Ситуація не безнадійна: треба просити ленд-ліз у Європі
Наша влада тішилась безоплатній допомозі від США замість кредиту, який запропонував Конгрес у вигляді ленд-лізу ще на початку війни. І справді, навіщо брати кредит, коли дають надурно? Та прийшов президент Дональд Трамп і заявив, що за безкоштовну допомогу треба платити корисними копалинами українських надр
Це тільки ще раз підтвердило народну мудрість, що безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. Ленд-ліз був би набагато дешевшим та ефективнішим і не давав би Дональду Трампу жодних підстав вимагати від України оплату. Та й припинити допомогу ленд-лізом, вже затверджену Конгресом США, було би набагато складніше.
Коли програєш партію у шаховому турнірі, слід якомога скоріше забути про поразку, щоб зберегти нерви та сконцентрувати усі зусилля на підготовці до наступної партії. Бо, якщо замість цього будеш репетувати, програєш і наступну.
Наша ситуація не безнадійна.
У нас ще залишаються союзники: Велика Британія, Норвегія, Німеччина, Данія, Нідерланди, Швеція, Польща, країни Балтії. До меншої міри і інші країни Європи, які мають значні потужності виробництва озброєнь, але, на жаль, також полюбляють безкоштовний сир, що зветься “дешевим” російським газом.
Ленд-ліз - це торговий кредит, тому він вигідний не тільки тому, хто його використовує, але й тому, хто його надає. Бо гроші витрачаються в країни кредитора, підтримуючи місцеві корпорації.
Якщо звернутися до Євросоюзу з проханням надати ленд-ліз на тих умовах, що пропонував Конгрес США у 2022-23 роках, то є надія, що таке прохання буде підтримане, оскільки воно економічно вигідне європейським країнам-виробникам озброєнь та іншої продукції, якої конче потребують наші збройні сили. Навіть таким відносно дружнім до росії країнам, як Франція та Італія. Оскільки вони є дружніми саме через вигідні економічні зв'язки з країною-агресором.
Європейські виробники озброєнь виготовляють не всю, але чимало зброї, що може замінити американську.
20 січня 2025 року Держдепартамент США звітував, що пряма воєнна допомога Україні з початку російської агресії становила 69,5 мільярда доларів. Якщо взяти ленд-ліз на суму 100 мільярдів доларів, і звільнити за допомогою цієї зброї один тільки Крим, то віддати кредит можна
буде швидко, бо він буде становити лише 2% від вартості кримського газу.
Велика Британія віддавала кредит за ленд-лізом, який узяв Вінстон Черчилль під час Другої світової війни, понад шістдесят років, бо не мала кримського газу. Але й ті 60 років сплачування кредиту суттєво не погіршили її фінансове становище. Україні слід взяти кредит в Євросоюзу на 200 мільярдів, що становить 4% від вартості кримського газу, щоб мати два рази більша ймовірність, що ми його звільнимо.
Ленд-ліз від Європейського Союзу виконував би ще одну важливу функцію: об'єднав усі європейські країни довкола ідеї власної колективної безпеки. Щодо ядерної безпеки, то без допомоги США Європі не обійтись, принаймні у найближчому майбутньому, бо компенсувати 6000 ядерних боєголовок росії можуть тільки 6000 ядерних боєголовок США. Сукупний ядерний потенціал Європи (Велика Британія плюс Франція) становить усього 425 ядерних боєголовок.
Але навіть незалежність від США у тому, що стосується неядерних збройних сил, була би великим кроком уперед у порівнянні з нинішньою ситуацією.
Крім того, газ Криму міг би додати Європі ще 5% поточного споживання, і це би суттєво зменшило ціни газу у Європі, яка є залежною від зовнішнього постачання з Катару, Алжиру, США, росії тощо.
Тобто у Європейського Союзу є економічний стимул бажати звільнення Україною Криму. І це важливий аргумент на користь надання ленд-лізу. Не налаштований поточний американський уряд надати Україні кредит у вигляді ленд-лізу?
Ну що ж, можливо пропозиції росії по спільному видобуванню нафти в Арктиці і деінде більше відповідають національним інтересам США і “знову зроблять Америку великою”. Хай щастить! Подякуємо народу та Конгресу США за вже надану допомогу. І будемо звільняти окуповані території за допомогою тих союзників, які сповідають інші цінності та шанують міжнародне право. У першу чергу право на територіальну цілісність держав і неприйнятність зміни кордонів силою.
Своїми територіями Україна не буде розраховуватися заради інтересів американських нафтогазових компаній.
Україна є частиною цивілізованої європейської родини, а не вигаданого “руського міра”. Всі некорумповані політики Європи це розуміють. Тож настав час тим політикам діяти згідно зі своїми переконаннями!
Зробимо знову Європу незалежною, а Україну вільною!