Фантомні болі Будапешта
Угорці нахабніють з кожним днем, а їхня антиукраїнська риторика і пропаганда дуже співзвучна з кремлівською.
Останні заяви деяких угорських політиків та представників угорської нацменшини у Закарпатті шокують своїм цинізмом та відвертою брехнею. Депутат Закарпатської облради (!) Ілдіко Орос, виступаючи на мітингу в Будапешті, звинуватила Україну у тому, що «діє фашистськими методами». Вона провела паралель між тодішніми переслідуваннями євреїв і теперішніми переслідуваннями угорців в Україні. З жіночкою провели виховну бесіду в СБУ, але це навряд чи охолодить угорських шовіністів.
Кілька днів тому голова Товариства угорської культури Закарпаття і народний депутат Василь (Ласло) Брензович заявив, що Європа має тиснути на Київ, аби Україна не переслідувала угорську меншину. «Врегулювання ситуації можливе лише у тому випадку, якщо Захід, який має великий вплив на Україну, буде готовий серйозно вимагати від української держави поважати європейські демократичні цінності», — заявив Брензович.
Нагадаю, «переслідуванням» угорці вважають норму Закону України про освіту, де є вимога, що усі громадяни, зокрема і нацменшини, повинні знати, а відтак вчити українську мову. Такого «геноциду» (а саме цей термін вживають деякі угорські політики) проти угорської нацменшини Будапешт пережити не міг. І вчинив справжню істерику. Боротися вирішив методом грубого шантажу — як член ЄС і НАТО блокує рух України у ці структури. І такі дії дивним чином збігаються з геополітичним інтересом Кремля.
Ніби спеціально підтверджуючи ці «підозри», прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, якийраніше відмовчувався щодо «мовного конфлікту», даючи можливість висловлюватися радикалам (таким собі угорським жириновським), раптом робить зухвалу заяву, мовляв, з теперішньою українською владою не можна досягнути домовленостей, відтак Угорщина чекатиме на нову владу. Скандальність цієї заяви не лише у демонстративній неповазі до законно обраної української влади, відтак до України як держави, а й в тому, що ця цитата один до одного повторює недавні слова Володимира Путіна. Нагадаю, він сказав, що «поки в Україні керуватиме чинна влада, розраховувати на мирне вирішення питання на Донбасі навряд чи вдасться».
Після заяви Орбана українське МЗС запросило новопризначеного посла Угорщини в Україні для пояснення. Натомість угорці це інтерпретували по-своєму, мовляв, не МЗС викликало посла, а посол сам виявив ініціативу прийти в МЗС, аби висловити українській владі претензії. Знайомий почерк, чи не так? Усе перевернути з ніг на голову.
Якщо проаналізувати мовну частину нового Закону про освіту, то вона не звужує прав нацменшин, а розширює можливості цих людей. Але можливості реалізовуватися насамперед в Україні. Бо раніше, зрештою, й досі, угорці, що компактно проживають на території Закарпаття, української мови практично не знали. Тому шансів вчитися в Україні, робити кар’єру, стати успішними вони не мали. Такийстан речей цілком влаштовував Угорщину, бо, по суті, Україна 27 років своєї незалежності вирощувала за свій рахунок майбутніх громадян Угорщини. Здебільшого робочу силу. Тобто за рахунок України та вирішувала свої соціально-економічні питання. Але настав зручний час, коли завдяки нацменшині, звісно, цілком пригодованій, Угорщина намагається реалізувати свої неоімперські амбіції.
Така агресивна політика щодо України — не що інше, як прояв задавнених фантомних болів, які з’явилися в угорців після Першої світової війни внаслідок Тріанонського договору, укладеного в 1920 році, який закріпив поразку Австро-Угорщини у цій війні і, відповідно, розпад імперії. Тоді Угорське королівство втратило Словаччину, яка відійшла до Чеської Республіки, Трансильванію, яка відійшла до Румунії, провінцію Бургенлянд, що відійшла до Австрії, і Підкарпатську Русь, що відійшла до Чехословаччини. Поза територіями новоствореної угорської держави опинилося тридцять відсотків угорців. Під час Другої світової війни Угорщина була союзником Гітлера. Тоді у них з’явився шанс ці території собі повернути. В 1939 році, як союзник Гітлера, угорці напали на Підкарпатську Русь, яка проголосила незалежність, і втопили паростки цієї незалежності у крові. Про це чомусь вкрай рідко згадується, а варто було б частіше нагадувати угорцям їхнє ганебне минуле. Може, тоді б про «фашизм» мовчали або згадували лише у контексті покаяння за агресію щодо українських земель.
Натомість окрилені «успіхами» Путіна в Криму та на Донбасі, угорці, мабуть, згадали своє «героїчне» минуле. Зараз у Будапешті домінують настрої, які, власне, культивувалися після Тріанонського договору, а особливо під час союзництва з фашизмом. Схоже, комусь у Будапешті дуже кортить ці землі повернути. Якщо не всі, то хоча б частину. Як моральну компенсацію. Почати вирішили з «найслабшої ланки», з України, на яку можна тиснути під надуманим приводом. Насправді чи так їм розходиться про мовні права угорської нацменшини, чи все-таки йдеться про приховані (наразі) територіальні претензії? Саме такий шлях свого часу торувала і Росія. Чим це закінчилося, відомо.
Тому зухвала заява Орбана в унісон з Путіним щодо теперішньої влади зовсім не випадкова. Велике питання: якби Росія розпочала повномасштабну агресію проти України, як би повелася Угорщина? Чи не так, як в 1939 році? Тому ініціатива українського уряду повернути у Берегово військову частину — стратегічно правильна і цілком на часі. Симптоматично, що угорцям ця ініціатива не сподобалась.