Румунський парадокс?
Ні, світова тенденція
Перший тур президентських виборів у сусідній Румунії завершився сенсацією. Найбільше голосів, 22,94%, одержав незалежний кандидат Келін Джорджеску, якому жодне соціологічне опитування виходу в другий тур не обіцяло. Другий результат у першому турі показала кандидатка від опозиційного Союзу порятунку Румунії Єлена Ласконі — 19,18% голосів. Чинний прем’єр, кандидат від соціал-демократів Марчел Чолаку, якому соціологи прогнозували перемогу не лише в першому турі, а й загалом на виборах, фінішував третім (одержав лише на кілька тисяч голосів менше, ніж Ласконі). Іще один представник урядової коаліції, кандидат від Націонал-ліберальної партії Ніколае Чуке, у другий тур також не пройшов.
Успіх Джорджеску спричинив у Румунії політичний землетрус, адже цей одіозний персонаж — найбільш антизахідний і проросійський політик сусідньої країни. Джорджеску виступає проти НАТО і ЄС. На його думку, членство Румунії в цих організаціях суперечить її національним інтересам. Тріумфатор першого туру президентських виборів також проти військових баз США в Румунії і проти допомоги Україні. Мовляв, війну спровокували американські компанії-виробники зброї…
На щастя, шанси Джорджеску на перемогу в другому турі — невеликі. За ідеєю, симпатики партій чинної урядової коаліції, соціал-демократів і лібералів, у другому турі мають підтримати Ласконі, а не Джорджеску. Разом із голосами виборців, які в першому турі голосували за опозиціонерку Ласконі, цього має вистачити для її перемоги. (Щоправда, багато залежатиме від явки, адже за Джорджеску теоретично можуть проголосувати не лише ті виборці, що підтримали його в першому турі, а й прихильники ультраправої і антиукраїнської партії AUR. У першому турі її кандидат одержав майже 14% голосів).
Лідери лібералів уже закликали своїх прихильників голосувати в другому турі за Ласконі. Кандидатка Союзу порятунку Румунії (СПР), своєю чергою, закликала усіх притомних виборців підтримати її кандидатуру. «Ми опинилися в історичному протистоянні між минулим і майбутнім, між збереженням молодої румунської демократії і путінізмом. Між любов’ю до батьківщини й тими, хто хоче повернути Румунію в зону впливу росії, — заявила Єлена Ласконі. — Джорджеску — за ізоляцію Румунії, яку називає нейтралітетом. Він хоче знищити все, на чому тримається наше процвітання. Без НАТО ми будемо віддані на милість росії… Маємо шанс довести, що ми сильніші за те, про що мріють у москві». Сподіваймося, так і буде. І не лише 8 грудня, у другому турі президентських виборів, а й 1 грудня, коли в Румунії пройдуть вибори парламентські.
І все ж: звідки «виліз» той Джорджеску? Він не зовсім «ноунейм» (свого часу AUR навіть хотіла зробити його своїм кандидатом у прем’єри), але широко відомим у Румунії не був… Популярність здобув завдяки соціальним мережам. Свою виборчу кампанію проросійський політик провів головно в тіктоку. Схоже, зробив ставку на наймолодших виборців, бо ж це вони найбільше «сидять» у соціальних медіях. І ця ставка спрацювала.
У тому, що молодь у Румунії підтримала «фрика», нічого дивного немає. Це, на жаль, загальносвітова тенденція. У Польщі, наприклад, понад 50% наймолодших виборців (до 30 років) декларують готовність голосувати за антиукраїнську і євроскептичну «Конфедерацію». Її політики говорять не те, що решта польських політиків, і молодим виборцям це до вподоби. У такий спосіб, кажуть експерти, висловлюють свій протест. Щоправда, проти чого, точно не знають, але це вже деталі…
Загалом, вплив сучасних технологій на вибори — величезна проблема. Зараз у США багато пишуть, що Дональду Трампу суттєво допоміг на виборах Ілон Маск, який улітку цього року відповідним чином змінив алґоритми своєї соцмережі Х (колишнього «Твіттера»). Як так піде далі, то невдовзі в якійсь країні (може, навіть у європейській) стане президентом не відомий політик, а якийсь «блогер-мільйонник». Що розповідає підписникам про найкращі способи зав’язування краваток…