Валідатори увімкнені, водії збирають готівку
Яким був перший день впровадження у Львові електронного квитка у тестовому режимі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/450336/4.jpg)
Обіцяли — виконали! Чи виконали не зовсім те, що обіцяли?
13 січня 2022 року у Львові в тестовому режимі запрацювала система електронного квитка. На першому етапі електронною системою оплати проїзду мають право скористатися лише пільгові категорії пасажирів. І то лише ті, хто отримав на руки електронну картку “ЛеоКарт” (понад 10 тисяч пільговиків). Журналістка “ВЗ” проїхалася у громадському транспорті, щоб перевірити, як працює система, чи валідують пасажири “ЛеоКарт”, що змінилося в системі загалом.
... З самого ранку у тролейбусі №29 доволі людно. Хтось став в чергу, щоб швидше зайти через перші двері салону і традиційно купити квиток за проїзд у водія. Хтось, як завжди, зайшов у салон з раніше придбаним квитком, взявся його компостувати. У салоні тролейбусу — три валідатори. Усі увімкнені, але ніхто не поспішає сканувати так званий е-квиток. Натомість до компостерів є черги.
Пенсіонерка пані Софія каже, що подала документи на е-квиток ще торік, але досі не отримала на руки карку. Як правильно нею користуватися жінка не знає, каже попросить допомоги у внуків.
“Я їжджу безкоштовно і маю посвідчення при собі, тому мене не мали би оштрафувати, - каже пані Софія. - Е-квиток — це добре, але має хтось провести інструктаж. Не вірю, що система запрацює для всіх цього року. У мерії завжди якісь проблеми: то коронавірус, то техніка ламається, то пасажири винні... Нічого не змінилося! 13 січня їдемо, як завжди. Обладнання для е-квитка увімкнене, ніхто нічого не сканує, а водії надалі беруть плату за проїзд, дають решту і перевіряють посвідчення. Навіщо казати неправду, що 13 січня стартує електронний квиток?”.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/3(2).jpg)
Проїхалася тролейбусом до кінцевої зупинки, що біля Львівського національного університету імені Івана Франка, не побачила жодного пільговика, який підійшов до валідаторів, щоб просканувати квиток. Аналогічна картина в автобусі №16, який курсує до головного залізничного вокзалу. Там теж увімкнені усі валідатори, але ніхто ними не користується. Обіцяної служби контролю немає, а деякі пасажири вперше почули, що від сьогодні у Львові нарешті впровадили е-квиток. Роботи у водія не поменшало.
“З самого ранку у мене та сама робота що і завжди — перевірити посвідчення, зробити зауваження щодо маски і взяти 10 гривень за проїзд, - сказав “ВЗ” водій автобуса №16. - Не побачив, щоб хтось в салоні користувався валідаторами. Я б хотів, щоб система запрацювала, і я займався лише водінням. Може, довше проживу, бо робити чимало робіт одночасно — складно. За рухом треба стежити і за життям людей, яких везу”.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/1.jpg)
Поки їхала в цьому автобусі, вирішила ознайомитися з табло валідатора. У нижньому кутку табло спеціальне місце для зчитування картки. А у верхньому — QR-код. Вмикаю мобільний Інтернет і сканую QR-код. За секунду-дві завантажився офіційний сайт “ЛеоКарт”, де є звіт про впровадження системи та поради для тих мешканців-пільговиків, які ще не здали документи на цю картку. Судячи із звіту на сайті, мерія поспішила із впровадженням е-квитка, бо не усі транспортні засоби обладнані валідаторами. Обладнано 780 одиниць транспорту, залишилося обладнати ще 173... Може, варто було відверто сказати правду про те, що система не готова і озвучити іншу дату запуску.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/2(2).jpg)
У маршрутці №38 теж ніхто не користувався увімкненими валідаторами. Але водії зауважили, що в перший день запусту е-квитка значно поменшало пасажирів, особливо пільговиків, які полюбляють їздити в час пік…
"Фейковий запуск тестування е-квитка у Львові, - написав у своєму Фейсбуці львів'янин, журналіст Андрій Маринюк. - Вимкнені валідатори, частина і далі в режимі "реклами стадії впровадження". Той, що включений, розміщений не "за адресою", відколи 8-й трамвай став автобусом 6-А?".
Як пояснив директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради Олег Забарило, з 13 січня пільговики, що отримали картки паралельно з посвідченнями, які дають право на проїзд, зможуть користуватися вже і транспортними картками. Для інших пасажирів наразі нічого не змінюється — плата за проїзд 10 гривень.
“На цьому етапі тестуватимуть обладнання та систему загалом. Так допомагатимуть пільговим категоріям населення адаптуватися до користування персоніфікованими картками «ЛеоКарт», аби кожен міг самостійно валідуватися і почуватися комфортно у громадському транспорті, - наголосив чиновник. - З березня плануємо повністю перейти на надання пільговикам права проїзду на підставі транспортних карток «ЛеоКарт». Наше завдання на січень-лютий – максимально видати всім, хто звертається, транспортні картки. Аби з березня ми могли повністю відмовитися від посвідчень, а всі пільговики користувалися картками і валідували свій проїзд”.
Читайте також: З 13 січня у Львові в тестовому режимі запрацює автоматизована система оплати проїзду