Про лицарів і «євробляхи»
Сучасні «лицарі» мають бути багатими, цинічними і з дорогими годинниками на зап’ясті
У кожної епохи є потреба у своїх героях, так званих «іконах часу». Логічно, та напівміфічна постать викликає неабияку суспільну прихильність. Для молоді «витязь доби» стає життєвим прикладом, на який потрібно рівнятись. Через це він викликає свідоме бажання його наслідувати та уподібнюватись йому.
Іконою Середньовіччя був лицар, риси якого оспівували в тогочасному мистецтві. Він жив за високоморальним принципом: життя — королю (тобто уособленню батьківщини), душу — Богові (духовним ідеалам), серце — дамі (вірність до смерті), а честь… Її — нікому. Калькувати це шляхетне кредо мусили юні покоління, адже таким був, так би мовити, «середньовічний тренд».
Проте сучасний світ йменує Середньовіччя «темними віками». Для молоді доба лицарів і драконів є надто моралізаторською і вже неактуальною. Той, хто замість «крутіння» як запоруки успіху живе за пристаркуватими принципами — дивак, юродивий. Тим паче, «принцеси» вже давно переметнулись з неприступних замків до доступних клубів і якнайкоротше обрізали свої довжелезні сукні. Тож бути правильним вже немає сенсу. А «лицарі»… Вони випали зі сідел вірних коней, аби місити багнюку за кермом «євроблях» з гучною музикою у салоні.
Теперішнє мистецтво — кіно, блогінг чи навіть література — оспівує культ легкого «кешу» і розпусти. Сучасні «богатирі» мають бути багатими, цинічними і, як часто рекомендують лайф-коучі, з дорогими, бажано золотими, годинниками на зап’ясті. Тому не варто дивуватися з низької моралі молоді, яка вирушає на пошуки своєї майбутньої дружини чи чоловіка до нічного клубу… Сумно, але по-житейськи.
Відомо, що різні тоталітарні режими прагнули штучно сотворити образ зручної для себе ікони часу. Так народжувались на світ павлики морозови чи фюрери, які «віддають себе в жертву державі». Тільки фальшиві герої не завжди давали результат. Хоч багато людей ковтали наживку. І дехто й справді хотів бути схожим на кумира епохи.
Ми нерідко стикаємося з появою фальшивих, надмір розкручених масовою культурою героїв та ідолів. Індустрії розваг сформували нову ікону нашої ери. Тому жаданим лицарем сьогодні є навіть не розбійник-авантюрист (пірат з 90-х з бодай якимись принципами та чимось святим), а аморальний гультяй, який ледацює та готовий збагачуватись за будь-яку ціну. Він віддає життя розвагам, душу… Та ж її існування ніхто не довів! А серце — це лише орган (до речі, не найважливіший). Честь же можна продати якнайдорожче.
Поки молодь дивиться на епатажне життя світових зірок як на ідеал і мріє про таке ж багате та безтурботне буття, як і в її рукотворного й надвідвертішого образу — вона буде прагнути жити «по кайфу».
Не сотвори собі кумира.