Нам перемога потрібна не менше, ніж нашим союзникам
Колишній заступник міністра оборони США пані Елен Маккаскер у статті для “Форін Аферс”” підрахувала, що програш України у війні обійдеться країнам НАТО у додаткових 808 мільярдів доларів у наступні п'ять років
Тільки особовий склад збройних сил США доведеться збільшити на 270 тисяч військовослужбовців, щоби збалансувати російську загрозу. Авіацію доведеться збільшити на 683 одиниці і т.д. Наразі Конгрес США виділив 112 мільярдів доларів для військової допомоги Україні з початку російської агресії.
З цього пані Маккаскер робить висновок, що США слід продовжувати військову допомогу Україні, щоби потім не платити ще більше.
Розумний висновок, але важливо, щоби його почули вуха американських посадовців, а не українських. Тому, що українські посадовці, почувши, що відмова у допомозі невигідна США, можуть зробити хибні висновки, що США будуть і надалі фінансувати ЗСУ за рахунок американських платників податків.
Власне, вони вже дійшли таких висновків, і тому, по суті, відмовилися від кредиту, що має назву ленд-ліз. У програмі фінансування Пентагону на 2025 витрати на ленд-ліз не передбачені. На щастя, якщо уряд Дональда Трампа дійде висновку, що ленд-ліз доцільно поновити, вони можуть порушити це питання в Конгресі, де в республіканців є більшість в обох палатах.
А от пані Маркарову, яка обіймає посаду посла у США, слід відкликати саме через те, що вона не зробила все від неї залежне, щоби можливість скористатися ленд-лізом у 2025 році була передбачена у бюджеті Пентагону. Пані Маркарова каже, що і вона, і МЗС України працювали, щоби можливість ленд-лізу збереглася. Погано попрацювали.
Слід зазначити, що ленд-ліз це торговий кредит, а не фінансовий. А пані Маркарова була міністром фінансів України, а не міністром торгівлі. Тому вона має більше схильність до живих грошей, ніж до товарів. Наступний посол мусить бути фахівцем з технічних характеристик військової продукції.
Торговий кредит означає, що ми можемо отримати танки Абрамс, літаки F-16, БМП Бредлі, системи протиповітряної оборони Петріот, 155 мм артилерійські снаряди, ракети Томагавк і багато інших корисних речей. Але не можемо отримати живі долари.
Такий кредит не мав би зустріти жодних заперечень американського Конгресу, бо це нові робочі місця для американських робітників і нові замовлення для американських військових (і не тільки військових) корпорацій.
Але це і найдешевший з усіх можливих кредитів для України тому, що військова техніка, яка загинула у бойових діях, не підлягає поверненню. Її вартість не треба повертати.
Звісно, нашому урядові більш цікаві живі гроші, а не військова техніка, бо ними можна фінансувати вітчизняних військових виробників, а також латати діри за іншими витратними частинами бюджету. Втім, перемога у війні має бути першим пріоритетом. А для цього конче потрібний ленд-ліз.
Без ленд-лізу ми не виграємо цю війну. Тому пан Майкл Макфол, колишній посол США у росії, теж написав статтю у “Форін Аферс”, коли впевнився, що український уряд не налаштований на скористання ленд-лізом. Він пропонує зупинити бойові дії на межі поточного розташування військ за умови, що Україна буде негайно прийнята до НАТО. Він стверджує, що президент Трамп має достатньо аргументів, щоби переконати прем'єрів Угорщини та Словаччини не заперечувати проти прийому України. В нас теж немає у цьому жодних сумнівів. Але в нас є великі сумніви, що всі 32 члени НАТО дадуть свою згоду, і то раптом.
Далі він пише, що і росія не буде проти прийому України до НАТО, бо вона несильно переймалася і вступом Фінляндії та Швеції. І тут ми згідні з паном Макфолом: росія не буде сильно заперечувати, але зовсім з інших причин, не вказаних паном Макфолом.
Мета росії у цій війні - це захоплення українських ресурсів, у першу чергу, українських родовищ газу у Криму та Юзівській площі. Тому росія буде наполягати у першу чергу, щоби з неї зняли санкції.
Це дозволить їй розробляти вкрадені українські ресурси, і тоді росія вважатиме, що досягла мети цієї війни. Але на це не може погодитися Україна. Тому відновлення поставок озброєнь за кредитом ленд-ліз є наразі набагато кращою альтернативою.
План відновлення територіальної цілісності України має складатися з чотирьох пунктів.
- Відновлення можливості постачань військової техніки за програмою ленд-ліз на суму 250 мільярдів доларів.
- Зменшення мобілізаційного віку до 21 року, що у багатьох країнах вважається повноліттям. За наявності ленд-лізу питання озброєння більшої кількості захисників не є проблемою.
- Надання всім охочим, що підлягають мобілізації, альтернативного вибору. Цей альтернативний вибір полягає у внесенні грошового внеску для створення фонду гідної заробітної плати для тих чоловіків мобілізаційного віку, які обирають захист Батьківщини зі зброєю, а не особисту безпеку. Цей внесок має бути на рівні 400-500 тисяч гривень. Звісно, у більшості людей немає таких коштів. Тому державні банки надають усім охочим відтермінування від мобілізації безвідсотковий кредит. Цей кредит надається на сім років (84 місяці), тобто з виплатою приблизно 5000 гривень на місяць. Ці гроші негайно потрапляють до бюджету держави. Цей кредит легко зможе обслуговувати людина, яка має робоче місце і отримує середньостатистичну зарплату. Тому не можна сказати, що це на користь багатих: будь-хто з призовників матиме можливість скористатися такою альтернативою. Єдиною перевагою тих, хто відразу сплатить усю суму, буде можливість виїхати за кордон. Ті ж, хто буде виплачувати кредит частинами, зможуть виїхати тільки під заставу майна, що може покрити кредит, або гарантією роботодавця за кордоном про виплати банківського кредиту. І ніхто не буде заробляти на ухилянтах, ні ті, що допомагають нелегально перетнути кордон, ні медкомісії, ні нотаріуси, що одружують молодиків з немічними бабусями. Всі гроші підуть до бюджету держави. І ніхто не буде ховатися або звільнятися з роботи, щоби до нього не дійшла повістка. Цей пункт є обов'язковим для успішного зменшення мобілізаційного віку.
- ЗСУ мають перетнути Дніпро у районі Херсону, щоби створити міцний плацдарм для звільнення Криму, через який і ведеться ця війна, оскільки у Криму знаходяться 80% усіх покладів українського газу.
Крім того, на лівобережній Херсонщині в агресора будуть невигідні умови для продовження війни. Це у першу чергу стосуватиметься ворожої логістики, яка добре поставлена на Донбасі завдяки заздалегідь налагодженим транспортним артеріям. Ці логістичні шляхи для війни на Донбасі планомірно створювалися агресором десять років поспіль.
А на лівобережній Херсонщині вони не зможуть налагодити логістику, яка завжди була слабим місцем російської армії.
Впровадження цієї програми не гарантує перемоги, але робить її значно вірогіднішою. І коли наші союзники побачать, що перемога є вірогідною, їхня допомога значно зросте. А це вже буде гарантією перемоги остаточної, тому що історія нас вчить, що у війнах перемагають коаліції, які володіють більшим ресурсом.
Нагадаю: остаточною перемогою ми вважаємо відновлення міжнародно визнаних кордонів України.