Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Як Путін з киян «бандерівців» зробив

Думки, навіяні перейменуванням Московського проспекту у Києві.

У народі кажуть: немає  поганого, щоб на добре не вийшло. Чи було б можливим перейменування столичного Московського проспекту (наголошую, йдеться про   переважно російськомовний Київ, а не “бандерівську” Галичину, де до лідера ОУН завжди був особливий пієтет), якби не анексія Криму та окупація Донбасу? Думаю, що ні. Або, принаймні, не у найближчі десятиліття. Звичайно, це насамперед знакове і символічне перейменування. Можливо, підсвідомо (не думаю, що свідомо) його здійснюють за принципом “назло”, аби насолити Росії, для якої Степан Бандера — це чи не найсильніший подразник. Але саме Володимир Путін своєю військовою агресією та антиукраїнською  ненависницькою політикою доклався до того, що депутати Київради, які представляють інтереси киян, дозріли до Бандери. Це він з багатьох російськомовних українців, які раніше не цікавились ані історією своєї країни, ані її сучасною політикою, зробив запеклих українських націоналістів, затятих “бандерівців”.

Кілька тижнів тому я слухала ефір одного з українських радіо. В студію телефонували кияни і висловлювали своє ставлення до можливого перейменування. Я була вражена, як багато російськомовних киян, причому переважно старшого віку, які виховувались на радянських міфах про Бандеру як про бандита і головоріза, зараз однозначно і категорично виступають за “бандерівський” проспект. Їхні аргументи прості і зрозумілі — в Україні є свої герої, їх треба знати, про них пам’ятати, вшановувати та на їхньому прикладі виховувати молоде покоління патріотів. І ніхто не повинен нам нав’язувати  свої інтереси та вказувати, як називати наші вулиці. Чи були б вони такими категоричними до Революції гідності та війни з Росією? Думаю, що ні.  Степан Бандера став для них ідеологічним символом боротьби за свою країну, за її незалежність.

Звичайно, є чимало українців, які ще не вирвались з тенет радянської, а потім  і путінської пропаганди. Тому опір змінам у країні, зокрема і декомунізації, такий сильний. Чимало людей застрягли у минулому, ностальгують за ним і не завдають собі труду скинути зі себе ці невидимі пута. Але процес пішов, він набирає обертів, і головне - не гальмувати, не оглядатися ані в минуле, ані по боках. Не забуваймо, що нині триває не проста, а гібридна війна. Нам будуть казати, мовляв, навіщо зайвий раз дратуєте Росію, або налаштовуєте проти себе поляків, для яких Бандера — терорист, що знищував поляків... Будуть казати, що це не на часі, що це рішення розколює суспільство... Якщо діяти за такою логікою (а саме так Україна зазвичай  і діяла усі 25 років своєї незалежності), то “не на часі” буде завжди... Ще недавно казали, що українізація України розколює суспільство. Завжди хтось буде проти, бо ті ж поляки дивляться на нашу історію і на наших історичних персонажів зі своєї дзвіниці, а ми маємо свою. Українці вшановують Степана Бандеру як борця за незалежність нашої країни, і жодного антипольського змісту у це не вкладають. Поляки, на жаль, не можуть чи не хочуть це зрозуміти і сприйняти. Завдання України їм цей месидж донести, а не давати задню.  Думаю, не всі поляки і навіть політики знають, що у період Волинської трагедії Степан Бандера був ізольований від ОУН, бо нацисти запроторили його у концтабір, і він провів там усю війну. 

Виглядає на те, що українська влада трохи злякалась революційного рішення Київради про перейменування. Причому цього разу злякалася реакції не Кремля, як це часто було раніше, а офіційної Варшави. Міському голові Києва Володимиру Кличку дали 20 днів на те, аби винести з цього приводу остаточне рішення. Та, сподіваюсь, Кличко не діятиме на втіху російським шовіністам та польським націоналістам... 

Читайте також
Чи зважиться путін на нову війну?
08.05.2025
Чи зважиться путін на нову війну?

Чим далі від 1945 р., тим менше політиків і простих людей розуміє, що таке справжня війна. В Україні це розуміють, а в Європі, схоже, не дуже. Потрібно частіше демонструвати європейським глядачам без обмежень те, що відбувається на лінії бойового зіткнення. Європейці повинні побачити, як більше ніж за три роки багато колись квітучих і щасливих українських міст і сіл російські окупанти перетворили на руїни і згарища, а мільйони українців стали біженцями