Передплата 2025 «Добра кухня»

Грейпфрут — «виноградний фрукт»

Захищає від інфаркту, сприяє зміцненню судин, знижує рівень цукру

Наприкінці минулого століття, в епоху фітнесу та аеробіки, світ пережив справжній грейпфрутовий бум, за ним божеволіли модні дієтологи та адепти здорового харчування. Крім жироспалювальних фруктових кислот, грейпфрут, єдиний з цитрусових, виявився багатим на нарингін (саме ця речовина відповідає за гіркуватий смак), який стимулює обмін речовин і чистить бляшки холестерину.

Назвою «виноградний фрукт» грейпфрут зобов’язаний тому, що плоди рос­туть не поодинці (як у більшості його побратимів), а важкими гро­нами. Грейпфрут у 2−3 рази пло­дючіший, скажімо, ніж мандарин.

Окрім класичного цитру­са з жовтою шкіркою та білим м’якушем, є трохи менш кис­лі рожеві грейпфрути, а найсо­лодші - рубінові, з червоним м’якушем та шкіркою, що за смаком більше нагадують сици­лійський червоний апельсин.

Грейпфрут — рекордсмен се­ред побратимів за кількістю ві­таміну С (у склянці грейпфруто­вого соку 120% добової норми для людини), він захищає від ін­фаркту та сприяє зміцненню кровоносних судин, допомагає з хворобами ясен, знижує рівень вмісту цукру у крові. Вчені вия­вили у цитруса навіть здатність знижувати потяг до куріння.

Але все-таки надто захоплю­ватися грейпфрутом не варто — 1 склянки соку на день більш ніж достатньо. Щоб знизити ефект, що подразнює слизову оболон­ку шлунка, краще змішати його з соком, наприклад, апельси­на. Інший шлях зберегти пере­ваги фрукта і не отримати га­стрит — додавати його у зелені салати, страви з крупами, смузі або використовувати грейпфру­товий сік як соус до жирної риби на кшталт лосося. Крупи, що мають обволікальні властивос­ті, пом’якшують їдкий характер грейпфрутового соку, а з удар­ною дозою клітковини та омега- кислот користь від цитруса буде подвійною.

Грейпфрут на 92% склада­ється із води. Це робить його чудовим продуктом для дієтич­ного харчування та підтриман­ня водного балансу організму. Якщо не вдається випивати 2 л води на день, їжте грейпфрут! Смачно, калорій практично не­має, зате багато вологи і вітамі­ну С більше, ніж в апельсині.

Грейпфрут ідеально поєдну­ється з капустою та морквою. І це чудова нагода приготувати популярний салат коул слоу на новий лад. Натерти моркву та капусту, додати часточки грей­пфрута та сухарики, заправити сумішшю оливкової олії із соком лимона.

Салат з червонокачанної капусти, грейпфрута та ківі

½ качана червонокачан­ної капусти, 1 великий ро­жевий грейпфрут, 2 ківі, 1 ч. ложка цукру, ½ ч. лож­ки солі, 2 ст. ложки оливкової олії, 2 гілочки петрушки.

Грейпфрут очистити від шкір­ки та плівки, розділити навпіл. З однієї половини вичавити сік, другу частину розібрати на час­точки. Декілька часток залиши­ти для прикрашання, решту на­різати дрібними кубиками.

Вичавлений із грейпфрута сік процідити через сито. Капусту нашаткувати тонкою соломкою.

Ківі очистити від шкірки. На­різати плоди кружальцями. Для прикрашання відкласти 6 кру­жалець ківі. Решту нарізати ку­биками.

З'єднати капусту, кубики грейпфрута та ківі. Для заправ­ки змішати оливкову олію, сік грейпфрута, сіль та цукор. По­лити салат заправкою та дати постояти 20 хв, періодично по­мішуючи.

Викласти салат у глибоку та­рілку. Прикрасити часточками грейпфрута, кружальцями ківі та гілочками петрушки.

Замість грейпфрута мож­на використати апельсин. Для пікантності можна дода­ти цедру та сік лимона або лайма.

Свинина з карамелізованим грейпфрутом

600 г свинини середньої жирності без кістки, 8 часто­чок грейпфрута, 6 ст. ложок соєвого соусу, 1 ст. ложка зернистої гірчиці, 1 ст. лож­ка меду, ½ ст. ложки біло­го бальзамічного оцту, ½ склянки води, 1−2 ст. лож­ки цукру, 12 каперсів — за ба­жання, чорний мелений пе­рець — до смаку.

Увімкнути духовку і розігріти до температури 220°C.

Для маринаду рідкий або розтоплений мед змішати із со­євим соусом, гірчицею, оцтом та перцем.

Свинину розділити на чотири медальйони і натерти марина­дом, покласти у форму для за­пікання, додати воду і, накрив­ши фольгою, запікати в духовці 40 хв, зменшивши температуру до 180−190°C. За 5−7 хв до ви­мкнення зняти з форми фольгу.

Очистити грейпфрут від шкірки та білої плівки. Виріза­ти гострим ножем часточки мак­симально близько до білих пе­регородок. Обваляти часточки грейпфрута у цукрі і обсмажити по 1−2 хв з кожного боку на вог­ні, трохи більшому за середній. Частки викласти на тарілки, а в сотейник вилити сік, що зали­шився після чищення грейпфру­та, і, перемішавши, вимкнути.

Готове м’ясо має постояти 5 хв, щоб сік розійшовся і не ви­тік назовні. Перекласти м’ясо у тарілки, додати грейпфрут, при­красити каперсами.

Пряний грейпфрутовий соус

1,5 грейпфрута, 1 ч. лож­ка меду, 1 дрібка солі, 1,5 ст. ложки яблучного оцту, 1 ч. ложка бальзамічного соу­су, по 1 ст. ложці соняшнико­вої та оливкової олії, прован­ські трави.

Вичавити сік з одного грей­пфрута (переконатися, що у сік не потрапили гіркі білі прошар­ки та мембрани). Перелити сік у маленький сотейник. Додати мед і закип’ятити на середньо­му вогні. Зменшити вогонь, до­дати сіль, оцет, бальзамічний крем, соняшникову та оливко­ву олію. Перемішати й уварити соус.

Половину грейпфрута нарі­зати на скибочки (також очис­тити від усіх білих мембран та прошарків). Додати у сотейник, присипати прованськими тра­вами, скуштувати на поєднан­ня смаків. За потреби посолити і поперчити, додати мед.

Ще хвилинку поварити і зали­шити остуджуватися.

Далі можна приготувати будь-яку капусту як гарнір або зробити салат з будь-яким зе­леним листям. Полити соусом і подавати до столу.

За бажання грейпфрут мож­на замінити на помело або апельсин.