Вплив рф у Австрії досі сильний. Звідси й популярність «друзів путіна»…
Як і на виборах до парламентів трьох східних земель Німеччини (Саксонії, Тюринґії і Бранденбургу), на парламентських виборах у Австрії успіх правих популістів не став несподіванкою
Питання було хіба в тому, яке місце займе Партія свободи Австрії (FPО) на парламентських виборах — перше чи друге? Проросійська політична сила спромоглася набрати найбільше голосів, аж 28,8%. Утім, цей результат FPО, який у австрійських ЗМІ назвали «історичним тріумфом», не гарантує Партії свободи участі у формуванні нового уряду.
Популярність Партії свободи для Австрії справді не сенсація
Ультраправі кілька разів входили до складу уряду (востаннє — у 2017−2019 роках), а зараз FPО є частиною урядових коаліцій у двох австрійських землях. У червні 2024-го Партія свободи перемогла в Австрії на виборах до Європейського парламенту (25,6% голосів). Шість євродепутатів від FPО увійшли там до нової євроскептичної фракції під назвою… «Патріоти за Європу», створення якої ініціював угорський прем’єр Орбан.
Своєї проросійської орієнтації FPО не приховує. 2014 року ця політсила підтримала російську анексію українського Криму, а 2016-го підписала угоду про співпрацю з путінською партією «єдина росія», чинну до 2026 року. Партія свободи виступає проти антиросійських санкцій, запроваджених Європейським Союзом. Мовляв, москві ті санкції не шкодять, а от Австрія потерпає, бо ж так вигідно було купувати російські енергоносії…
Саме з росією були пов’язані кілька гучних скандалів, у які вляпалася FPО. Зокрема, у серпні 2018-го путін дорогою до ексканцлерки Німеччини Анґели Меркель завітав на весілля ексглави МЗС Австрії Карін Кнайсль. На цю посаду її призначили з ініціативи Партії свободи, яка тоді входила до урядової коаліції. Гість навіть танцював із 53-річною нареченою, яку австрійська опозиція після весілля жорстко критикувала — за «зневагу до єдиної зовнішньої політики ЄС». Кнайсль невдовзі розлучилася, а потім переїхала до рф. Там їй доручили бути «амбасадоркою діяльності зі збереження рідкісного амурського тигра»… А у травні 2019-го подав у відставку тодішній віцеканцлер Австрії і лідер FPО Гайнц-Крістіан Штрахе — після появи компромату. На відео Штрахе обіцяв «багатій росіянці» державні замовлення для її будівельних компаній — якщо пані фінансово підтримає Партію свободи на парламентських виборах…
Чому ж майже третина австрійських виборців, попри численні проросійські «зашквари» FPО, продовжує цій політсилі довіряти?
Це наслідок, зокрема, глибокого «проникнення» спочатку радянських, а потім російських спецслужб у австрійську політику. Наслідок тривалого впливу радянської, а потім російської пропаганди. Після Другої світової війни в Австрії певний час залишалися радянські війська. Коли нарешті звідти забралися, Австрія проголосила нейтралітет. І водночас стала головною європейською базою радянських спецслужб за межами «соціалістичного табору»…
«Ідеологічно FPО поділяє антизахідні, традиціоналістські, неліберальні погляди путіна. Звинувачує Зеленського, НАТО та ЄС у війні та представляє австрійців її жертвами — через високу вартість енергоресурсів, — коментує для nv.ua професор Зальцбурзького університету Райнгард Гайніш. — Вони… антиелітарні, націоналістичні, антиєвропейські, антиімміґраційні». Цікаво, що, як зауважив телемовник ОRF, найбільшу підтримку Партія свободи мала на виборах у сільській місцевості, де імміґрантів найменше. А от у Відні та інших великих містах, де іноземців не бракує, найбільше голосів одержали соціал-демократи… Схоже на ситуацію на сході Німеччини (у колишній комуністичній НДР): порівняно зі «старою» ФРН, міґрантів там набагато менше, але за антиімміґрантську «Альтернативу для Німеччини» голосують значно активніше… Ультраправі популісти вміло використовують людські страхи, які «розкручує» пропаганда (зокрема, російська).
То яким же буде новий австрійський уряд?
Друге місце на парламентських виборах посіла консервативна Австрійська народна партія (ОVP) — 26,3% голосів. До парламенту також пройшли Соціал-демократична партія Австрії (SPО) — 21,1%, «Нова Австрія і Ліберальний форум» (NEOS) — 9,2%, а також «Зелені» — 8,3%.
Як бачимо, можливі два варіанти формування уряду — з Партією свободи та без неї. Теоретично, на союз із FPО може піти ОVP, такі уряди в Австрії вже були. Однак, зазначає австрійська газета Die Presse, співпрацювати з нинішнім очільником Партії свободи лідери інших політсил, що пройшли до парламенту, категорично не бажають. Надто вже цей Герберт Кікль «токсичний»…
Як нагадує Die Presse, рішення про те, кому доручити формування уряду, має прийняти президент Австрії Александр Ван дер Беллен (балотувався від «Зелених»). А він, припускають аналітики, зробить вибір на користь лідера консерваторів, теперішнього канцлера Австрії Карла Негаммера. Той може покликати в уряд ультраправих, але за умови, що там не буде Кікля. Чи погодиться на це FPО? Не факт. Якщо ні, Негаммер матиме ще один варіант (значно кращий для України): створити коаліцію зі соціал-демократами й лібералами з NEOS.