«Хай солдати знають, що ми їх любимо»
У кулінарних групах Фейсбуку готують смаколики для захисників
З початком повномасштабної війни Україна отримала кілька фронтів. Є передова, яка гідно дає відсіч ворогу. Є й ті, хто нині у тилу. Серед них – жінки, господині, кулінари, які чи не в кожному селі ліплять вареники і відправляють на фронт. Долучилися й акторки у театрах, вчительки у школах… Готують борщі, голубці, каші, налисники, котлети, зрази… Про один із кулінарних тилів розповіла Ірина Масленікова, яка є модераторкою двох груп – «Рецепти файних господинь» і «Страви файних господинь», що об’єднують понад пів мільйона господинь з усієї України.
Дехто має великий волонтерський досвід і знає, які страви є поживними. Інша група дуже корисна щодо ідей. Ірина переконалася, що для наших господинь немає нічого неможливого. Чимало господинь готують страви з м’яса власної худоби, домашньої птиці, тому шукають по всій Україні автоклави – нині найбезпечніший спосіб приготування рибної та м’ясної консервації.
Та найбільше із-поміж усього, що передають господині захисникам, це випічка – дріжджові вироби – булочки солодкі і несолодкі, й печиво, яке є поживним і добре транспортується. Коли модераторка опублікувала свій пост про допомогу воїнам з харчами, то отримала неймовірну кількість рецептів, навіть не сподівалася, що їх існує так багато. Люди навчилися виходити зі ситуації, коли немає якогось продукту, замінюють його іншим, і це не впливає на якість. Дуже популярними є енергетичні висококалорійні батончики – військові відчувають насиченість тривалий час.
Ольга Кептанар однією з перших опублікувала у групі перепис своїх медівничків, які готує усе її село Банюнин, що на Львівщині. А донечка Ольги Вікуся запропонувала робити їх у вигляді сердечок, аби захисники знали, як ми їх любимо. Готують їжу й заклади харчування, кафе, ресторани. Заклади з невеликим виробництвом, студії, кидають у групі гасло, що завтра готуватимуть, до них долучаються інші дівчата, приходять позмінно, з дітьми. Усе дуже організовано.
Ірина Масленікова наголошує: – Я дуже горджуся нашими дівчатами. За такої підтримки ми неодмінно переможемо!
Заварне печиво на олії від Люби Біріної
Хороше рішення для тих, у кого мало борошна, немає масла. Печиво смачне, сухе, без начинки – робиться швидко, порція чималенька, зберігається близько 3 місяців.
140 мл води, дрібка (0,5 г) солі, 70 г олії рафінованої, 150 г борошна, 300 г (6 невеликих) яєць, 25 г кунжуту, 25 г цукру.
У каструлю з товстим дном влити воду, олію, додати сіль. Довести до кипіння, всипати все борошно, інтенсивно вимішати на однорідне тісто. Зняти з вогню.
Тісто трохи охолодити і по одному додавати яйця. Останнє яйце давати потрохи, тісто не має бути надто рідким.
Деко вистелити пергаментом або силіконовим килимком. Витискати одноразовим мішком з тонкою круглою насадкою, або в одноразовому мішку зробити невелику дірку, тоді можна без насадки. Якщо немає мішка – взяти міцний файлик. Витискати тонкі (не товсті) смужки завдовжки 5-6 см. Посипати сумішшю кунжуту та цукру, можна лише цукром.
Випікати за температури 200°С 20 хв на 3 рівнях із увімкненою конвекцією. Якщо після цього часу печиво всередині м’яке – температуру знизити до 160°С і досушити (до 10 хв).
Хлібні палички від Ольги Мазур
Довго зберігаються у герметично закритому посуді. Якщо набрали вологи з повітря – підсушити в духовці при 120-140°С 10 хв.
250 г просіяного борошна, 150 мл води, 1 ч. ложка сухих дріжджів, 1 ч. ложка солі, пів ч. ложки меду або цукру, 2 ч. ложки олії, 1 ст. ложка льону.
Запарити льон: із загальної кількості води закип’ятити 50 мл і залити насіння льону. Зачекати, щоб вистигло.
Із борошна зробити гірку, з одного боку насипати сіль, з іншого – дріжджі, присипати їх борошном. У центрі зробити ямку, влити воду, запарений льон, мед, олію. Замісити тісто. Сформувати кулю, змастити олією і викласти у змащену олією миску. Прикрити харчовою плівкою і залишити на 1 год.
Стіл змастити олією. Розкачати тісто на прямокутник і ножем або коліщатком для піци нарізати смужки. Кожну руками розтягнути на довгу паличку та прокрутити, щоб вийшли спіралі. Але можна обійтись без цього. Випікати за 200°С 15 хв.
Пряники житньо-пшеничні від Людмили Качан-Троян
З цієї порції виходить 1 кг пряників. Печуться швидко – 5 хв.
320 г пшеничного борошна, 150 г житнього, 20 г какао, дрібка кориці, 150 г меду, 150 г цукру, 150 г масла, 2 яйця, 1 ч. ложка соди.
Змішати в мисці пшеничне і житнє борошно, 20 г какао, дрібку кориці.
У посудині з товстим дном розтопити мед, цукор і масло до розчинення цукру. Дати трішки охолонути і додати 1 ч. ложку соду і частину муки (близько третини), тоді додати яйця, але суміш має бути теплою, а не гарячою, щоб яйця не скипілися. Всипати решту сухої суміші і замісити тісто, дати охолонути, формувати пряники і випікати за температури 170°С 5 хв.