дуже стрімко збільшувати вартість проїзду. Але держава має виконувати і певні соціальні зобов’язання, тому на певні напрямки повинна забезпечувати сполучення. Якщо це далекомагістральні чи міжрегіональні перевезення, то, очевидно, мають фінансуватись з державного бюджету. Якщо йдеться про електричку, яка має привезти людей зі Золочева до Львова чи з Бучі до Києва, то це вже має бути питання обласного бюджету.