Передплата 2025 «Добра кухня»

«Мені натякнули: хочете нормально працювати – треба платити»

Через терор податківців успішне підприємство-експортер – перед загрозою закриття

Жити по-новому, не давати і не брати хабарів після Революції гідності виходить не у всіх. За останній рік рівень тіньової економіки лише зріс, повідомляють у Міністерстві економрозвитку. Якщо у першому кварталі минулого року в тіні працювали 42% бізнесу, то цього року — вже 47%. Підприємці скаржаться: тиск на бізнес лише посилився, тож працювати по-білому майже нереально. Історія підприємства “Рентком”, яке розпочало роботу наприкінці 2013 року, — ілюстрація того, як працює стара система при новій владі. Через шалений тиск з боку фіскалів керівництво всерйоз задумалось про закриття прибуткового бізнесу чи про перенесення виробництва в інший регіон.

Завод займається переробкою сої. Олія йде переважно на експорт (тобто підприємство приводить валютну виручку в країну), а макуха — прекрасний корм для тварин, тому її розкуповують птахофабрики. Аби мати можливість експортувати свою продукцію, “Рентком” отримав німецький сертифікат якості. Перед тим, як його видати, німці приїжджали з перевіркою не лише на підприємство, а й на фермерські господарства, у яких “Рентком” закуповує сою. Кореспондент “ВЗ” побувала на виробництві, що розташоване у Кривчицях (Львів). Територія заводу — невелика, зате є власна лабораторія, вага для вантажівок (таку вагу може собі дозволити не кожне підприємство). У приміщенні пахне... свіжим хлібом. Саме такий приємний запах має золотиста соєва макуха, яку саме пакували у величезні білі міхи. У таких “біг бегах” макуху відправляють на експорт. Але ще недавно завод простоював — через те, що податківці не зареєстрували податкових накладних “Ренткому”, підприємство змушені були зупинити. Повернули ПДВ лише після рішення суду, до якого звернулись “ренткомівці”. Однак це був не єдиний конфлікт з фіскальною службою за невелику історію підприємства.

«Підприємство заснували два роки тому. Вирішили зайнятись переробкою сої, оскільки в нашому регіоні такого заводу не було, — каже директор ТзОВ “Рентком” Олег Медик. — Поставили першу лінію з виробництва, другу, придбали кілька зерновозів, навантажувачів. Почали випускати продукцію, і на неї відразу з’явився попит. Бо, по-перше, вона у нас якісна, по-друге, найближчий конкурент — у Вінницькій області. Споживчий ринок тут великий. Наприклад, “Барком” (“Родинна ковбаска”), “Улар” (у них шість птахофабрик), Самбірська птахофабрика. Що нам доставити макуху на фабрику у Пустомитівському районі, а що везти з Вінниці, — різниця є. Як тільки з’явились перші прибутки, прийшли податківці на перевірку, потім на другу, третю... Підприємство пережило уже чотири позапланові перевірки!”.

Керівник каже, найбільший тиск почався, коли “Рентком” знайшов інвестора, який вклав у підприємство 50 мільйонів гривень. “Ці гроші ми відразу ж перерахували на елеватори — закупили зерно сої для переробки, — каже Олег Медик. — Перед Новим роком (26 грудня) приходить податкова. Надали їм усі папери по цих операціях, а це майже чотири сотні документів. Інспектор глянула на ту купу документів, каже: що це ви мені дали, я не буду все це читати. Йдіть до мого керівника, узгоджуйте дії, а я акт напишу, який мені скажуть. Запитую, який хабар вимагаєте? Та вони не такі дурні. Схема мала бути така: нам мали надати назву фірми, яка нібито нам надаватиме якісь послуги. Наприклад, сушіння сої. І ми за ці послуги будемо щомісяця перераховувати певну суму... Ми, звісно, не погодились. В результаті акт про перевірку нам вручили аж 27 січня. Написали штрафні санкції на 5 мільйонів гривень, нібито операції насправді не відбулись, усі вони фіктивні. Мені натякнули: хочете нормально працювати і взагалі тут працювати — треба кожен місяць платити”. Ми зібрали документи, які контролер не хотіла дивитись, та написали заяву в обласну ДФС, щоб наше клопотання розглянула комісія. На комісії у податковій кажу: шановні, якби ви відкрили хоча б один закон про зерно, то знали б, що усі операції на елеваторах фіксують в електронній системі за держреєстром. Там є дані про кожну машину разом з номерним знаком, яка завезла зерно на елеватор і яка вивезла. Усе по секундах зафіксовано. Держава знає, скільки у неї зерна, кому воно належить. Чому не зробили запиту на жоден елеватор? Чи в Мін­АПК? Ви б бачили, скільки зерна якого ґатунку закупило ТзОВ “Рентком” і на яких елеваторах воно перебуває. Тоді акт скасували на папері, але з бази даних не зняли. Дзвонять нам наші контрагенти і кажуть: ми не можемо відшкодувати ПДВ. Я звернувся до голови ЛОДА Олега Синютки щодо зловживань в.о. начальника ДПІ у Личаківському районі Євстахевича. Його реакція на нашу скаргу: повернув усі подання на погодження керівних посад. Вони були шоковані, бо за кожну посаду вже було домовлено. Їх це страшенно обізлило”.

