Санду «знову врятувала» Молдову. Але вирішальна битва попереду
Результати президентських виборів і референдуму в сусідній Молдові деякі українські експерти розцінили ледь не як… провальні. Мовляв, прихильники інтеграції Молдови до ЄС перемогли на референдумі з мізерною перевагою голосів, а проєвропейська президентка Молдови Мая Санду в першому турі не одержала понад половину голосів виборців, які прийшли на дільниці. І невідомо, чи переможе Санду в турі другому…
А от у ЄС і США підсумки цих виборів і референдуму сприйняли як великий успіх президентки Санду й усіх громадян Молдови, які мріють про її вступ до Європейського Союзу. Хто має рацію? Гадаю, у цьому випадку значно ближчими до реальності є оцінки західних політиків.
«Розлютити москву, вразити Європу, знову врятувати свою країну — це Мая Санду, — емоційно прокоментував вибори й референдум у Молдові прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. — Великий лідер і хоробра нація». А ось думка президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн: «Попри гібридні дії росії, Молдова показала, що вона незалежна, сильна й прагне європейського майбутнього».
У Вашингтоні з європейськими політиками погодилися. «росія не хотіла, щоб молдовани проголосували на референдумі, який би схвалив інтеграцію країни з ЄС, але саме це сталося», — заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі. За його словами, москва «чинила дуже й дуже сильний тиск», щоб вплинути на голосування у Молдові. «Не вдалося. Зате вдалося голосування „за“ інтеграцію з ЄС. Це важливий крок уперед, який відображає прагнення більшості молдован».
Мабуть, присутнє в оцінках вищезгаданих українських експертів розчарування голосуванням у Молдові пов’язано з тим, що соціологія напередодні референдуму обіцяла зовсім інші цифри. Навіть без голосів громадян Молдови, що живуть у ЄС, прогнозували соціологи, «так» євроінтеграції скажуть на референдумі 50−55% виборців. А з голосами діаспори мало бути понад 60%… Але вийшло інакше. Після підрахунку близько 90% голосів учасників референдуму прихильників внесення до конституції Молдови положення про інтеграцію з ЄС було на 10% менше, ніж противників… Урешті-решт, європейська діаспора врятувала — є 50,46% голосів «за»! На референдумі проголосували трохи менше громадян, ніж на президентських виборах, але цілком достатньо, щоб визнати його чинним.
Звісно, соціологи не помилялися. Просто частина громадян Молдови, що в опитуваннях казала євроінтеграції «так», проголосувала проти… Причина очевидна — російські гроші.
«Ми знаємо, що це голосування відбулося в умовах безпрецедентного втручання й залякування Росії та її „проксі“, які намагалися дестабілізувати демократичний процес у Молдові», — заявив речник зовнішньополітичної
Речник Ради нацбезпеки США Джон Кірбі каже, Вашингтон очікує масштабного втручання з боку росії також у час, що залишився до другого туру президентських виборів у Молдові.
У першому турі президентка Мая Санду одержала 42,45% голосів виборців, що прийшли на дільниці. У другий тур також вийшов проросійський кандидат, колишній генеральний прокурор Олександр Стояногло — 26,1% (третє місце у першому турі посів колишній мер Бєльц Ренато Усатий, 13,74% голосів).
Попри впевнену перемогу в першому турі, у другому Санду справді буде непросто. І не тільки через «масштабне втручання» з боку рф, про яке говорить Кірбі. У Молдові є кілька регіонів, де більшість виборців — відверто проросійські. Насамперед це автономна Гагаузія на півдні, де в першому турі Санду одержала… 2,26% відсотка голосів, а Стояногло, що походить з цього регіону, — аж 48,67%. (На референдумі майже 95% виборців Гагаузії були проти євроінтеграції). Чимало голосів Стояногло може зібрати в другому турі також на півночі Молдови (поблизу міста Бєльци), де багато етнічних українців. На жаль, значна їх частина голосуватиме за проросійського кандидата. Багато залежатиме від того, кого закличе підтримати Усатий…
Нарешті, на долю другого туру може вплинути поведінка властей так званої Придністровської Молдавської республіки. У першому турі вони проросійських виборців на дільниці в Молдові організовано не підвозили, а з тих жителів «ПМР», які поїхали голосувати самі, понад 25% голосували за Санду… Чи буде масове організоване підвезення виборців із Придністров’я у другому турі? Відповідний тиск москви можливий.
Утім, попри усі ці негативні чинники, сподіваймося, що здоровий глузд громадян Молдови все-таки переможе. Успіх чинної президентки не лише продовжить інтеграцію сусідньої країни до Європейського Союзу, а й гарантує, що на нашому кордоні надалі матимемо дружню державу, а не гниле проросійське «болото»… Тож у неділю, 3 листопада, тримаймо кулаки за «велику лідерку» Маю Санду та її «хоробру націю».