«Було би краще, якби «ОПЗЖ» саморозпустилася...»

В Україні призупинено діяльність 11 проросійських партій

Міністерство юстиції у вівторок, 22 березня, звернулося до суду із позовом про заборону в Україні діяльності 10 проросійських партій. Справа щодо ще однієї такої політичної сили вже перебуває у суді.

У перелік тих, кого хочуть поставити поза законом, по­трапили «Опозиційна плат­форма – За життя» (має 44 представників у Верховній Раді), «Партія Шарія» (по­зов щодо неї почали розгля­дати раніше), партії «Наші», «Опозиційний блок», «Ліва опозиція», «Союз лівих сил», «Держава», «Прогресивна со­ціалістична партія України», «Соціалістична партія Украї­ни», партія «Соціалісти», «Блок Володимира Сальдо». Голо­вне звинувачення, яке інкри­мінують цим партіям, – пропа­ганда війни, заклики до зміни конституційного ладу, загрози порушення суверенітету Укра­їни, колабораціонізм. Як відо­мо, деякі представники орга­нів місцевого самоврядування на сході України, порушивши присягу, пішли на співпрацю з окупантами, надають їм усіля­ку підтримку, схиляють до неї своїх виборців.

У зв’язку із повномасштаб­ним вторгненням російської федерації в Україну Рада на­ціональної безпеки і оборо­ни України на час дії воєнного стану призупинила діяльність політичних сил, які пов’язані з країною-агресором. Інфор­мацію про таку співпрацю по­дали у РНБОУ правоохоронні органи. Реалізувати заборо­ну через суд було доручено Мін’юсту.

Заступник міністра Валерія Коломієць повідомила: якщо органи досудового розсліду­вання, зокрема Генпрокурату­ра, СБУ, матимуть матеріали про антиукраїнську діяльність інших партій, об’єднань, щодо них теж скерують позов до суду.

В “ОПЗЖ” заборону своєї по­літичної сили назвали незакон­ним політичним рейдерством, залякуванням, репресіями, по­збавленням прав виборців. Та навіть “порушенням демокра­тії”. І пообіцяли боротися “за відновлення справедливос­ті”... Нервово зреагували на це рішення і у росії. Голова держ­думи рф В’ячеслав Володін на­звав заборону проросійських партій «черговою помилкою Зеленського», вважає, що пре­зидент України «розколов сус­пільство».

Коментар для «ВЗ»

Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій

У проросійських сил жодних перспектив в Україні немає. Для їхньої власної безпеки краще, щоб ці партії ліквідували. Бо їхню риторику буде надзвичайно вороже сприйнято в укра­їнському суспільстві.

Заборона «ОПЗЖ» та їхніх однодумців – цілком логічний крок. Заявляти у час війни про необхідність іти росії на по­ступки – означає підігравати ворогові. Відтак ці партії не мо­жуть існувати у нас. У них немає політичного майбутнього. А тепер не буде і юридичних перспектив. Думаю, проросійська політика в Україні завершилася. Після бомбардувань Харко­ва, Маріуполя, Миколаєва, Херсона у тих регіонах, які раніше голосували за “ОПЗЖ”, тепер не буде жодної симпатії до тих, хто пропагував “русскій мір”.

Що буде з фракцією “ОПЗЖ” у Верховній Раді? Думаю, вона розпуститься. Було би правильно, якби вона це зробила добровільно і оголосила про це публічно. Це принаймні було б якось прийнятно. Але якщо керівництво “ОПЗЖ” цього не зро­бить, буде ухвалено правове рішення.

Читайте також: Адам Міхнік: «Тепер українців сприймають як людей вищого сорту!»

Схожі новини