Пан Медик подавав заяву у прокуратуру про те, що посадові особи ДПІ у Личаківському районі схиляють його до дачі хабара. Здавалось би, така заява від підприємця — привід для розслідування, порушення кримінального провадження. Однак у прокуратурі заяву перекваліфікували у “звернення” і кримінальне провадження не порушували. По суті, відфутболили. Цікаво, чому зігнорували можливий злочин?

“Тим часом податківці почали тиснути на наших контрагентів. Мовляв, ви працюєте з ТзОВ “Рентком”, то ми проводимо перевірки по операціях з цим підприємством. Казали, вам не будуть відшкодовувати ПДВ по цих операціях, бо це податкова яма. Тільки нам телефонували з цих підприємств і казали, нас перевіряє податкова по операціях з вами, ми відразу ж писали скарги. Були підприємства, які спокійно реагували на такі перевірки, а були, які телефонували і казали: ми через вас маємо проблеми з податковою, домовтесь нарешті з ними, бо не будемо з вами працювати, — розповідає Олег Медик. — Після цього нам заблокували ПДВ на півтора мільйона гривень. Як тільки через суд ми повернули ПДВ, з’явилась постанова по підприємству “Корн-трейд”, у якого ми брали торік одну машину сої на переробку. ПДВ там вийшло 25 тисяч гривень. Чернівецька податкова порушила проти цього підприємства кримінальне провадження. Слідча написала — провести перевірку по “Корн-трейд” за три роки. Наші ж податківці трактують це по-своєму — провести перевірку за три роки, але по всіх наших операціях, не лише по “Корн-трейд”. Причому приходять на перевірку о п’ятій вечора, сподіваючись, що нікого з керівництва нема. Тоді зможуть оформити недопуск на перевірку. А недопуск працівників податкової на перевірку тягне за собою адмінарешт рахунків, і підприємство зупиняє роботу. Ми вже готові сплатити до бюджету ті спірні 25 тисяч гривень, аби тільки нам дали спокій. Адже через простої підприємство отримує значно більші збитки. У нас є ще один завод у Тернопільській області — там жодних проблем з фіскальною службою. Ми вже думаємо про те, щоб перенести усе виробництво на Тернопільщину. Але що робити з людьми? У нас працюють майже три десятки людей, платимо їм офіційну зарплату...”.

Коментар для «ВЗ»

Ростислав Замлинський, заступник голови ЛОДА

Компанія “Рентком” до нас неодноразово зверталась через те, що є тиск на підприємство з боку фіскальної служби. Я ознайомився з їхньою позицією. Вислухав позицію податкової інспекції. Вважав, що можна прийняти якесь компромісне рішення. Це питання можна було розглянути в рамках чинного законодавства, щоб, з одного боку, підприємці розуміли, що податківці виконують свою функцію, але і щоб податківці розуміли, що вони виконують букву закону в рамках своїх повноважень. Минулого понеділка о шостій вечора ми мали зустрітись з представниками підприємства і податківцями, напрацювати дорожню карту вирішення питання. За годину до зустрічі з підприємства телефонують і кажуть: ми не можемо виїхати, бо до нас щойно прийшли податківці з перевіркою. Чомусь прийшли саме в той день, коли була запланована зустріч, і не вранці, а о п’ятій вечора, коли зустріч на шосту. Мене це дивує. Говорив про це з керівництвом податкової. Кажуть, мусимо виконувати постанову. Добре, нема питань, але чому не виконували її раніше? Кажуть, не було вільних людей. Я мав можливість ознайомитись з цією постановою. Там призначена повна перевірка за три роки по одній господарській операції. Якщо податкова вважає, що є порушення по певній операції, перевірте її. Якщо воно підтвердиться, тоді можна говорити про повну перевірку, але за податковий рік. Але перевіряти відразу “звідси і до обіду”? Ситуація складна. Єдиний вихід — йти до суду. Але ми ж усі розуміємо, що судове рішення не приймається миттєво, воно займає час. А що робити увесь цей час підприємству? І що робити податківцям? Перевірки ж проводить не керівництво, а рядові працівники, і саме вони потім отримують догани. За цим фактом Олег Синютка давав доручення міліції, службі безпеки. Управління внутрішньої безпеки ДФС у Львівській області уже проводило перевірки за цими фактами. За результатами перевірки у діях службових осіб ДПІ у Личаківському районі виявлені ознаки дисциплінарних проступків та винних осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Головне управління ДФС у Львівській області повідомляє:

згідно з отриманою Постановою СУ ФР ГУ ДФС у Чернівецькій області від 19.06.2015, якою зобов’язано провести позапланову документальну перевірку ТзОВ «Рентком» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства за період з 01.06.2012 р. до 01.06.2015 р., у зв’язку з чим ДПІ у Личаківському районі ГУ ДФС у Львівській області 10.08.2015 було видано наказ про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Рентком»; на сьогодні позапланова виїзна документальна перевірка ТзОВ «Рентком» триває.

P.S. У головному управлінні ДФС у Львівській області з’явився повноцінний керівник. Призначення на посаду Ігоря Кондро (саме його кандидатуру обрав голова ДФС Роман Насіров) нарешті погодили у Міністерстві фінансів, тож 18 серпня він приступив до роботи. Перші кадрові рішення Ігоря Кондро — звільнення усіх заступників та начальників районних ДПІ та призначення нових через відкритий конкурс.