Передплата 2024 «Добра кухня»

«Божевільний Берні» взяв Нью-Гемпшир

Після «праймеріз» у двох штатах у демократів два фаворити – 78-річний Сендерс і 38-річний Бутіджич

Другим американським штатом, у якому в рамках президентської виборчої кампанії відбулися «праймеріз», тобто попереднє внутрішньопартійне голосування, став НьюГемпшир (першою «праймеріз» провела минулого тижня Айова). Схоже, серед кандидатів від Демократичної партії у президентських перегонах головна боротьба точитиметься між Берні Сендерсом, 78-річним сенатором від штату Вермонт, і Пітом Бутіджичем, 38-річним мером 100-тисячного містечка Саус Бенд у штаті Індіана. 11 лютого на «праймеріз» у Нью-Гемпширі Сендерса підтримали 26% учасників голосування. Другим був Бутіджич — 24,4%. А віцепрезидент США Джо Байден, якого до початку кампанії називали головним суперником чинного президента Дональда Трампа, на «праймеріз» у Нью-Гемпширі став тільки п’ятим — 8,4%.

Нагадаємо, ще у вересні, за опитуванням видання The Wall Street Journal і телеканалу NBC, у президентських перегонах «віслюків» лідирував Байден: його хотіли бачити кандидатом у президенти 31% виборців, що підтримують демократів. Другою була 70-річна сенаторка від штату Массачусетс Елізабет Воррен (25%), а Сендерс — лише третім, із 14% підтримки. Але, очевидно, «український» скандал (президент США вимагав від нашої нової влади, аби проти Байдена в Україні відкрили кримінальну справу) підкосив не так Трампа, як Байдена. Напевно, виборці дійшли висновку, що «замараний» підозрами у корупції Байден не зможе перемогти Трампа, і почали відвертатися від віцепрезидента. У листопадовому опитуванні CNN у штаті Айова прихильники демократів віддали перевагу Бутіджичу, який мав 25% підтримки. Воррен із 16% була другою, а Байден і Сендерс ділили третє й четверте місця — по 15%. На «кокусах» (різновид «праймеріз») у Айові Байден провалився, а Бутіджича й Сендерса підтримали по 26 «із копійками» відсотків прихильників Демократичної партії.

А у Нью-Гемпширі Сендерс уже трохи вирвався вперед. Головним критерієм вибору для понад 60% виборців «віслюків» є те, чи зможе їхній кандидат у президенти перемогти у листопаді Трампа. Схоже, прихильники демократів повірили у те, що Сендерсові це під силу. Зрештою, чимало з них переконані: якби 2016 року кандидатом від демократів став саме Сендерс, а не Гілларі Клінтон, то президентом зараз був би сенатор від штату Вермонт, а не Трамп. Мовляв, погляди Клінтон були надто центристськими, поміркованими, тому симпатики «демократичного соціалізму», за який ратує Сендерс, просто не пішли голосувати…

Звичайно, після «праймеріз» лише у двох штатах уся боротьба за номінацію від демократів іще попереду. (Зараз Бутіджич має 23 «своїх» депутатів на партійний з’їзд демократів, що визначатиме кандидата у президенти, а Сендерс — 21). Тому цікаво: якщо Байден «всьо», кому перейдуть його голоси? За даними Business Insider, Байдена найбільше підтримують виборці віком понад 50 років. Загалом, виборці Байдена — помірковані прихильники Демократичної партії. Тож начебто не мали би підтримувати радикального Сендерса, якому віддані серця наймолодших прихильників демократів, віком від 18 до 29 років (аж 41% підтримки серед таких виборців). То, може, помірковані перейдуть до Бутіджича? Не факт. Мер Саус Бенда — ще той «фрукт». Із одного боку, служив у війську, зокрема в Афганістані, і називає себе католиком. Із іншого — позаторік відкритий гей Бутіджич офіційно одружився зі своїм партнером…

Якщо припустити, що в подальшому з демократичних перегонів зніметься Воррен, то її прихильники, ймовірно, підтримають Сендерса. Такого ж лівого, як і ця затята борчиня з банками й корпораціями…

А ще за Сендерса агітує зараз Александра Окасіо-Кортес, молода членкиня Палати представників із Нью-Йорка. Разом зі своїми трьома подругами-конгресменками Окасіо-Кортес жорстко критикувала міграційну політику Трампа. Той у відповідь назвав цих чотирьох конгресменок-демократок «радикальною лівицею». Мовляв, «походять із країн, уряди яких є найбільш корумпованими й неефективними у світі», — і водночас «радять людям у США, найвеличнішій і найпотужнішій державі світу, як повинен функціонувати наш уряд»…

Що ж пропонує Берні Сендерс американцям? Сенатор закликає, зокрема, «створити уряд, заснований на принципах економічної, соціальної, расової і екологічної справедливості». Сендерс критикує «могутніх і багатих», кажучи так: «У них можуть бути гроші й влада. У нас є люди». Гасло кампанії Сендерса — «Не я. Ми». Трохи нагадує «Зробимо їх разом»… Серед обіцянок 78-річного сенатора — підвищення мінімальної зарплатні, загальне медичне страхування, високі податки для найбагатших і безплатне навчання в університетах. Останнє дуже подобається студентам…

Сендерс також виступає проти дискримінації осіб, що належать до спільноти ЛГБТ (лесбійки, геї, бісексуали й транссексуали). «Нинішній господар Білого дому — непорозуміння, — оцінює Трампа Сендерс. — Патологічний брехун, расист, сексист, гомофоб і ксенофоб». Трамп, одначе, Сендерса не боїться. «Божевільний Берні включився у перегони. Бажаю йому успіхів», — написав Трамп, коли сенатор від Вермонту оголосив про балотування. Мовляв, кого-кого, а цього старого «соціаліста» я здолаю без проблем… Утім, тріумф Трампа 2016 року довів: Америка вже готова голосувати за кандидатів із екзотичними, скажемо так, поглядами. Тож розмови про ймовірну перемогу «соціаліста» Берні Сендерса уже не виглядають ненауковою фантастикою…

Схожі новини